02 Юли 2025сряда02:17 ч.

Акценти

Томас Вайц се съмнява в еврожеланията на Скопие

Реакции след проектодоклада в ЕП за югозападната ни съседка

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 4792

Приветстваме решимостта на Комисията по външна политика на Европарламента (AFET) да не допуска да бъде въвлечена в спекулативни националистически наративи, свързани с претенциите за "многовековна македонска идентичност", се казва в разпространена позиция на българското МВнР по повод приетия от комисията проектодоклад на Европарламента за готовността на РСМ по пътя към евроинтеграцията. В нея се посочват две опасения на България спрямо РСМ. Първото е дали ще се гарантира правото на българите в РСМ на самоопределение, без страх от преследване и дискриминация. Второто е предотвратяване на провокации спрямо милиони български граждани, които са граждани и на ЕС, мнозина от които са потомци на българи от географския регион Македония.
Не знам дали Северна Македония реално иска да бъде член на ЕС като изпълни промените спрямо рамката за преговори. Това заяви в интервю за БГНЕС докладчикът на ЕП за Северна Македония Томас Вайц "Считам се за голям приятел на страните от Западните Балкани, както и голям приятел на България. Мисля, че ако поставим на преден план това, което ни обединява, това ще бъде в най-добрия интерес на нашите страни и нашите народи". По думите му докладът е за състоянието на страната в присъединителния процес. "Да, част от тези ценности е правилното включване на малцинствата. В този случай имаше много дебати за включването на българската общност, което е отразено в текста. Но освен това, както вече казах, става въпрос за състоянието, за върховенството на закона – това е процес, основан на заслуги, и двустранните въпроси трябва да се решават между самите страни", каза Вайц в отговор на друг въпрос на БГНЕС.
"Аз си върша работата въз основа на фактите, колкото мога по-обективно. Единствената ми задача е да анализирам къде се намира страната по отношение на европейското право, върховенството на закона, независимостта на съдебната система, медиите... И точно това съм направил в този доклад", изтъкна той на друг въпрос. 
В коментар от Скопие македонският премиер Християн Мицкоски сподели какво очаква от обсъждането на доклада в пленарна зала на ЕП между 7 и 11 юли: "Но важното е, че всички вие видяхте, че проблемът не е в това няколкостотин българи да бъдат вписани в конституцията. Че болката е по-дълбока, че е десетилетна, че е вековна. Ние ще се борим. Дали ще успеем - не знам. В тази първа стъпка успяхме, но дали ще успеем (в ЕП) - не знам".     
Външният министър на РДМ Tимчо Муцунски определи като исторически деня, в който бе приет проектодоклада от парламентарната комисия на ЕП, но заяви, че съзнателно или не, българските евродепутати са влезли "в класически руски наратив, който има за цел да дестабилизира региона".
По думите му вероятно няма да има среща между македонския президент Гордана Силяновска и българския премиер Росен Желязков в кулоарите на Срещата на върха на НАТО в Хага.

Мицотакис призна за провал срещу корупцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 118

13 нелегални мигранти между Видин и Калафат

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 118

Канцлер и министър против забраната на АзГ

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 118

Кратки новини

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 118

ТЕЛК - някога, но не сега

автор:Аида Ованес

visibility 761

/ брой: 118

Затлъстяването на десницата

автор:Александър Симов

visibility 620

/ брой: 118

Кой няма интерес детските лекарства да са безплатни?

visibility 493

/ брой: 118

Задава се отново режим на водата в България

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ