06 Май 2024понеделник08:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Николай Чирпанлиев:

Бежанците имат прекрасни условия, освен в Харманли

От тях 80 на сто смятат, че могат да отидат на Запад, казва директорът на ДАБ

/ брой: 297

автор:Павлета Давидова

visibility 63

Николай Чирпанлиев е председател на Държавната агенция за бежанците. Той е полковник от резерва, доктор по социология. От 1995 г. до 2000 г. работи последователно като началник на направление "Протокол" на Министерството на отбраната и на различни длъжности в Управление "Международно сътрудничество", Управление "Център за социологически изследвания" в МО. Работил е и в канцеларията на началника на Генералния щаб на Българската армия. От 2003 г. до 2010 г.е държавен инспектор по психологическото осигуряване, връзките с обществеността и други дейности в Инспектората на МО.


"Надявам се, че до месец ситуацията с бежанците ще бъде овладяна


- Г-н Чирпанлиев, какво е положението в центровете за бежанци на територията на България? Капацитетът им продължава ли да е надхвърлен в пъти, или ситуацията вече е стабилизирана?
- Капацитетът е надхвърлен с 10-12% в различните центрове. В тях са настанени 4060 човека. Отделно има около 4500 души на външни адреси, т.е има около 8500 бежанци, чиито молби за получаване на статут трябва да бъдат разгледани в агенцията. Това създава огромни затруднения, тъй като по принцип ДАБ е създадена със 133 щатни бройки за 3 центъра с 3 сгради, предвидено е да обслужва около 800-900 човека. Както виждате, по отношение на тези процедури капацитетът е прехвърлен 10 пъти. В момента имаме 7 центъра с 12 сгради, казах ви общата численост на хората в тях.
- Различни представители на неправителствени организации и на Европейската комисия посетиха центъра в Харманли, а там условията са далеч от тези, които повечето хора си представят за подходящи. Защо ги заведохте точно там?
- Избрахме го поради няколко причини. Много е близо до границата, на 30 километра от Пъстрогор и на около 60 от село Баня, където са другите ни центрове. Мястото е удобно, става въпрос за казармени райони, практически отделени от града. Трето, площта в този център е доста голяма.
Още преди да оглавя агенцията, е взето решение центърът в Харманли да се развива. Инвестирани са около 200 хил. лв. от предишното областно ръководство на Хасковска област. Когато отидохме с главния секретар на МВР да открием центъра, там имаше около 80-90 фургона, в които поетапно, за 10-15 дни, бяха настанени около 450 човека. Тъй като напливът беше огромен, бяха разгънати палатки, в които започнахме да настаняваме хора. Успоредно с това, буквално същия ден, почти денонощно, по съответните процедури, започнаха да работят външни фирми, за да могат да бъдат реновирани сградите.
Парадоксът е, че има семейства от номадски произход, които са живели по определен начин в родните си места. Те предпочитат да са в палатките - там да се греят, да си топлят, да си готвят. Чувстват се по-добре в палатките и предпочитат да останат. Предполагам, че ще решим този въпрос - ще им обясним, че е по-добре да живеят вътре в помещенията.
- Колко души живеят в палатки и само в Харманли ли има подобни семейства?
- Никъде другаде няма палатки. Аз умишлено говоря за Харманли, защото там положението е проблемно. Навсякъде другаде условията са изключително добри. Първите настанителни центрове бяха в Овча купел, Пъстрогор и Баня. Баня е като курорт. Проблемът е единствено, че центровете са пренаселени. Условията в Ковачевци са просто перфектни, там няма никакъв проблем за нищо - все едно са три-четири-звездни хотелски комплекси. Хората там се чувстват прекрасно.
Единственият проблем, който всички бежанци имат, е свързан с производството за даване на статут. Точно по тази причина завършваме конкурсите, които бяха проведени - основно за интервюисти. Надяваме се до дни да започнат обученията. Считаме, че от началото на следващата година ще бъдат формирани екипите, а към средата на януари ще можем пълноценно да работим по производства за даване на статут. В момента процедурата отнема от 3 до 6 месеца, идеята е да се намали до 21 работни дни. Работим изключително активно, за да можем да даваме 50-60 статута на ден.
- Имахте идея центърът в Баня да бъде предназначен за настаняване на деца и майки-бежанки. Докъде стигна този план и ще бъде ли готов навреме центърът?
- Всичко в Баня е готово. Преди това обаче трябва да създадем условия в другите центрове. За да освободим място за непридружените деца, трябва да преместим хората, които в момента са в село Баня в други центрове. За майките без съпрузи ще се изградят 10 къщички. Ще обявим търг, конкурс по съответната процедура и фирмата, която го спечели, ще ги изгради. Според моя разчет до март всичко това трябва да е приключило.
- При откриването на допълнителните центрове жители и представители на местната власт не бяха особено очаровани от случващото се. Срещате ли подкрепа от кметовете и общинските ръководства?
- Аз лично имам перфектни отношения с г-жа Фандъкова, с кмета на Харманли г-н Лесков, с  кмета на Ковачевци г-н Станимиров. В това отношение проблеми нямаме. Съдействаме си, имаме тяхната подкрепа, за което им благодаря.
- Наскоро ви обвиниха, че сте назначавали процедури без конкурс?
- Отговорихме на тези обвинения, позицията ни е на сайта на агенцията. Всички изисквания на закона са спазени. На цяла България е ясно, че не може на палатки в Харманли да се настаняват хора без ток и вода, без кабелиране, без ВиК и т.н. По-екстремални условия през последните години никой не е имал.
- Какви мерки се прилагат за интегрирането на чужденците, които пристигат?
- Имаме интеграционен център, има програми, работи се много сериозно. Страшно много ни помагат хуманитарните организации, други ведомства, министерства и др. Каквото и да сме направили обаче, е недостатъчно. В момента по заповед на премиер-министъра създаваме организация за разработването на обстойна програма, в която да участват всички министерства, ведомства и хуманитарни организации, които имат отношение към този въпрос, за да може много ясно и точно да бъдат разписани ангажиментите, срокове и отговорностите за всички институции. Този въпрос ще бъде изключително важен за нашата страна. 80% от бежанците считат, че могат да отидат на Запад, един процент мислят да се върнат обратно в родината си. Те обаче няма да могат да отидат там, защото там никой не ги иска, освен някои специфични организации.
Местните власти и общините също трябва да се включат в социализацията на бежанците. Идеята е тези общини, които са готови, да започнат да интегрират млади семейства. Те ще имат финансовата подкрепа на съответните социални агенции за социално подпомагане, за трудовата заетост и т.н. Това е огромна тема, за която може да говорим много дълго. В общи линии трябва да създадем една работеща програма. Всеизвестно е, че социализацията започва преди всичко с изучаването на езика, затова трябва да организираме нещата така, че децата, както и техните родители, да имат възможността да бъдат учени на български език.
- Самите те проявяват ли интерес към изучаването на езика?
- Интересът е малък, защото повечето смятат, че ще ходят някъде навън и не им трябва български език. Не говоря за всички емигранти, а за 80% от тях.
- Сравнително отскоро оглавявате агенцията, смятате ли да направите други промени, освен тези, за които вече споменахте?
- Вече има много сериозни промени на закона, съответно и на правилника. Ще имаме структурни промени, има и редица кадрови промени. Цялата дейност е насочена към едно динамизиране и въвеждане на съвсем нови правила за работа. Ще има промени в някои технологични процедури, защото изглеждат тромави. Промените са във всяко едно отношение и обхващат всичко - закони, правилници, вътрешни правила, структурни промени, фактически кадрови промени. Подчертавам, че целият личен състав, който има опит в сферата, е съхранен.
- Каква е прогнозата ви за развитието на ситуацията с бежанците?
- Много позитивна. Имаме изключителната помощ от страна на Европейската комисия, от Върховния комисариат на ООН, на държави като Чешката република, Холандия, Хърватска и много други. Малка или голяма, каквато и да е помощта, тя е важна. Хуманитарни организации като "Лекари без граници" също помагат. Търпим и укори от различни места. Не се сърдим, а гледаме нещата да се случват. Парите, които имаме, задължително трябва да бъдат оползотворени. А нещата, които правим, наистина са радикални.
- От какво има нужда агенцията, а и самите бежанци?
- Преди всичко имахме нужда от средства и качествени служители. Бежанците имат нужда от всичко и ние ще им го осигурим. Като казвам всичко, имам предвид нормални условия на живот, нормално здравеопазване и хранене. Във всяко едно отношение нещата вървят към подобрение. Трябва да ви запозная с всички мерки, които са разписани от премиер-министъра по отношение на извънредния план, който има вследствие на помощта, която идва от Европейския съюз.
- Може ли да се каже, че на този етап ситуацията е овладяна?
- Още не, но до един месец се надявам да бъде овладяна. До този момент сме сигурни, че всички са на топло и са добре.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ