30 Април 2024вторник18:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Белград не приема косовската армия

ООН също не я разрешава, припомня сръбският премиер Ивица Дачич

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 11

Сърбия не приема създаването на косовска армия. Това заяви в интервю сръбският министър-председател Ивица Дачич.
"Това не е в съответствие с Резолюция на ООН 1244. Според този документ само международните части могат да изпълняват подобна дейност легално в Косово и това са силите на КФОР. Сърбия поиска от Съвета за сигурност да бъде насрочено заседание, за да се дебатира по този въпрос. Това намерение на властите в Прищина заслужава сериозен дебат", каза Дачич.
Белград смята, че това може да повлияе върху цялостната ситуация на сигурност в Косово. По време на подписването на Брюкселското споразумение имахме предвид подобна възможност и затова искахме да получим гаранция от НАТО и КФОР евентуално бъдеща косовска въоръжена формация да не може да отива в Северно Косово без тяхното съгласие. Така че, сърбите в северната част на Косово са защитени при всички положения от тази т. нар. армия, заяви сръбският премиер.
Дачич заяви, че Сърбия е категорично против нарушаването на Резолюция 1244.
По отношение на преговорите си със своя косовски колега Хашим Тачи сръбският премиер заяви: "Мисля, че постигнахме едно работещо споразумение, свързано с нормализацията на живота на гражданите на Косово. Осигурихме и създаването на Асоциация на сръбските общини в Косово, която е първият легален сръбски орган, признат и от Белград, и от Прищина, както и от Брюксел, Вашингтон, Москва и Пекин. Постигнатите резултати са много добри и много по-сериозни от очакваните преди старта на този процес".
В същото време Дачич отново повтори, че Сърбия ще продължи да не признава независимостта на Косово.
"Това е принципна позиция на Сърбия. Ситуацията в Украйна показва сега това, че позицията на Белград бе оправдана, че прецедентът с Косово може да има много негативни последици за всички държави в света. От друга страна, ние сме готови да разговаряме за намирането на трайно и работещо решение, но до него не може да се стигне без договор със Сърбия, а това изглежда не е ясно на представителите на албанските власти. Прищина смята, че няма какво да се разговаря и смята, че всичко е вече решено", каза Дачич и добави, че трайно решение няма да има без договор с ООН, а това не може да се постигне без съгласието на Сърбия.
От време на време сегашното ръководство в Белград си припомня всичко, което бе натрупано по времето на режима на Слободан Милошевич. Това каза известният косовски политик и съветник в министерството на външните работи Азем Власи по повод реакциите на Сърбия относно създаването на косовска армия. "Те се преструват, че се съобразяват и приемат сегашната действителност, защото са длъжни да го направят поради европейската перспектива за Сърбия. По отношение на Косово обаче те разсъждават както преди 10-20 г., но за нас това няма абсолютно никакво значение", каза още Власи пред портала "Кликс".
Според него Сърбия няма никакво право да се меси във вътрешните работи на Косово. "Косово е независима държава. Предварително, но и в преговори с важни международни фактури, с тяхна помощ, работехме върху създаването на собствена армия, която трябва да замени сегашната, която е полуцивилна, полувоенна. Днес никой не разбира сръбската реакция по този чисто вътрешен въпрос за Косово. Не съществува нито един човек, нито в страната, нито в чужбина, който да смята, че трябва да се пита Сърбия дали Косово трябва да има армия или полиция", подчерта още Власи, който бе един от най-близките на бившия югодиктатор Йосип Броз Тито. Той бе и лидер на комунистическата младеж в Югославия.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 346

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 311

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 286

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ