17 Юли 2025четвъртък07:39 ч.

Берлин въвежда нови правила за кланиците

Забраняват се договори с подизпълнителите заради експлоатация и тежките условия на труд

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 1718

Германското правителството реши да забрани договорите с фирми-подизпълнители в браншa след разкритията за катастрофалните условия, при които работят хората от Източна Европа в германските кланици. 

Условията за работа в месопреработвателния бранш в Германия отдавна са обект на сериозни критики. Основна причина за тежките условия на труд според мнозина са срочните договори, с които се наемат служители, основно от Източна Европа. Затова германското правителство предлага тези договори да бъдат забранени. Те регламентират производството на конкретен продукт или извършването на конкретна дейност. Възложителят възлага, изпълнителят трябва сам да организира производствения процес и носи пълна отговорност за него. Един специфичен подтип на тези договори е възлагането на работа на терен от възложителя. Подобен е случаят с кланиците. 

Срочните договори са замислени за извършването на единична услуга или такава, в която изпълнителят не е пряко обвързан с работния процес в компанията. "Ако обаче служителите са постоянно и изцяло включени в производството на определена компания, договорът може да се окаже проблематичен", казва Йоханес Якоб от Германската федерация на профсъюзите. "В този случай служителите, наети от подизпълнителя, не могат да взимат самостоятелни решения и да поемат отговорност, както се изисква при един срочен договор." Те често работят рамо до рамо с наетите пряко от възложителя лица, но при по-лоши условия: например без тарифен договор и без синдикална защита, във връзка с което получават по-ниско заплащане и им се налага да работят извънредно.

Условията за работа в месопреработвателния бранш в Германия отдавна са обект на сериозни критики. И собствениците на кланиците не носят отговорност за условията на труд.  

Германският министър на труда Хубертус Хайл определи експлоатацията в бранша като срамна.  Затова правителството предлага забрана на срочните договори за големите компании в месопреработвателната индустрия. Проектът предвижда кланиците с над 50 служители да не могат да прехвърлят преработката на месото на подизпълнители. Планират се и повече проверки, както и дигитално отчитане на работното време, така че работодателите да спазват минималното заплащане. Намеренията на правителството са новото законодателство за забрана на договорите с подизпълнители да влезе в сила от 1 януари 2021 г.  

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ