„България получава много възможности от членството си в Европейския съюз, включително и по отношение на икономическото си развитие. От нас зависи обаче доколко се възползваме от тях.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Кристиан Вигенин на публичната дискусия: "България в Обединена Европа: достижения и предизвикателства", която се проведе в СУ „Св. Климент Охридски“. Дискусията потърси отговори на въпросите какви са основните достижения, произтичащи от присъединяването на България към Европейския съюз и какви са основните предизвикателства пред развитието на страната като пълноценна част от европейската интеграционна система.
„Една от основните идеи на ЕС е да има равни възможности пред всички, да намалеят социалните различия. У нас има голямо социално разслоение, което провокира евроскептицизъм. Трудностите провокират мислене, че ако не е ЕС, щяхме да сме по-успешни и по-богати“, коментира евродепутатът и продължи хипотезата: „Да допуснем, че утре сме сами. Няма ЕС. Къде ще бъдем? Ще бъдем ли по-сигурни и по-защитени? Не. Ако говорим сами от свое име, ще се чува ли по-силно гласът ни, отколкото ако говорим в един глас с други 26 държави членки в ЕС? Пак не.“
Вигенин обърна внимание на някои от най-прагматичните резултати от членството в ЕС. „Аз съм от поколението, което чакаше на опашки пред посолствата, за да получи входна виза за страна членка. Днес до европейските градове се пътува както до българските, може и да не забележите границите. Можете да учите и работите, където поискате в рамките на ЕС. Ползвате международни мобилни услуги в ЕС на цената на националните. Иначе да пратите една снимка от Истанбул ще ви струва 150 лв., защото 1 МВ е 19 лв. без ДДС.“
„Големите проблеми на България са, че сме на опашката по доходи, влаковете се движат със скорост от началото на миналия век, не можем да си построим магистралите, не можем да разчитаме на справедливост в съдебната система, издигането на кадри става не според компетентността, а според верността на политически и бизнес кръгове. Но тези проблеми не ни ги е създал ЕС, те са си наши и в дъното е корупцията, която ни пречи да се развиваме“, отбеляза Кристиан Вигенин.
В дискусията участваха евродепутатът Никола Минчев, ръководителят на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София Мария Симеонова и преподавателите по право на ЕС в СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Иван Стойнев и доц. д-р Христо Христев.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: