Иво Христов:
Без въглищни централи обричаме българите на бедност и фалити
Летящите цени на енергията шокираха бизнеса и са на път да превърнат хората в енергийни роби, смята евродепутатът Петър Витанов
/ брой: 193
Няма как да изпълним искането на Европейската комисия да затворим своите въглищни централи, без да обречем хората на бедност, а бизнеса - на фалити, заяви евродепутатът от "БСП за България" Иво Христов. "България затвори четири ядрени реактора под натиска на Брюксел. Това бе условието за присъединяването ни към Европейския съюз. Днес Европейската комисия иска от нас да затворим своите въглищни централи. Да го направим в условията на ценова криза на енергийния пазар, която едва започва", заяви той в изказване в ЕП. Според Христов настоящата криза в цените на електроенергията е резултат от идеологическия подход в икономиката. "Той закрива ядрената енергетика като опасна, зачерква въглищата като замърсители, не харесва газа, защото ни прави зависими, но не предлага устойчива алтернатива. Зелената сделка търси да компенсира дългите години нехайство към природата с нереалистични срокове за трансформация на обществата и икономиките", обобщи евродепутатът.
Христов подкрепя идеята за европейски набор от инструменти за овладяване на ръста на цените, без да се нарушават правилата на единния пазар. "Като убеден привърженик на зеления преход ще кажа, че той ще се случи само ако е реалистичен, гъвкав и социален. Иначе рискува да се окаже врата към безпътицата и допинг за враговете на демокрацията", добави той.
Ръководителят на групата на левите ни евродепутати Петър Витанов също изрази опасения от галопиращите цени на тока и газа и липсата на реакция от европейските институции. "Летящите цени на енергията шокираха бизнеса и накараха много семейства да се запитат дали ще могат да платят сметките си тази зима. Това е на път да ги превърне в енергийни роби, а ЕС не може да гарантира една от най-основните и важни обществени услуги на достъпна цена. Това се отнася най-силно за моята държава България, където и в момента хората изпитват затруднения да си платят сметките, а енергийната бедност е пет пъти по-висока от средната за Европа", каза Витанов и призова за институционална намеса.
"Очевидно е, че пазарът сам по себе си не е в състояние да се регулира. В рамките на прехода от изкопаеми горива към възобновяема енергия подобни сътресения са очаквани. За да бъде обаче успешен енергийният преход, трябва обща енергийна политика на Съюза, която да гарантира равни условия при сключване на договори с трети страни. Но най-вече ЕС трябва да промени отношението си към ядрената енергетика и да я разглежда като зелена базова мощност, която да допринася за енергийната независимост", категоричен бе Витанов.