18 Ноември 2025вторник14:30 ч.

Белград нищо не е забравил, нищо не е научил

/ брой: 49

автор:Виктор Турмаков

visibility 4265

Виктор Турмаков


Наскоро сръбският президент Александър Вучич обяви т.нар. "Народно движение" за държавата, замислено да обедини всички сили, които се борят за сръбските интереси, а не, по думите му, за Изтока или Запада. И тръгна на обиколка по села и паланки, за да демонстрира образцово народно единство. 

Но фасадата се пропука при посещението му в населяваните от българи Западни покрайнини. 

Босилеград трябваше да се превърне в поредното "Потьомкиново село" в турнето на Вучич. Президентът със сладникав бас заяви колко "се радва че няма разлика между сърбите и българите по начина, по който живеят". Ръкува се с преизбирания за N-ти път кмет Владимир Захариев, поздрави го за добре свършената работа, гарантира му доживотно кметуване и получи ръкопляскания и добри кадри за телевизиите. 

Всичко обаче се оказа фасада, с чието пропукване се видя за пореден път, че Сърбия (перефразирам Талейран) нищо не е забравила и нищо не е научила. Оказва се, че потисничеството над етническите малцинства и инакомислещите не се е променило много от Царство Югославия насам.

За да не развалят рахата и кадрите на Вучич местните власти предварително задържаха посред бял ден "за разговор" в местното РПУ двама будни българи - активистът Димитър Треперски и учителката Даниела Михайлович. Първият, защото можело да излезе пред високопоставения гост нелицеприятен плакат, а втората, защото се готвела да му предаде отворено писмо, за да покаже какво е всъщност положението в Босилеград.

А то е меко казано плачевно. Общината е най-бедната на Стария континент. За по-малко от 100 г. българите в Западните покрайнини от над 150 000 са се стопили десеторно. Младежите от немотия не могат да останат по родните си места и бягат към София или Белград. Инфраструктурата е разбита. Пари има единствено за никому ненужни спортни центрове. Кметът на града е несменяем и както виждаме - дерибей. Допълваме, че за местните българи Белград продължава да бъде мащеха. 

Трудно е да си добър съсед с хора, които не се учат. 

Ядем по-малко хляб, сирене и зеленчуци

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 216

ЕК прогнозира по-бавен растеж на българската икономика

автор:Дума

visibility 198

/ брой: 216

Румен Спецов официално поема дружествата на "Лукойл"

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 216

Обменяме левове в евро в пощата срещу лична карта

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 216

Оспорван балотаж за президент на Чили

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 216

Тръмп не изключва разговор с Мадуро

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 216

Пекин и Вашингтон със сделка до дни

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 216

Осъдиха на смърт Шейх Хасина

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 216

Телевизионната врачка

автор:Александър Симов

visibility 163

/ брой: 216

За по-високи доходи

visibility 153

/ брой: 216

Ако Румен Спецов не става за особен управител, тогава кой?

visibility 196

/ брой: 216

Кога банката няма да ви върне парите от източена сметка

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ