04 Май 2024събота03:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Белград - просто правителствени промени или голям завой

Опитният анализатор Йово Вукелич и сръбският политолог д-р Душан Пророкович коментират пред ДУМА реконструкциите в правителството на западната ни съседка

/ брой: 179

visibility 33

Марко Марков

Медиите у нас, увлечени от хепънингите на протестите, в нашенските си парламентарни и правителствени бъркотии, обърнаха малко внимание на промените в правителството на Сърбия. Те не са просто уволнение на един важен министър, разклатило кабинета в Белград, а едномесечен процес, започнал на 1 юли т. г., с много по-голямо значение, отколкото смяната на министри в управлявалата до 1 август сръбска "тройна коалиция": Сръбската прогресивна партия (СПП) на президента Томислав Николич, Социалистическата партия на Сърбия (СПС) на нейния лидер и сегашен премиер Ивица Дачич и Обединени региони на Сърбия (ОРС), оглавявана от сменения вече министър Младжан Динкич. С излизането от коалицията и правителството на такава знакова за сръбския демократичен преход фигура се променя не само коалиционният модел. От 2000 година насам Младжан Динкич (1964) е начело на ресорите на икономиката и финансите, вкл. и с един управителски мандат начело на Народната банка на Сърбия.
Като основна причина за преустройството на правителството (сменени са 9 от общо 17 министри) наблюдатели в Белград сочат лошите резултати в сръбската икономика и финанси през последната година. Това логично се свързва с несъответствието на броя и пълномощията на политиците от ОРС във всички равнища на икономическата сфера и финансите на страната, въпреки нейния нисък петпроцентов рейтинг и малката парламентарна тежест на партията с 5.5% на парламентарните избори през май 2012 година.
Опитният анализатор Йово Вукелич изтъква като важна причина за радикалните промени в правителството и нуждата от по-ефикасно провеждане на процеса на интеграция в Европейския съюз и споразумението с Прищина за Косово. Специално за ДУМА той заяви, че основната управляваща СПП иска да избегне предсрочни избори, които биха забавили тези два процеса, въпреки растящата популярност на партията и предвижданата електорална подкрепа на 40-45 процента от избирателите. Вицепремиерът Александър Вучич обяви, че обемната и всеобхватна реконструкция на правителството ще се отрази върху цялата икономика и проблема с увеличаване на работните места. Предвид досегашното влияние и позиции на коалиционния партньор ОРС, преустройството на правителството ще бъде последвано от кадрови промени в публичния и държавния сектор "не само в дълбочина, но и в ширина" - смята Вукелич, т.е. ще се формира "на практика едно съвършено ново правителство".
Социалистите на Ивица Дачич, почувствали нарастващата подкрепа на гражданите за промените в правителството, възприеха категорична позиция в полза на преустройството, като бяха принудени да отстъпят от първоначално лансираните заедно с Динкич "козметични правителствени промени" и изразеното несъгласие с линията на главния партньор в управляващата коалиция. По този начин, за разлика от ОРС, те запазиха възможността да влязат с по-стабилни позиции при едни следващи избори. Защото ОРС е съставена от няколко малки хетерогенни партии, между които със сигурност могат да възникнат вътрешнофракционни борби вследствие загубата на важни позиции във всички равнища на властта. ОСР ще се бори при едни следващи избори просто за оставане в парламента. Според Йово Вукелич, много опитният политик Динкич, който досега е оцелявал политически и дори с ходовете си е свалял почти всички предишни правителства, този път се е надценил и е допуснал политическа грешка. Тази грешка може да доведе дори до изчезване на партията му от сръбската политическа сцена и заради влошените отношения на ОРС със социалистите на Дачич и демократите на Борис Тадич.
Сложната политическа обстановка в съседна Сърбия след откриване на перспективата едно реално начало на процеса на евроинтеграция да започне да се очертава едва през пролетта на 2014 година, натрупаният значителен евроскептицизъм и нарастващите обществени нагласи за балансирани отношения с ЕС, Русия и САЩ, правят възможни оценки на предприетите правителствени промени от друг ракурс. Сръбският политолог д-р Душан Пророкович заяви за ДУМА, че правителствената реконструкция ще има "тектонични последици" за бъдещата сръбска политика. За първи път след 2000 г., смята  той, Сърбия има правителство без партии агентура на Запада, с което се отваря вратата за постепенно ориентиране към Изток. Той напомня, че в деня преди обявяване на правителствената промяна президентът Томислав Николич се среща на тържествата в Киев с руския президент Владимир Путин и прави изявление, че Русия го подкрепя изцяло. За първи път след падането на Воислав Кощуница сръбско правителство прави отстъпки пред руската страна, съзнавайки, че в коалиция с проамериканската ОРС няма да може да започне реализирането на мащабния и важен за Сърбия проект "Южен поток", протакано в продължение на 5 години. Западът, както и опозицията - заявява Пророкович - продължават да твърдят, че нищо особено не се е случило, но моята оценка е, че при съществуващата обстановка в Сърбия бе направен голям завой.
Съседите са длъжни да виждат какво става в комшийския двор. В нашия случай не само от просто любопитство, но и като държава, която членува в съюз, към който Сърбия върви с убеденост, но и с колебания и резерви, които не трябва да се пренебрегват или подценяват.


Премиерът Ивица Дачич - БГНЕС

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ