04 Юли 2025петък06:53 ч.

ДУМА се обяви за свободата на словото

/ брой: 84

автор:Мария Нинова

visibility 4939

Хиляди хора се присъединиха към празника на в. ДУМА и левия печат в Борисовата градина. Тази година той бе под наслов "За свободата на словото". Освен журналисти от левия печат, присъстваха колеги от телевизии, радиа и електронни издания. Левият печат бе уважен и от ръководството на БСП.
Официалната програма откри депутатът от "БСП за България" и зам.-управител на ДУМА Иван Ченчев. С празника той поздрави всички, които търсят истината, а ДУМА нарече страж на лявата идея. Според него камбаната, която трябва да стряска и да ни води, е името на Стефан Продев. "Чуйте, левият печат говори за промяна, свобода и хуманизъм през призмата на справедливостта", обърна се той към присъстващите. Ченчев заяви, че "днес, когато всичко това е задушено в мъртвата хватка на цинизма - власт на всяка цена", трябва да си спомним думите на публициста Йосиф Хербст: "Да се спасява страната е едно, да се спасява правителството е друго. За спасяването на страната може да се пожертва едно правителство. За спасяването на което и да е правителство обаче не може и не бива да се жертва страната". Социалистът бе категоричен, че водени от такива слова, левите издания са територия на свободата, но освен нея те предлагат решения и дават алтернативи.
От името на ДУМА слово изнесе депутатът и журналист Александър Симов. Той обяви, че битката за свободата на словото е еднакво важна с битката за достоен труд, нормално заплащане и българско производство. Според него днес живеем в изкривена реалност - по телевизиите дават как се режат лентички, но не виждаме хора, които не получават заплати. "Свобода на словото ли е да скриеш от премиера и вицепремиера от блиц контрол и да запокитиш парламентарния контрол в БНТ 2?", попита Симов. Червеният депутат бе категоричен, че някой трябва да коментира пренебрегнатите новини, да даде думата на пренебрегнатите хора и да осветли пренебрегнатите събития. "Точно тези събития, които не са поднесени на вниманието на публиката, защото някой политкоректен редактор е решил, че те не се вписват в хармонията на света, изпълнен с евроатлантически ценности", каза Симов.
През целия ден на щанда на ДУМА се стичаха читатели, които поздравяваха екипа на вестника за принципните позиции и отстояването на лявата идея. Те си пожелаха още дълги години вестникът да бъде изразител на социалната несправедливост и борец за свободата на словото. И.д. главният редактор на "ДУМА" Таня Джаджева заяви, че за левите хора Първи май стана неразривно и празник на левия печат. "Мисля, че в гилдията сме достатъчно наясно в какви условия работим всички ние в България. Не е завидно положението, но точно в това е предизвикателството за всички", каза тя.
За настроението в Борисовата градина се погрижиха група "Епизод", Константин Белчев, Николай Манолов и др. Издателствата "Захарий Стоянов", "Български писател", "Български книжарници", "Синева", "Персей" и националният литературен салон "Старинният файтон" също зарадваха почитателите си.



Ченчев обяви, че левите издания са територия на свободата



Читателите на ДУМА си пожелаха вестникът да продължава да бъде изразител на социалната несправедливост


Снимки Благовеста Цветкова

Теменужка Петкова: Събрали сме с 3,26 млрд. лв. в повече

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 120

НАП и АПИ питат хората доволни ли са от тях

автор:Дума

visibility 1924

/ брой: 120

Изпреварваме Гърция и Испания по чистота на водите

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 120

Белгия възражда минната индустрия

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 120

Гърция въведе такса "Остров" за туристите

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 120

Жега в Европа, студ в Латинска Америка

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 120

Лъжица катран по бялата престилка

автор:Аида Паникян

visibility 1466

/ брой: 120

Тъмни облаци надвисват над бюджета

visibility 1677

/ брой: 120

Първи дом за младите - мисия невъзможна

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 120

Странна работа

автор:Таня Джаджева

visibility 1804

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ