12 Октомври 2024събота15:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безпомощност

/ брой: 46

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2201

Евгени ГАВРИЛОВ


Точно преди четвърт век в България стъпи първата верига от хипермаркети. Вероятно вече никой не си спомня зимата на 1998 г., когато огромни опашки се виеха пред първия магазин на "Метро" в София на бул. "Цариградско шосе". Имаше даже и условие - като влезеш в него, трябва да направиш оборот най-малко от 50 лв. 

Тези времена отдавна отшумяха. 

Без съмнение търговските вериги създадоха условия за модернизирането на пазара на бързооборотни стоки, но в наши дни ситуацията вече е тотално извратена. Събрали изключителна икономическа и финансова мощ, никой не смееше да ги контролира, за да си позволяват те в наши дни  да дерат по три кожи от гърба на най-бедните потребители в Евросъюза, и то в условията на криза. Примерите в това отношение през последните дни и месеци изобилстват. И вчера стана ясно, че някои стоки се продават с 80-90 % надценка. Проблемът с високите цени на храните у нас показа и още нещо - безпомощността на служебното правителство пред проблема. 

Служебният кабинет смятал да въведе своеобразен таван на търговската надценка от 20 или 25%. Но и това явно ще се окаже половинчата работа, защото на практика търговците ще можели да си начисляват и по-голям марж, но ще бъдат задължени да го обявяват пред Комисията за защита на потребителите, а тя от своя страна ще може да прави проверка на съответния търговец. Или слагаш таван на цените и надценките или хвърляш бялата кърпа и признаваш, че си загубил двубоя с търговските вериги. Средно положение не бива да има, защото те веднага ще намерят начин подобни псевдоразпоредби да бъдат заобиколени. Защото у нас няма истинска конкуренция заради безпомощността на сегашната власт да създаде условия за нея. А като няма конкуренция на нейно място се появява спекулата. В момента служебното правителство вдига медиен шум, но тези мерки, които обявяват като борба с инфлацията, няма да решат проблема, а дори ще задълбочат взаимоотношенията между правителството с бизнеса. Какви ще бъдат последиците от това е ясно - още по-високи цени.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 1190

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 1194

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 1162

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1294

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 1201

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ