Мисия Брюксел
Байчовци, къде ни е демокрацията?
/ брой: 27
Вдъхнових се от "Пич, къде ми е държавата?", както беше преведен у нас разобличителният филм на Майкъл Мур за залитанията на Америка по времето на Джордж Буш-младши. Не ми харесва "пич", но не намерих нищо по-добро от ироничното "байчовци", с което най-великият българин се беше обърнал съм сънародниците си.
Светът се променя с ускорение, което дори научната фантастика не можа да предвиди, но добра ли е посоката? Много по-лесно се пътува, елементарно лесно се общува с имейли и по скайп, сателитната телевизия поддържа връзката с родината където и да си. Благодарение на смартфоните получаваме видеозаписи дори от недемократични страни като Сирия и или Иран (Северна Корея остава изключение). Историята се ускорява от новите технологии на общуване и на манипулация. Борсовите спекулации са се превърнали в електронни игри за любителите.
Снимките на американски войници, които уринират върху труповете на талибани, заличават ефекта от скъпоструващите международни усилия за установяване на държавност в Афганистан. Пряк резултат беше смъртта на български войник, служещ под знамената на Франция. Фактът, че той самият е мюсюлманин, е ирония на глобализацията.
България постигна най-високите си цели, влизайки в ЕС и НАТО. Но въпреки това и качеството на демокрацията, и свободата на медиите са в свободно падане. В Румъния положението не е много по-различно. Проблемът не е само балкански. Авторитаризмът в Унгария дълбоко подкопава способността на ЕС да бъде морален съдник в глобален план. В комбинация с гърчовете на еврозоната кризата с ценностите поставят ЕС в унизително положение. Сякаш няма значение, че има нов Лисабонски договор, и че Хартата за основните права на ЕС отскоро е част от европейското законодателство.
Лидерите на ЕС периодично провеждат срещи на върха, напоследък поне веднъж на всеки два месеца. Всеки път обявяват, че са спасили еврото, европейската и световната икономика. Но демократичният дефицит се проявява в това, че взетите от тях решения все по-трудно се прокарват през националните парламенти. На последната среща на върха в понеделник Саркози призна, че до изборите през май е безсилен да прокара фискалния пакт през френския парламент. Сондажите сочат за фаворит социалиста Франсоа Оланд, а той каза, че ако спечели, ще предоговори условията.
Виждаме каква огромна мобилизация предизвиква АКТА - Търговското споразумение за борба с фалшифицирането. Ето един красноречив пример, до каква степен управляващите грешат, като се опитват да прокарват нещо, което може да промени начина на живот на всеки гражданин, без изобщо да се допитат до народа.
Аз съм от тези, които смятат, че защитата на авторските права съвсем изкуствено се превръща в претекст за ограничаването на свободата в интернет и за недопустимо нарушаване на личната свобода на индивида. Изобщо не се съмнявам, че под благовиден предлог ще ни шпионират масово. В това отношение и досега управляващите у нас нямаха равни на себе си.
АКТА е особен казус, защото преговорите по това международно споразумение бяха тайни, а правителството го подписа също толкова гузно, колкото закриването на блоковете на АЕЦ "Козлодуй". Следващата битка за АКТА е в Народното събрание. АКТА ще влезе в сила като международно споразумение, след като шест страни, които са подписали договора, го ратифицират. Засега няма нито една ратификация.
Подписалите АКТА са САЩ, Канада, Австралия, Япония, Южна Корея, Сингапур, Нова Зеландия, Мароко, както и 22 страни от ЕС (не са подписали още Германия, Холандия, Словакия, Естония и Кипър). Европейската комисия също е подписала АКТА. Това дава възможност България да се присъедини по два начина - индивидуално чрез ратификация в Народното събрание, или чрез общата ратификация на 27-те в Европейския парламент. Второто е буквално невъзможно, защото мнозинството от евродепутатите отхвърлят АКТА.
Българското общество трябва да застане категорично срещу ратификацията на АКТА от Народното събрание. Ако българите не сме много силни в уличните протести, в интернет сме от най-активните.
Лозунгът би трябвало да бъде: общ европейски отпор на АКТА. И не само в България. Ами че това е шанс да започне сглобяването на единното европейско общество, байчовци!