БДС ли?
/ брой: 194
Някъде по пътя си към Министерския съвет една наредба се променя. Излъгани са браншовици и още по-важно - излъгани са родителите, излъгани са децата. Защо? Кого ползва промяната? Може би е просто недоглеждане и нехайство? Или е въпрос на нечие лоби?
Предвижданият резултат обаче е: децата и внуците ни ще ядат в забавачката каквото им дадат, ние пък ще се осланяме на съвестта на производителя на храната. А Българският държавен стандарт (БДС) остава някъде настрани, едва ли не като отживелица.
Тъй де, как да прилагаме БДС, като миналата година изклахме българските кози, тази - свинете, скоро пак българските пилци ще се поболеят и ще ги изколят заради птичи грип. Е, как да правиш БДС с домати от Полша, боб от Египет, месо от Австралия, ябълки от Турция например?
А това, че 3/4 от харчовете на здравните системи в цивилизования свят отиват за хронични болести, в основата на които стои маниерът на хранене, си остава просто статистика! Числа! А здравословното хранене - основа, върху която невежи измислят "магични" диети.
Разбира се, нещата имат и друга страна - храната, приготвена по БДС струва по-скъпо. Готов ли е българският родител да плати повече в детската ясла или градина? А ако плати, какво му гарантира, че филията няма да е намазана, вместо с масло, с маргарин и как да познае дали ябълката е българска, а не вносна?
Само преди дни ВАС се произнесе по казуса със схемите "Училищно мляко" и "Училищен плод". И този проблем бе сведен до бизнес интереси. Без оглед интересите и здравето на българските деца. А те - децата ни, се раждат все по-малко и по-малко и изискват все по-малко ресурс от държавата, на която по един или друг начин ще служат след време. Та толкова ли й е трудно на тази държава да осигури качествена храна, качествено здравеопазване и образование за шепата свои деца? И да не би българските деца да са второ качество, че да си позволяваме да ги храним с кво' да е?
Тъжно.