17 Декември 2025сряда08:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Драгомир Стойнев: Служебните кабинети не трябва да могат да вземат решения като това за „Боташ“

автор:Дума

visibility 15066

„В „Булгаргаз“ са имали доста притеснения относно този договор и то основателни – те са заявявали едни количества, след това незнайно защо е подписан договор, за количества природен газ, който не ни е толкова нужен, а плащаме и висока цена“.  Това заяви председателят на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ и зам.-председател на Народното събрание Драгомир Стойнев в ефира на bTV.  По думите му министър Христов от служебното правителство е заявил, че той е гледал икономическото развитие на страната ни и за това са заявени такива количества. „Притеснителното е, че това не е негова работа. Един служебен министър няма право да подписва такъв договор с давност 10 години, а той дори го е подписал за 13“, заяви Стойнев и подчерта, че министърът като принципал на всички дружества под шапката на даденото министерство носи отговорност за действията си. Според социалистът колкото и добри експерти да са министрите в един служебен кабинет, те не представляват никого, нямат политическа подкрепа, без парламент, където да бъдат обсъдени решенията, за това не трябва да взимат такива решения.

Драгомир Стойнев заяви, че страната ни е била в политическа криза – избори след избори, служебно правителство след служебно правителство и може би това е горчивата чаша, която трябва да изпием заради безвремието, в което сме живели. „Когато не си подадеш ръка в името на държавата, липсва диалог, липсва и разбиране, че по-важна е държавата от партийните интереси стигаме до една такава ситуация, в която всички ние трябва да платим една много висока цена“, обясно той..

Стойнев подчерта, че е отправил молба към сегашния министър на енергетиката да направи юридически анализ, какво би се случило с „Булгаргаз“ ако фалира. Бившият енергиен министър припомни, че по негово време е подписан договорът за природен газ от Азербайджан, който и е печеливш за страната ни, именно с това дружество.  Той подчерта, че това че до момента не се извършват плащания по договора с „Боташ“, не значи че дължимите суми не се трупат и стоят като задължения.

Стойнев подчерта, че в интерес на държавата ни е било запазването на ректорите на АЕЦ „Белене“. „След решението да не се продават реакторите има интерс от  европейски фирми за изграждане на нови ядрени мощности“, обясни социалистът. Той подчерта, че ако искаме да сме част от развитието и на т. нар. „искуствен интелект“ имаме нужда от базови мощности, защото там няма как да се използват само  възобновяемите източници. „В Европа се търси място къде да бъдат изградени такива мощности и България трябва да намери своето място“, подчерта той.

Драгомир Стойнев подчерта, че 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ се правят, за да заместят отиващите си 5-ти и 6-ти. По думите му трябва да имаме допълнителни мощности - въглищата може да се изчерпат, възобновяемата енергия е само допълнение и всичко може да се случи.

Помолен да коментира отношенията с президента Радев след връщането на искането за референдум, Стойнев заяви: „Това, че уважаваме президентската институция и президента, не означава че трябва да сме съгласни с всяко негово изказване“. Той припомни, че България отдавна е избрала своя европейски път и БСП има водеща роля за това.   

На въпрос за напускането на БСП от страна на Румен Гечев, Стойнев обясни, че той е бил е екипа на Жан Виденов, когато са подадени документите ни за членство и е знаел какво следва.

Драгомир Стойнев подчерта, че друго голямо последствие от политическата криза в последните години е, че българските граждани са станали жертва на липсата на информация за приемането на еврото и до какво ще довете то и сега работа на всички политици е да поправят тази грешка.

С 20% по-високи кредити са изтеглили българите

автор:Дума

visibility 644

/ брой: 236

Инфлацията у нас се забавя и през ноември

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 236

Плащаме парно за ноември по сметките от миналата година

автор:Дума

visibility 702

/ брой: 236

Газът поевтинява през януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 236

Приключиха преговорите между Украйна и САЩ

автор:Дума

visibility 780

/ брой: 236

Гърция обяви обща стачка срещу бюджета

автор:Дума

visibility 935

/ брой: 236

Чили пое завой към крайнодясното

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 236

Накратко

автор:Дума

visibility 873

/ брой: 236

БСП в окото на бурята

автор:Александър Симов

visibility 775

/ брой: 236

Имотна мания

автор:Барбара Пейчинова

visibility 904

/ брой: 236

Къде грешат левите?

автор:Таня Глухчева

visibility 803

/ брой: 236

Възходът на цената на живия труд

автор:Гарабед Минасян

visibility 719

/ брой: 236

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ