14 Юли 2025понеделник13:42 ч.

ПАНОРАМА

Малко известно

Най-старият рецитатор на Ботев, Смирненски и Вапцаров

/ брой: 190

автор:Денчо Владимиров

visibility 6322

На 15 юли тази година столетникът социалист  Александър Николов-Бай Сандо навърши 105  години. 

При честването на юбилея най-старият пловдивски жител, член на Благоево-Димитровската партия в града, Бай Сандо даде и една необикновена рецепта за дълголетие.

При него то се е случило така:

- На 19 години ми отнеха гражданско-политическите права за 8 години, на 28 години бях, когато отново ми ги отнеха за още двайсет години. Взеха ми ги, но... сега ги живея и ще ги живея...

Чувството за хумор го е крепяло през целия му труден, но славен живот. Даже във времето, когато бил осъден на смърт от фашистите, защото е разпространявал комунистическите идеи в казармата. Имал е бедно и много трудно детство в многодетно семейство. Родителите му били  емигранти от Вардарска Македония. Самият той чиракувал в Бургас и София. Работил по 12 часа. Но когато идвало време за отдих, взимал книгата в ръце. 

Книгите били неговия университет.

Оттам той усвоил "специалността" на убедения комунист. Особено трайна диря оставил в съзнанието му на подрастващ романът "Спартак".

Но възприел твърдо за цял живот  комунистическите идеи по време на Лайпцигския процес. Успял да си купи от вестникарска будка книжката със знаменитата реч на Георги Димитров пред нацисткия съд само секунди преди жандармеристите настървени да "арестуват будката" и да конфискуват всички книжки с речта. Съпътствали го в тези години безброй премеждия, арести, мъчения и побоища в затворите. 

 Но от идеята не се отказвал! За комунистическата си идеология  като войник получава смъртна присъда.

Но отървал въжето с голям късмет. Благодарение на адвоката му, който доказал, че е непълнолетен по разказа на майката кога го е родила. И благодарение на човещината на попа и кмета, които му издали кръщелно с дата, изкарваща го един месец по-млад. Това решило нещата. 

Смъртната му присъда била отменена като на непълнолетен. Осъдили го фашистите все пак на над 8 години затвор, дето се казва, да не е без хич.

Но в затворите четял. Крепели духа му стиховете на Ботев, Смирненски и Вапцаров, които той рецитирал и зад решетките. 

Срещал се е на живо и с автора  на "Моторни стихове" - Вапцаров.

И днес, на тази преклонна възраст, е известен като талантлив рецитатор, най-старият, който представя стиховете на Ботев, Смирненски и Вапцаров... в света.

Преди време се почувствах като наелекризиран, когато чух рецитацията му на "Вяра" от Вапцаров в пловдивско читалище в Стария града.

Интервюирах го и заснех с камера, заедно с рецитацията. Знаменателно бе в това интервю да се  чуят от устата на побелелия столетник думите за Вапцаровата вяра в идеите на социализма:

"Тя е бронирана здраво в гърдите и бронебойни патрони за нея няма открити, няма открити!"

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ