07 Юли 2025понеделник14:01 ч.

Касата ще плаща лекарства за деца до 7 години

Частните болници няма да правят търгове за медикаменти и медицински изделия

/ брой: 53

автор:Аида Ованес

visibility 2608

След над 6-часови разисквания, предимно дали частните болници трябва по ЗОП да купуват лекарства, народните представители приеха бюджета на НЗОК в сряда вечерта. Така заседанието, на което по-рано бе приет и бюджетът на ДОО, продължи повече от 15 часа.
Най-сетне едно от дългогодишните предложения на социалистите (за безплатни лекарства за деца до 14 г.) бе прието поне частично - от 1 юли антибиотиците и лекарствата за остри състояния по лекарско предписание за деца до 7 г. при домашно лечение ще се плащат изцяло от НЗОК. За това са предвидени 10 млн. лв.
Друга новост е, че НЗОК поема финансирането на биомаркери за онколечение, за което са заделени 5 млн. лв. Макар да не са точно медицински изделия, биомаркерите в крайна сметка ще се отпускат като такива след договаряне на изделията, с които се прави изследването.
Основният спор, който отне най-много време на депутатите, бе дали частните болници трябва да провеждат търгове за обществена поръчка на лекарства и медицински изделия, които се плащат с обществени пари от НЗОК, както това е задължително за държавните. За пореден път се говори за едни и същи лекарства, за които касата плаща над 10 пъти повече на частни лечебни заведения. Въпреки часовете преливане от пусто в празно, в крайна сметка предложението не мина.
НЗОК ще договаря плащането на лекарства за редки и ракови болести, въз основа на резултата от лечението, а при липса на такъв парите на НЗОК й се възстановяват от притежателите на разрешения за употреба на съответните медикаменти.
За тази година НЗОК ще разполага с близо 9,5 млрд. лв., от които над 5,7 млрд.лв. са от вноските на здравноосигурените, а 3,5 млрд.лв. са от трансфери. Над 4 млрд. лв. са предвидени за болниците. Повече от 647,5 млн. лв. са за дейностите от първичната извънболнична помощ, а над 658,2 млн. лв. са за специализирана извънболнична помощ и диспансерно и амбулаторно наблюдение. За медико-диагностична дейност са заделени над 303,8 млн. лв., а за зъболекарска помощ, в това число и изработване на тотална зъбна протеза - 416 466 200 лв.
Здравната вноска остава 8%.
Макар да няма и намек за реформи в здравната система, а парите за нея да се увеличават, депутатите приеха Закона за бюджет на НЗОК за 2025 г.

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 165

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 209

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 199

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 222

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ