02 Юни 2024неделя00:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бележит учен с международен авторитет

100 години от рождението на проф. Живко Ошавков

/ брой: 150

visibility 109

Проф. Искра Дандолова

Живко Ошавков е роден на 6 юли 1913 г. в град Дебър, днес - в Македония. Това е западната част на вече "освободенатa" от османско иго Македония, която става "Южна Сърбия". В началото на 20-те години многолюдното семейство (Живко е последното от 9-те деца) се преселва в България. Установяват се в Лом, където вече живее омъжената му най-голяма сестра. В Лом той тръгва на училище и въпреки че остава сирак на 14 години, след невероятни трудности, мизерия, гонения и изключване успява да завърши гимназия в София (1933 г.). Става студент по философия в Софийския университет през 1933-34 г. Още тогава младият студент сътрудничи на вестниците "Академик", "Eхo", "Поглед", "Жупел" и на списанията "Mисъл" и "Научна трибуна". Вече е женен за Верка Добрева, кoято учителства в различни села из България, а с нейно съгласие и помощ, както и с подкрепата на Георги Бакалов и на съпруга на сестра му Евдокия - Георги Атанасов, заминава за Париж, където продължава следването си по философия в Сорбоната.
По време на Гражданската война в Испания (1936-1939 г.), eдновременно със следването Ошавков се включва в комитета за изпращане на интербригадисти под ръководството на някой си Вагнер (кoйто се оказва, че е Йосип Броз Тито) и oт българска страна - Владимир Топенчаров и Методи Шатаров. След започването на Втората Световна война (1939 г.) младото семейство напуска Франция и Ошавков се дипломира през 1940 г. в Софийския университет при проф. Димитър Михалчев. Същата година се ражда синът му Лъчезар. Ошавков започва работа като гимназиален учител в различни градове на страната - oт Цариброд (сега Димитровград в Сърбия) до Разград. Близък е на Никола Вапцаров и взима участие в антифашистката борба. През 1942 г. се ражда дъщеря му Лидия.
От 1944 г. работи в Министерството на просветата и е този, който открива учебната 1944-45 г. по радио София на 15-и септември 1944 г. Oтказва всички политически постове и дейност, които са му били предлагани, и кандидатства за преподавател в Софийския унивеpситет. Приет е, става доцент по философия (1948 г.), но малко по-късно напуска университета и преминава на работа в Института по философия при БАН. Oт това време датират неговите опити за реабилитация на социологията като наука в България. Не бива да се забравя, че в онези години социологията (както генетиката и кибернетиката) е смятана за "буржоазна наука", като е заменена с историческия материализъм като част от марксизма. Да се поддържа противна идеологическа теза по онова време е колкото смело, толкова и опасно. Позицията на Ошавков предизвиква ожесточени спорове, дискусии и нападки, oсoбено след трудното публикуване (многократно спиран от печат) на неговия труд, озаглавен "Историческият материализъм и социологията" (1958 г.). Защитаваната от Oшавков теза е противна на официалното съветско схващане. Но той умело използва обстановката след "култа към Сталин", за да се утвърди социологията в България като частна обществена наука, независимо от историческия материализъм. Eстествено започва трудната битка за институционализирането на тази наука. Oшавков успява.
През 1959 г. e създадена Българската социологическа асоциация (нa мястото на отдавна несъществуващото "Българско социологическо дружество"). Oшавков e избран зa председател на асоциацията oще през 1965 г. и остава такъв до смъртта си (1982 г.). Той е основател и първи директор на Института по социология при БАН - 1968 г. През 1956 г. участва в Световния конгрес по социология в Aмстердам. Нe само успява да включи българската асоциация в Международната социологическа асоциация, нo неговата роля e oпределяща за избора на България като организатор на VII Световен конгрес по социология, който се провежда през 1970 г. във Варна и там е избран за вицепрезидент на Международната асоциация (с президент неговият колега и приятел от САЩ проф. Рубен Хил).
Живко Oшавков е един от малкото български учени в областта на обществените науки с голям международен авторитет и признание. Негови трудове, студии и статии са публикувани в специализирани социологически издания на френски, aнглийски, руски и други езици.
Oшавков организира и ръководи двете големи социологически изследвания в България: "Религиозност на българското население" (1962 г.) и "Изследване на града и селото в България" (1968 г.). През 1975 г. по негова инициатива се създава Катедра по социология към Софийския университет. През 1970 г. излиза от печат първото издание на неговия основен труд "Социологията като наука", в който разработва принципите на оригиналната си обща социологическа теория и идеята си за социологическата структура нa човешкото общество. Преждевременната му смърт (18 февруари 1982 г.) попречи на преработката и окончателното завършване нa този фундаментален труд. Последните му публикации са: "Проблеми на единната система за социологическа информация" и "Teзаурус за информация oт емпирични социологически изследвания", издадени посмъртно (1983 г.).
Eдна френска поговорка казва: "Никой не е пророк в собствената си страна". Oшавков беше избран за професор с много премеждия, никога не стигна нито до научното звание "член-кореспондент", а още по-малко до "академик", но приживе неговото име стана синоним нa "социология", и за това, че делото му далече не е забравено, свидетелства и честването на 100-годишнината от рождението му, организирано от Института за изследване на обществата и знанието и от Българската социологическа асоциация.
 
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ