
Памет
България отбелязва Деня на победата
За съхраняването на паметта и срещу пренаписването на историята се обявиха организации и граждани
/ брой: 81
Въпреки мълчанието на официозните медии, отричането на празника и налаганата като политика русофобия, в цялата страна се провеждат събития, с които хората отбелязват 80-годишнината от Деня на победата.
Руският дом в София бе домакин на Юбилейната конференция "Историческото значение на Победата над фашизма за развитието на Европа и света". Бяха набелязани няколко тематични насоки, които да станат основа за дискусия и анализ: Решаващият принос на Червената армия и съветската държава за Победата и опитите за фалшифициране на историческата истина в наши дни; Значението на Победата за установяването на един по-справедлив следвоенен ред - световната социалистическа система и разпадането на колониалната система; Опасните опити за пренаписване на историята и героизацията на фашизма и нацизма; Ролята на българската антифашистка съпротива за Победата; Променящият се съвременен свят към по-справедлив, многополярен световен ред; За необходимостта от приемственост с младите поколения.
Сред официалните гости на конференцията бяха посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова, посланикът на РБеларус Никита Лешуков, посланикът на РКуба Мариета Гарсия Хордан, представител на посолството на РКазахстан - Мейрам Айтжанов, представители на български политически партии като БСП - ОЛ, АБВ, "Възраждане", ПП "Нова зора", представители на всички обществени организации, членуващи в Координационния съвет "България - Русия" и в Националния организационен комитет, творчески съюзи, патриотични обществени организации.
Участие с изказвания и доклади направиха заместник-председателят на НС на БСП Калоян Паргов, народните представители Ивелин Първанов от ПП „Възраждане“ и Иван Петков от БСП, Валери Жаблянов - председател на Международна фондация „Георги Димитров“, проф. Нина Дюлгерова, проф. Искра Баева, проф. Светла Тошкова, проф. Георги Чанков, доц. Емилия Лазарова, проф. Стойчо Симов, Снежана Тодорова, д-р Владимир Трифонов, Минчо Минчев и много други учени, общественици, публицисти, антифашисти, многобройни пазители на паметта и историческата истина, приятели на Русия. Своята съпричастност изрази и българската диаспора в Москва чрез Здравко Димитров, Валентин Петров и др.
С доклади от руска страна се включиха проф. Валерий Рузин, ръководител на Международния обществен форум „Съхранение за паметта за Втората световна война и за Великата отечествена война“ и заместник генерален секретар на Асамблеята на Евразия и Африка; д.п.н. Николай Лях, съпредседател на Антинацисткия международен комитет, съпредседател на „Съюз на нациите и народите на Русия“, Сергей Бабурин - председател на Международния славянски съвет, Владимир Азаров - председател на "Союз друзей Болгарии", Михаил Юмашев - председател на Тамбовското отделение на „Союз ветеранов России“; проф. Ирина Глинская от руския университет „Дружба на народите“ и други.

В Руския дом се проведе и концерт на музикално-хоровото студио "Рапсодия" с художествен ръководител заслужилият деец на изкуството на Република Молдова Наталия Барабаншчикова. Програмата съдържаше песни на големия съветски композитор Исак Дунаевски, чиято 125-годишнина се отбелязва тази година. По време на войната музиката му е звучала по радиото, на фронта и в тила, помагайки на хората да запазят единството, оптимизма и вярата в победата над врага. Наталия Барабаншчикова и хор "Рапсодия" са добре познати в България, а с Фондация "Устойчиво развитие за България" - организатор на концерта, ги свързва дългогодишно плодотворно сътрудничество в рамките проекта "Заедно в 21 век". С този концерт беше поставено началото на тазгодишния фестивал "Заедно в 21 век", който вече много години поред обединява творци от цял свят. Всички артисти получиха грамоти и юбилейни медали, посветени на 80-годишнината от Победата.
В Руския културен дом в София се състоя и концерт на барда Милен Тотев, тематично посветен на руската песен във военната кинокласика. В програмата бяха включени популярни песни на Богуславски, Окуджава, Висоцки, Матусовски, Френкел, Колмановски.
Млади хора от цялата страна се включиха във викторината "80 години от победата над фашизма", като част от тях бяха разработили теми, свързани с участието на роднини или близки в антифашистката борба или в последната фаза на Втората световна война.
Шествие на "Безсмъртния полк" се организира на самата дата 9 май в 9 ч., а маршрутът започва пред Паметника на Незнайния воин, преминава през поругания от днешните фашисти паметник на Съветската армия и завършва пред Паметника костница на съветския воин в кв. "Лозенец".