04 Юли 2025петък05:47 ч.

Разхищение

/ брой: 20

автор:Барбара Пейчинова

visibility 24443

Тези дни в телевизионния ефир се спомена любопитен факт как жена в Дания от четири години се изхранва от контейнери за храна напълно безплатно, без да й се е налагало да купува каквито и да е продукти за цялото това време. Оказва се, че по света вече има термин за това - "дъмпстър дайвинг", който в буквален превод означава да се "гмурнеш в контейнера". Тази информация определено предизвика изненадани и дори объркани погледи сред водещите, но всъщност засяга два много големи и наболели проблема в световен мащаб - бедността и разхищението.
Според статистика от 2022 г. в световен мащаб 1,05 млрд. тона храна е била изхвърлена, което се равнява на почти една пета от храната, която е била на разположение на потребителите. Според родната статистика средно годишно всеки българин изхвърля 88 кг храна.
Не знам дали реално можем да си представим как изглежда това, но е стряскащо. Всекидневно от големите вериги се изхвърлят тонове храна с изтичащ срок на годност или нарушена опаковка. В разпространени в интернет видеа се вижда как контейнерите преливат от продукти, които са годни за употреба, но според стандартите в магазините вече не са. И докато поне в чужбина от доста време е практика да се продават преоценени стоки, включително храна, чийто срок изтича скоро - на символична цена, при нас опитите в тази насока все още са крайно незадоволителни. Да не забравяме, че големите международни вериги в България са безкрайно доволни от присъствието си на родния пазар, защото отчитат високи продажби. А дали имат желание да промотират продажба на продукти на по-ниска цена и да намаляват разхищението? Не мисля. Особено когато българинът показва, че е готов да плаща повече от всички останали.
И докато в погледите на някои хора се чете погнуса от практиката, наложила се в чужбина, е редно да се запитаме, защо няма политика за такъв тип храна. Защо вместо да се хвърля в кофата за отпадъци, където на нито един човек никога не трябва да му се налага да рови, не се прави нещо смислено с нея, като например да се оставя на обособени места или направо да се дарява?
От години свръхпроизводството става все по-голям проблем в световен мащаб - от дрехи, козметика и електроника, които гният по сметищата и замърсяват планетата, до храна, годна за употреба, изхвърляна всекидневно. Кога ще се замислим за тези неща и ще започнем да търсим решения?

Теменужка Петкова: Събрали сме с 3,26 млрд. лв. в повече

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 120

НАП и АПИ питат хората доволни ли са от тях

автор:Дума

visibility 1924

/ брой: 120

Изпреварваме Гърция и Испания по чистота на водите

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 120

Белгия възражда минната индустрия

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 120

Гърция въведе такса "Остров" за туристите

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 120

Жега в Европа, студ в Латинска Америка

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 120

Лъжица катран по бялата престилка

автор:Аида Паникян

visibility 1466

/ брой: 120

Тъмни облаци надвисват над бюджета

visibility 1677

/ брой: 120

Първи дом за младите - мисия невъзможна

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 120

Странна работа

автор:Таня Джаджева

visibility 1804

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ