19 Май 2024неделя04:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бетонираха 60-годишните концесии

Мнозинството в НС повторно одобри върнатите от Румен Радев промени в Закона за подземните богатства

/ брой: 169

автор:Дума

visibility 685

Депутатите одобриха повторно промените в Закона за подземните богатства, приети по предложение на правителството, с които се уреждат различните етапи от процедурите, свързани с разрешенията за търсене и проучване на подземни богатства и концесиониране.

В края на юли президентът Румен Радев наложи частично вето върху закона. Несъгласието на държавния глава беше обусловено от разпоредби, свързани с използването на ресурси на трети лица, разширяването на правата на концесионерите, удължаването на срока на концесията и създаването на рискове за околната среда и здравето на хората. Депутатите от БСП единствени подкрепиха връщането на закона от Румен Радев. От ГЕРБ пък заподозряха "политически умисъл" в президентското вето.

Споровете около закона бяха най-вече около сроковете на концесиите. По принцип стандартният срок е до 35 години - както е в Закона за концесиите. Той може да бъде удължен до 50 години, ако концесионерът го поиска и предостави на властите план за разработка на находището и финансово-икономическа обосновка за удължението. С промените в Закона за подземните богатства обаче управляващите добавиха и възможност да се продължи с още 10 години максималният срок - тоест, до 60 години. Условието е, ако находището все още разполага с остатъчни запаси до изтичането на 50-годишния срок, но те са твърде малко, за да се обяви процедура за отдаване на нов концесионер.

Шефът на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов от ГЕРБ прикани депутатите да приемат отново закона с аргумента, че имало предприятия, които спрели работа и "чакат докато ние политически саботираме процеса". Колегите му го послушаха и го одобриха със 133 гласа "за" и само по един "против" и "въздържал се".

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ