30 Април 2024вторник18:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Бацилът на уникалността

Завладяването на нови земи и хищническият глад за лесно забогатяване са в основата на всички географски открития и колонизирането на цели континенти

/ брой: 283

автор:Славчо Кънчев

visibility 219

Първа част

"Способи за обогатяване има много, но в по-голямата си част всички те са гнусни."
Франсиз Бейкън (1561-1622) - английски философ-материалист


Претенцията, че там - върху северноамериканския континент, се оформя нов човешки генотип, homo novus, всъщност далеко предхожда създаването на самата държава Съединени американски щати. Идеята за "американска мисия" е посята много преди това от първите заселници - пилигримите. Още Джон Адамс (американски политически деец, лидер на федералистите, президент на САЩ, 1797-1801 г.) формулира една претенция за уникалност: "Разсъждавам винаги с поучително изумление за заселването на Америка като начало на велик план и промисъл на Всевишния, имащ за цел просвещението и освобождаването на поробената част от човечеството по целия свят." Върху календара има да окапят листата на още 11 години до написването на Декларацията за независимостта през 1776 г. Появила се е претенцията за формиране на една уникална цивилизация, претенция, чиято виталност е действена и два века и половина по-късно.

Колонистите отвъд Атлантика    

започват своята борба за създаването на държавата, в която нейното управление да реализира една непрактикувана по онова време - с изключение на няколко швейцарски кантона - политическа философия. Да отрази обективно различните от Европа реалности върху огромните географски пространства и да синтезира разбиранията на колонистите за принципите на съществуване на Новия свят. Именно затова първите американски заселници били напуснали Стария континент: да се освободят от оковите на монархическото държавно устройство в Англия и задушаващото доминиране на наследствената аристокрация, което непреодолимо възпрепятствало стремежа им към материално благополучие. Искали да изграждат обществото си извън осезаемото и всепроникващо присъствие на църквата и независимо от напълно делничния и реален светски натиск на църковния клир... Веднага след своето коронясване като крал на Англия през 1604 г. Яков т??? започва да преследва пуританите - противниците на абсолютната монархическа власт, легитимирали своята идеология под формата на искания за промени в английската църква. Преследването на пуританите скоро приело масови размери, поради което навън от Англия се устремил поток от емигранти, спасяващи се от затвора, бичуването и грамадни глоби. Първоначално към Холандия, а после отвъд Атлантическия океан - в Северна Америка. Емиграцията на пуританите всъщност положила началото на основаването на северноамериканските колонии на Англия. Алчността и скъперничеството били смятани за основни "добродетели". Самото обогатяване те разглеждали като доказателство за особено избраничество и знак за божията милост.
По-късно в продължение на столетие и половина (1800-1950) в Съединените щати се преселили 40 милиона емигранти, като 85% произхождали от Европа, 11% - от Западното полукълбо, 3% - от азиатски държави, и 2% - от останалите части на света. Какъв социален произход имали те? Богатите не емигрирали, те населявали своя "различен свят" там, където живеели. Емигрирали хора със средни доходи и най-много бедните. Подтиквала ги надеждата, че върху северноамериканския континент ще се впишат успешно в социалната пирамида, а ако шансът им се усмихне - могат и да забогатеят.
Самото пребиваване, по време на плаването им към Северна Америка, в каютите на трета класа, в гонитбата за лесни печалби корабните агенти натиквали емигрантите като сардели. Студът, мръсотията, пълчищата плъхове, липсата на светлина, оскъдната храна и нечистата вода за пиене, скорбутът, дизентерията и морската болест били първата ваксинация за изграждане на съпротивителните сили срещу трудностите на homo novus - новия човек. Е, голямата награда е свързана и с голяма мобилизация. И с много усилия. И с готовност за приспособяване. И с наличие на енергия за насрещна реакция. И бързина в действията. И в решенията. Които създавали шанс за вертикална социална мобилност на индивида като резултат от проявените му качества. Е, практичен човек е този, който умее всяко свое качество да превърне в количество.
Без тогава да им е било известно понятието "социален инженеринг", колонистите в Новия свят виждали процъфтяването на една нова държава, която биха създали, в наличието на такива условия на живот, при които реалната лична свобода и развитието на инициативата на всеки отделен индивид подтиквали да се разгърне съзидателният потенциал на човека. Те били убедени, че инициативата на индивидуалното предприемачество и конституционните гаранции на личната свобода са    
достатъчни условия за това,

че всеки отделен човек, преследвайки своя собствен интерес, да допринася за общото благо.
Отците основатели на новата държава, обзети от идеята и вложили усилията си за възраждане на демократичния дух на древните гръцки градове републики, обаче пропуснали - съвсем неслучайно - да подчертаят, че също както в първообразите демокрацията няма да облъчи всички резиденти. Например жените и, разбира се, местните жители - индианците. Англичаните колонисти виждали в Новия свят възможност за свободно съществуване и преуспяване в материален аспект. Като се омеси амалгамата от присъщото на всички пионери американци хазартно преследване на лесната печалба, хищническия глад за земя на първопреселниците и алчността на спекулантите, стремежа за завладяване на все нови и нови територии в западна посока, то е ясно, че смъртната присъда на индианците като масово население върху континента била подписана окончателно, без каквото и да е право на амнистия.
През целия ХVІІ в., както и по-късно, европейците, главно англичани и французи, изтласкали коренното население от неговите земи. Върху "изчистената" от индианците територия се разпространява друг, качествено нов вид колонии - колониите на преселници от метрополиите, понеже индианците предпочитали да умрат, отколкото да извършват принудителен труд.
Макар че по-късните емигранти не са мотивирани да предприемат рискованото пътуване през океана от духа на пилигримите - целеустременост и енергия да основат Нов свят върху различна философия за държавността, а са пристигнали в Америка просто поради своята житейска неустановеност върху Стария континент, то "американската мечта", образът на Новия свят като рог на изобилието, предлагащ свобода и богатство, се таи в душата на всеки преселник - от пионерите до най-новите емигранти.
Търсенето на неизползвани възможности за обогатяване е и двигателят на големите географски открития през ХV и ХVІ век. В 1432 г. португалските мореплаватели достигат Азорските острови. През 1434 г. Жил Еаниш заобикаля нос Бохадор. Десет години по-късно друга португалска експедиция успява да се спусне 400 мили по на юг и донася оттам в Португалия злато и роби, слагайки началото на търговията с роби в Португалия.
Не друго, а единствено

надеждата за лесно ограбване

на африканския континент ускорява португалското придвижване на юг. Затова и върху португалските карти на Африка се появяват характерни наименования: Бряг на слоновата кост, Златен бряг. На 20 май 1498 г. флотилията от четири кораба на Васко да Гама хвърля котва до индийския град Каликут (Калкута), един от най-големите търговски центрове на Азия. За да бъде завладяна морската търговия с Южна и Източна Азия, пет години по-късно Васко да Гама отново се отправя към Индийския океан в качеството си на "адмирал на Индия". А всъщност задачата му е да ограбва и потопява безмилостно арабските кораби, за да измести Португалия арабите от доходоносната търговия с Азия. Колкото до плячката от взетите на абордаж арабски кораби - добре е дошла за португалските официални пирати. Затова и кралят на Португалия Мануел оставя част от флотилията на Васко да Гама постоянно в Индийския океан, за да извършва пиратски нападения над чуждестранните кораби.
Злато и подправки, които понякога стрували по-скъпо, отколкото тежестта им в жълтия метал, ето го пък подтикът за предприетите от Испания експедиции за откриване на нов път, на запад, към Индия. На 12 октомври 1492 г., шестдесет и девет дена след отплаването си от испанското пристанище Палос, трите испански каравели под командването на Христофор Колумб достигат до Сан Салвадор (вероятно съвременния Уотлинг), един от островите на Бахамската група. Самият Колумб по време на своите четири експедиции в Америка се проявил не като безкористен търсач на нови земи, а като човек, жаден за богатства. "Правя всичко възможно, за да попадна там, където мога да намеря злато и подправки... Златото - това е съвършенството. Златото създава съкровища и този, който ги владее, може да върши всичко, което пожелае, и е способен дори да въведе човешките души в рая." За да повиши ценността на откритите от него острови, Христофор Колумб предложил оттам да се доставят в Испания роби.
Колумб и до самия край на своя живот не съумял правилно да оцени откритията си и да направи извод, че е стигнал до нов, непознат дотогава континент. Ето защо испанският мореплавател уверявал всички, че е доплавал до бреговете на Югоизточна Азия, за приказните богатства, на която писал Марко Поло и мечтаели испанските крале, придворни и търговци. Ето защо той наименувал откритите от него земи "Индии", а местните им жители - "индианци". Откритите от Колумб острови дали твърде малко злато на Испания, затова започнали да го наричат "мошеник", бил лишен от монополното право да извършва открития в западно направление и от тази част на доходите, която първоначално му била определена. Било отнето цялото му имущество, което било разпродадено, за да покрие неговите дългове към кредиторите. Изоставен от всички, Христофор Колумб умира през 1506 година.

Такава била жестоката присъда

на обществото, жадно за злато, над човека, който не успял да се превърне в географския алхимик. Даже името на открития от него континент било дадено на италианския учен Америго Веспучи, който през 1499-1504 г. взел участие в изследването на бреговете на Южна Америка и чиито писма предизвикали голям интерес в Европа. "Тези страни трябва да бъдат наречени "Mundo Nuovo" - Нов свят" - писал той.
Жълтият мираж привлича неудържимо авантюристите и испанските експедиции към новия континент продължават. Нали природата е дала на човека всичко, с изключение на парите.
Границите на техните завоевания обаче не се простират на север от Мексико. Защо? В областите, разположени на север от Мексико, испанските търсачи на лесни печалби не открили богати на злато и сребро градове. Тук липсвали и скъпи подправки. Затова върху испанските географски карти тези области на американския континент обикновено се обозначавали с надпис: "Земя, неносеща доходи".
Имало в Европа още две държави, които също били привличани от митовете за неограничените възможности в Новия свят: Англия и Холандия. Но тъй като не желаели да влизат във война с Испания и Португалия за преразпределение на колониите, на тях не им оставало нищо друго, освен да се насочат на север от Мексико.


* Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 346

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 311

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 286

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ