18 Юли 2025петък05:26 ч.

Едно към едно

Виктор Орбан:

Без Русия няма сигурна Европа

Изявления от пресконференцията на Виктор Орбан и Владимир Путин след руско-унгарските преговори, 17 февруари 2015 г.

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 378

Виктор ОРБАН:
Тук, пред обществеността, искам да благодаря на г-н президента Путин, че пристигна с визита у нас. Това е голяма чест за Унгария. Ние проведохме сериозни, успешни и продължителни преговори. Мога да обобщя резултатите от днешния ден по следния начин: Унгария и Русия укрепиха своето икономическо сътрудничество. Ние сключихме такива споразумения, които отлично, нещо повече - прекрасно, служат на интересите на Русия и Унгария.
Аз заявих еднозначно, че Унгария има нужда от Русия. За нас, унгарците, е важно Русия да бъде отворена за унгарската продукция, Унгария е заинтересована от това да може да получава сигурно руска енергия.
Ние се договорихме, че укрепването на нашите контакти е в интерес на двете страни. След преглед на междудържавните ни връзки направихме извода, че нашите контакти се опират на взаимното уважение между двата народа, затова ще се стремим към сътрудничество и към поддържане на нашите добри контакти.
Аз лично съм убеден, че сътрудничеството и добрите отношения служат на интересите не само на Унгария, но и на цяла Европа. Убеден съм, че трябва колкото се може по-бързо да се установят добри отношения между Европейския съюз и Русия.  Унгария се бори да се намерят съответните решения за това. Ние сме убедени, че изолацията на Русия от Европа е нецелесъобразна. Не може да се гради сигурност за региона срещу Русия - ние можем да създадем тази сигурност само в сътрудничество с Русия.
Затова смятаме, че трябва да се водят преговори. Добра изходна точка за регулиране на отношенията е споразумението за примирие, подписано в Минск, то съдържа редица други въпроси, които трябва да бъдат уредени. Убедени сме, че мирът е основата за разрешаването на проблемите.
Унгария приветства това, че Франция и Германия са за мирно регулиране, Унгария също поддържа това краткосрочно, средносрочно и дългосрочно. Ние сме убедени, че мирът и сътрудничеството са тези, които ще позволят да се създаде единство в Европа.
Виждам, че преди визитата на г-н Путин мнозина се опитваха да изяснят дали Унгария трябва да се страхува, че заплашва единството на Европа. Не е нужно да се боим, важното е всички да се стремят към мира. Това означава не само отхвърляне на войната, но и строителство на бъдещето. Уверен съм, че европейското единство може и трябва да бъде създавано едновременно със сътрудничеството с Русия.
Ние засегнахме въпроса за Украйна, която е наша съседна страна. Казах на г-н президента, че ние сме за мир и много се надяваме на примирието, надяваме се, че то ще бъде в сила дълго време.
Европейският съюз навремето бе създаден също с целта в Европа да няма повече войни. Затова нашето поколение вярва в европейското единство. Ние, унгарците, имаме още двеста хиляди аргумента да искаме мир в Украйна.
Ние говорихме по икономическите въпроси, говорихме за договора за транспортиране на газа, сключен през 1996 г. Срокът на този договор изтича през тази година. Решихме проблема, роди се политическо съгласие, остава да се решат техническите въпроси. Сега ние имаме възможност да използваме неизползваната част от газа и да плащаме конкретно за използваното. По този начин създадохме безопасна ситуация за снабдяването на унгарските семейства и на унгарската промишленост с газ.
Във връзка с икономическото сътрудничество заявихме, че санкциите са нанесли вреди, обратните стъпки също нанесоха вреда. Ние, разбира се, уважаваме и санкциите, и ответните стъпки, но наша обща цел е укрепването и засилването на сътрудничеството между нашите страни. Ние вярваме, че независимо от различните интереси на Русия и Европа, ще можем по мирен път да разрешим всички въпроси.

Владимир ПУТИН:
Много съм признателен на унгарското ръководство и на г-н премиер-министъра за поканата да посетя Будапеща именно в дните на 70-ата годишнина от освобождаването на столицата от нацистите.
Сраженията и боевете в Унгария бяха сред най-ожесточените и отнесоха живота на над 200 000 съветски воини. Тази страница на историята обединява народите на нашите страни, създава стабилна основа за всестранното развитие на руско-унгарските отношения.
Нашите страни несъмнено имат потенциала за разширяване на сътрудничеството в областта на икономиката. Русия запазва статута си на най-голям външнотърговски партньор на Унгария. Стокооборотът през 2014 г. е почти 8 млрд. долара. Вярно, в последно време той малко спадна и това е допълнителна сериозна причина да се срещнем и да говорим какво трябва да се направи, за да бъде преодолян този спад и да можем да вървим нататък.
Инвестициите растат, при това унгарските инвестиции в Русия изпреварват с малко руските: руските инвестиции в Унгария са 1,5 млрд. долара, а унгарските в Русия - 2 милиарда. Придаваме голямо значение на изпълнението на договореностите за строителството на двата енергоблока на АЕЦ "Пакш". Както знаете, стойността на договора е почти 12 млрд. евро. При това 80% - почти 10 млрд. - Русия предоставя във вид на кредит с изгодна ставка за 30 години. Това е много изгодна сделка. Станцията вече произвежда 40% от електроенергията, потребявана в Унгария. Въвеждането на допълнителна мощност ще позволи да се намали цената на тока и за битовите потребители, и за участниците в икономиката. Освен това в Унгария допълнително ще бъдат създадени 10 000 нови работни места.     
Ние обменихме мнения и за перспективите за съвместна работа в сферата на нефта и газа. Русия доставя около 80% от нефта и 75% от природния газ, потребявани в Унгария. Ние ценим репутацията си на надежден доставчик на енергоресурси в Европа, в Унгария.
За съжаление, както знаете, бяхме принудени да прекратим проекта "Южен поток", но аз смятам, че този опит, който натрупахме заедно с унгарските партньори, създадените съвместни предприятия, ще могат да бъдат използвани при разширяването на работата с нашите турски приятели в частта, отнасяща се към т.нар. Турски поток. Има и други добри възможности за реализиране на комплексни проекти в областта на Топлинно-енергетичните комплекси. Унгарският енергиен концерн "МОЛ" разработва нефтени месторождения в Западен Сибир и планира да увеличи съществено нефтодобива, който днес е около 500 хил. тона нефт годишно.
Преди преговорите се състоя церемония за откриването, след мащабна реконструкция, на Мемориалния комплекс на съветските воини. Бих искал да благодаря на унгарските ни приятели за грижливото отношение към паметта за онези събития, към погребаните тук съветски войници и офицери.
ВЪПРОС:
Владимир Владимирович, възможно ли е все пак връщане към проекта "Южен поток"?
В.ПУТИН:
Трябва, видимо, да поясня, че ние не сме се отказвали да реализираме този проект. Ние не се отказваме от "Южен поток". На нас просто не ни дадоха да го осъществим.
През април м.г. Европарламентът прие решение, според което "Южен поток" бе признат не само за безперспективен, но и за вреден за Европейския съюз. А след това Еврокомисията изпрати в България писмо, с което поиска да се прекрати всякаква подготвителна работа.
Освен това ние трябваше да получим разрешение от холандския регулатор, колкото и да изглежда странно, за работата на морския участък, доколкото "Южен поток", с цел оптимизиране на данъците, бе регистриран като международна компания в Холандия. Със закъснение от 4 месеца - неочаквано дори за мен, холандският регулатор даде такова разрешение. Но според строителния договор италианската строителна компания, дъщерна на "Ени", трябваше незабавно да започне работа в морето. Но как ние можехме да й дадем възможност да започне да работи в морето, когато ние нямаме разрешение за влизане на българска територия? Някакъв абсурд! Ние просто бяхме принудени да закрием целия проект, това е всичко. Ние не се отказахме от него, на нас не ни дадоха да го реализираме.
Връщане към "Южен поток" в оня вид, в който той беше заявен, разбира се, вече не може да има. Ние се договорихме с турските партньори, а Турция е вторият партньор на "Газпром" в Европа по купуване на наш газ след Германия. Това е много голям пазар. По молба на нашите турски партньори трябва да увеличим обема на поставките. При всички случаи ние ще строим газова система там, ние сме готови да я построим в такъв обем, че през Турция този газ да може да отива в Европейския съюз.
При това ние нямаме намерение никого да наказваме, на никого не се обиждаме. Ако това е възможно логистически, ние сме готови след това и в България да отидем - днес Еврокомисията вече ни моли за това, ние сме готови да минем през Гърция. Т.е. ние нямаме намерение нищо да закриваме, от никого да се отрязваме. Това вече е въпрос на логистика - където е по-изгодно, където е по-икономично - но ако ни помагат. А ако ни пречат, тогава това не е наш избор, то е решение на същата Еврокомисия, на нашите европейски партньори.
Ако не ни пречат, част от бившия "Южен поток" ние можем да реализираме чрез Турция. Можем например да използваме нашите договорки, съвместните ни предприятия с Унгария, със Сърбия, с други партньори, можем да излезем през Баумгартен в Австрия. Всичко това е възможно, ако нашите партньори имат желание за сътрудничество.
Водим такива преговори, но няма да се отказваме от сътрудничеството ни с Турция. Не само защото е неприлично - договорихме се с турските ни приятели, а сега ще им кажем "не, Европа ни предлага нещо друго", но и можем да се поставим в глупаво положение. Днес Еврокомисията се отказва, утре се съгласява, е вдругиден пак се отказва.
В.ОРБАН:
Някои в Европа си мислят, че може без Русия да се гарантират енергийната сигурност и енергийният пазар в Европа. Има такива, които мислят, че това е възможно и не искат да вкарват Русия в конкурентна борба - искат да я изтласкат от Европа.
Но този, който смята, че европейската икономика или Европа ще бъдат конкурентоспособни без сътрудничеството с Русия, и този, който мисли, че в Европа може да се гарантира енергийната безопасност без енергоносителите, постъпващи от Русия, той лелее илюзии, които нямат никакво основание.
Затова трябва да търсим сътрудничество. Въпросът е каква форма ще намерим. "Южен поток", за съжаление отпадна, добре поне че "Северен поток" се осъществи. Унгария е абсолютен привърженик на идеята за продължаване на инвестициите. Унгария носи двойна отговорност, защото Сърбия получава чрез нея газ, необходим за съществуването й.
Вчера вечерта водих преговори с премиер-министъра на Сърбия за възможните решения. И Унгария, и Сърбия имат предложения. С Македония говорихме за това, с Гърция водим преговори. Така че за Унгария добра инвестиция би била тази, която ще прекара турския газ през Гърция, Македония, Сърбия, Унгария.
Вие ще разберете защо аз имам доверие на тези договори, които подписах с г-н президента Путин. Аз видях всичко, което ставаше с Русия след 1998 г. Видях какво стана и при предишните президенти, видях промените до 2002 г. и мога да ви кажа, че всичко, за което съм се договарял с г-н президента Путин досега, Русия винаги го е изпълнявала. Затова се надявам, че и този проект ще бъде успешен.

(Със съкращения, по стенограмата от пресконференцията)
Превод Велиана Христова

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ