Без референдум за еврото в Гърция
Понижиха кредитния рейтинг и на Италия, Берлускони несъгласен
/ брой: 216
Гръцкото правителство опроверга спекулациите, че обмисля възможността за организиране на референдум за членството на страната в еврозоната. Като се позова на анонимни източници, в. "Катимерини" писа, че премиерът Георгиос Папандреу обмисля да свика референдум, на който избирателите да се произнесат дали Гърция трябва да се бори с дълговата криза вътре в еврозоната, или като се откаже от единната валута.
Правителството отдавна смята да проведе референдум за политически реформи, но неведнъж е отхвърляло спекулациите, че тема на допитването може да е гръцкото членство в еврозоната.
Заместник-говорителят на правителството Ангелос Толкас посочи, че правителството е внесло в парламента проектозакон, който ще позволи на Гърция да организира референдуми, но не конкретизира върху кой въпрос ще са съсредоточени те.
Във вторник гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос отново води решаващи преговори с международните кредитори на страната. Целта на Атина е да си осигури следващия транш от спасителните заеми, за да може да избегне хаотичен фалит идния месец. В телеконферентен разговор снощи Венизелос трябваше да убеди представителите на Европейската комисия, Международния валутен фонд и Европейската централна банка, че страната ще покрие строгите си бюджетни цели в замяна на спасителни пари.
Гърция се надява да сключи споразумение с международните си кредитори, за да може да продължи да получава спасителни средства и да избегне несъстоятелност по дълга си, който би могъл да предизвика ефекта на доминото в останалата част от Европа. В същото време обаче международните кредитори губят търпение и все по-силно настояват Атина да се ангажира с намаляване на дефицита си.
Междувременно италианският премиер Силвио Берлускони заяви, че решението на агенция Стандард енд Пуърс да понижи рейтинга на Италия не отразява действителността. Оценките на Стандард енд Пуърс изглежда са продиктувани повече от вестникарски публикации, отколкото от реалността, и вероятно са повлияни негативно от политически фактори, категоричен бе Берлускони. Премиерът подчерта, че неговото правителство вече е одобрило мерки за балансиране на бюджета през 2013 г. и подготвя мерки за стимулиране на растежа, които се очаква да дадат резултат в краткосрочен до средносрочен план.
Стандард енд Пуърс понижи кредитния рейтинг на Италия с една степен - от "A+" на "A" - заради слабите изгледи за растеж, които ще затруднят понижаването на дефицита и дълга и заради крехкото мнозинство на Силвио Берлускони. Това решение отразява намалелите перспективи за растеж на италианската икономика и преценката ни, че нестабилността на управляващата коалиция и политическите разногласия в парламента вероятно ще продължат да ограничават способността на държавата да реагира на трудната макроикономическа среда във вътрешен и външен план, обоснова се в комюнике агенцията.