29 Март 2024петък04:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Емил Данчев:

БФС и органите са длъжници на футбола ни

Попитайте Изпълкома кой отказа Митко Бербатов от националния отбор, призовава мениджърът на най-скъпия български футболист и новоизбран председател на Асоциацията на българските футболни агенти

/ брой: 253

автор:Георги Аргиров

visibility 1865

Емил Данчев е роден на 5 октомври 1953 г. в Шумен. Бил е футболист в Детско-юношеската школа на ЦСКА. Има две висши образования – френска филология и оперативна външноикономическа дейност. От 1978 до 1983 г. е завеждащ "Международен отдел" на ДФС ЦСКА. От 1979 до 1999 г. е представител на Постоянния технически комитет на Международния съвет за военен спорт (СИЗМ). От 1993 до 1999 г. е изпълнителен директор на ФК ЦСКА. От 1994 до 1998 г. е президент на волейболния клуб на “червените”. От 1999 г. е управител на мениджърска агенция “ЦСКА АС-23”. Лицензиран агент на футболисти и личен мениджър на мегазвездата на българския футбол Димитър Бербатов. На 18 октомври беше избран за председател на основаната Асоциация на футболните мениджъри в България.

- Честито, г-н Данчев. Вие сте един от най-успешните мениджъри в България, а вече и председател на асоциацията им...
- Заедно с колегата Лъчо Танев подехме инициатива за създаване на Асоциация на футболните мениджъри, наскоро се проведе учредителното й събрание, на което присъстваха 15 колеги, включително и Лъчо Танев. Трябваше да дойдат още мениджъри, но атмосферните условия и подранилата зима не им позволиха да пристигнат в София. Предстои юридически да се подготвят документите и да се внесат в съда за регистриране. Всеки футболен мениджър от страната може да се включи в нея. 15-16 държави вече учредиха свои асоциации, обединени под шапката на Европейската асоциация на лицензираните агенти. И ние ще се стремим към пълноправно членство в нея.
– Поддържате ли приятелски отношения с гилдията?
– Аз по принцип нямам никакви проблеми с колегите. Все пак аз и Лъчо сме пионерите в тази област.
- А има ли някакви новини около звездата ни Димитър Бербатов? Ще сменя ли отбора, ще се завърне ли в националния?
– Засега няма признаци нито да сменя отбора, нито да се завърне в националния отбор.
– Кой го отказа от това да играе с националната фланелка?
– Най-добре този въпрос задайте на хората от Изпълкома на БФС.
– Как бихте коментирали последните мачове на нашите национали и трябваше ли да бъде сменен Любо Пенев?
– Все още не сме загубили шансове за класиране. Но нека да бъдем реалисти. Фаворити са Италия и Хърватия. Самият Пенев заяви, че реалното е да се целим в третото място, което дава възможности за бараж. В момента Норвегия е там. Но при една победа над тях в София нещата могат да се преобърнат. А защо да не вземем нещо и от фаворитите в оставащите мачове? Освен това не мисля, че на Норвегия ще им е лесно в Азербейджан. Все още имаме своите шансове. А дали Пенев трябва да бъде сменен?  Членовете на Изпълкома решиха той да остане. Аз също мисля, че те постъпиха правилно. Създаването на млади таланти, тяхното развитие изисква, първо - добри условия за работа, второ - добра организация, трето - използване на съвременни тенденции и методики на работа. Много наши млади футболисти не успяват навън, защото кондицията им, физическата им подготовка не е на добро ниво. Това не се прави за един сезон, а от най-ранна възраст. Но аз съм оптимист, вярвам, че пак ще имаме добри футболисти, които да играят навън, при това на високо ниво.
– Защо се заговори за смяната на настоящия селекционер, г-н Данчев?
– Това е стара наша черта. Имаме склонност да преувеличаваме и да отричаме едно или друго нещо. При цялото ми уважение към медиите, и те имат немалка вина за това. Когато един отбор побеждава, тогава треньорът е велик. А когато пада, значи трябва да бъде сменен. Всички се възхищавахме на начина на игра на нашите момчета в предните квалификации. Мнозина млади футболисти бяха забелязани след мачовете ни с Италия, да кажем. И когато малко не ни достигна да се класираме на световното, всички говориха, че Пенев трябва да остане национален селекционер. Дойдоха новите квалификации. Победихме азерите, всичко беше наред. Паднахме от Хърватия и Норвегия и веднага всички заговориха за смяна на Любо. Радвам се, че на последното заседание на Изпълкома на Българския футболен съюз се гласува своеобразен вот на доверие на настоящия национален селекционер. Смятам, че футболните ръководители взеха правилното решение и Пенев остана да води отбора в този квалификационен цикъл. Така му се даде възможност да работи, както и да носи пълната отговорност за взетите решения! Когато се тегли чертата и се направи равносметка на постигнатото и загубеното, тогава ще се взимат крайните решения.
– Само медиите ли имат вина според вас? Един известен спортен радиокоментатор обича да казва, че да бъдем индивидуалисти е наша присъща черта. Затова, ако отидем в един възрожденски град, едва ли ще видим една права улица или две съседни еднакви къщи....
– Прав е вашият колега. Това е част от нашата народопсихология.
– Какво включва работата на футболния мениджър, г-н Данчев?
- За съжаление работата на футболния мениджър в България през последните 4-5 години се свежда до това, 60-70% от усилията му да са насочени към решаване на негативни проблеми. Подобни въпроси в клубовете по света просто не са на дневен ред. Например, принудени сме да разговаряме с клубове поради какви причини на един или друг играч е забавена заплатата му или не му е изплатена премията (премиите); няма жилище или адекватно медицинско лечение. Това малко или много влиза в един своеобразен „Параграф 22”. В един трансферен прозорец аз и колегата Петър Миладинов извеждаме по 25-30 футболисти. Ако това нещо го правехме в Европа, да бяхме станали милионери. А тук печалбата клони към нулата. Защото усилията са едни и същи. Но няма как да не влезеш в положението на клиента, за него 100 или 200 лв. са пари. ФИФА и УЕФА предприеха рестриктивни мерки спрямо футболните мениджъри.

– Да очакваме ли ваши колеги от чужбина на срещи от българското първенство?
- Разбира се. Бях поканил чуждестранни мениджъри на дербито в българския футбол Левски - ЦСКА. Имам намерение да присъствам на стадион "Българска армия" и на следващия ключов сблъсък в шампионата между лидера ЦСКА и шампиона Лудогорец, защото и в двата отбора има отлични футболисти, които представляват интерес за чужди отбори. Но не ме питайте за имена на футболисти, нито пък на мениджъри и отбори.
- След като загуби от ЦСКА, Левски претърпя крах и срещу Монтана за Купата.Какво е вашето обяснение за това?
- Видно е, че Левски е в криза. Това не е само мое мнение, а на цялата футболна общественост.
- А как бихте коментирали призивите на Сектор "Б" за оттеглянето на Тодор Батков?
- Не е моя работа да коментирам кой ще ръководи Левски. Сигурен съм, че има много емоция и обич в привържениците на отбора. Но не винаги емоцията е добър съветник.
– Петър Миладинов е ваш служител. Навремето беше старши треньор на младежкия национален отбор. Говореше се, че докато е бил на тази позиция, е лобирал за ваши играчи...
- Вижте, винаги има лобиране, при това в цял свят. Петьо Миладинов пое младежкият национален отбор след тежки загуби, когато всички казваха, че отборът няма никакви шансове за класиране. Той докара нещата дотам да не му стигне един гол за класиране. Пак се връщам на темата за лобирането. Когато това лобиране доведе до резултати, значи то е било правилно.
– А дали това лобиране е било строго регламентирано?
- В някои държави тези неща са уредени със закон. За съжаление в България подобен закон стои или би стоял само на хартия. В България се предлагат закони на конюнктурен принцип. С други думи, създава се закон едва след като възникне един казус. При следващия казус, който може и да е в противоречие с даден закон или практики, се приема друг, съвършено нов закон. Да се надяваме, че постепенно и в това отношение нещата ще се нормализират.
– Според мнозина спортни деятели, за да върви напред българският спорт, има нужда от адекватен Закон за спорта. Те виждат адекватността му като данъчни облекчения за бизнесмени, които инвестират в спорта. Какво е вашето виждане по този въпрос?
– Аз също споделям мнението, че трябва да има данъчни облекчения. Спор няма, че липсва адекватен закон. Но не мисля, че това е единственото. Да не се връщам към темата за инфраструктурата, за ДЮШ. При цялото ми уважение към министър Мариана Георгиева, едва ли един филолог би създал подходящите условия за развитие на българския спорт и за приемане на адекватен Закон за спорта. Един такъв Закон за спорта може да бъде създаден, след като е направен от професионалисти и подложен на широко публично обсъждане. Това важи не само за Закона за спорта, ами и за спортното хулиганство например.
– Г-н Данчев, вие сте военен, макар и вече в резерва. Не мога да не повдигна темата за досиетата, още повече, че наскоро стана ясно, че Пламен Марков е имал вземане-даване с българските служби.
– Аз нямам притеснения от тази тема. Щастлив съм, че съм работил с достойни хора, които са защитавали интересите на страната. Още в началните моменти на нейното интерпретиране се допуснаха изключително тежки грешки. Всичко и всички, които работиха за тези служби през онези години, ги сложиха в един чувал, в една каруца. А това доведе до изключително големи проблеми и в един момент превърна България в разграден двор. Нито една страна не разкри имената и досиетата на хората, които са работили за военното разузнаване. Несъмнено е, че и в цивилните, и във военните служби е имало грешки, хора, които не са били за там. Но законите, които регулират този процес, не успяха да направят разграничение между едните и другите. Така очернихме и окаляхме много хора, които не са го заслужили.
– Вие сте родом от Шумен, а най-добрите "ваши" футболисти – Митко Бербатов, Иван Иванов, са от школата на благоевградския Пирин. Смятате ли,че всичко започва и свършва със София, както и че ЦСКА и Левски са единствените отбори в България?
– Не бих казал, че са единствените. Виждате какво прави Лудогорец в момента, Литекс също е доказано име в съвременния ни футбол. Берое пък са приятна изненада в първенството, те могат да създадат проблеми на всеки един от фаворитите. А също така могат и да падат, при това доста болезнено. Като например мачовете им с Черно море и Ботев Пловдив.
– Как бихте коментирали скандалите, които избухват в детско-юношеския футбол?
– Има много проблеми в ДЮФ. Голям проблем на българския, а и на световния футбол са явленията, свързани с договаряне на мачове. Виждате какво стана преди години в Германия. Там осъдиха действащи съдии, при това с ефективни присъди. В Италия отнеха титла на Ювентус заради съмнения за договорени мачове. Съответните институции си свършиха работата. Това, разбира се, не попречи Антонио Конте да стане селекционер на Италия. Както и да остане в Ювентус, дори със спрени права. Виждате как се работи по света.
– А в България?
- Смятам, че в това отношение са длъжници Българският футболен съюз и съответните правоохранителни органи.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ