Баскетболистите с първа победа

Националите разбиха Косово със 105:84 в квалификация за Евро 2017

/ брой: 205

visibility 26

Националният отбор по баскетбол спечели първата си победа в квалификациите за европейското първенство през 2017 г. Съставът, воден от Любомир Минчев, разби в "Арена Ботевград" тима на Косово със 105:84.
Успехът съхрани надеждите на отбора ни за класиране за еврофиналите, но в събота трябва да победим Украйна с 11 или повече точки, за да имаме предимство в преките двубои.
Александър Янев игра силно и завърши с 28 т., а Александър Везенков отбеляза 18. Много добре след почивката се изявиха Дий Бост и Христо Захариев, които записаха съответно 18 и 15 точки. За Косово Дардан Бериша приключи с 18 т., а натурализираният им амерканец Джъстин Доулман с 16.
Както и в предните две срещи, България тръгна трудно и Косово дръпна с 11:2 и до средата на първата част поддържаше преднина от 8-9 т. Нашите обаче постепенно намалиха изоставането си и застигнаха гостите за 36:36 и приключиха на полувремето при 40:40. Домакините започна много по-добре второто полувреме и бързо натрупаха убедителна преднина и след третата част водеха със 72:56. Косово отговори с няколко тройки и намали изоставането си, но Бост и Захариев върнаха преднината и България триумфира в края със 105:84.

„За мен беше важно да победим, защото след двете загуби, които направихме, трета щеше да бъда много тежка от психологическа гледна точка. Смятам, че тази победа малко ще ни успокои. Виждате, че се стараем, играем агресивно в защита и бързо в нападение. Украйна е доста силен отбор. Имат доста голям потенциал. Силната им страна са високите играчи, но се надяваме да успеем да го обърнем в наш плюс. Чавдар Костов е контузен, има частично разкъсване и не е ясно дали ще играе следващия мач. По-вероятно е да не играе. Сигурен съм, че ако бяхме победили Словения, залата щеше да бъде по-пълна. Хората искат победи. След добрата ни игра в 3 поредни мача и победата се надявам в събота да имаме по-голяма подкрепа", коментира след мача треньорът Любомир Минчев.
"Това е нашето първо участие с националния отбор и се опитваме да направим нещо. Все още се учим и се надявам, че ще подобрим играта си. Най-важното в момента е да се съберем и да си вземем поуки. Играхме много лошо в защита в третата част и направихме много грешки в нападение. Опитахме се да се върнем след това и като цяло загубихме в последните 5 минути на срещата. Не успяхме да се справим и с борбата под коша и това ни коства мача. От оспорван мач през първото полувреме ние загубихме с 20 т., което е много лошо. Надявам се, че ще се поучим от грешки си. България движеше много добре топката в нападение. Натискаха ни и в защита и по-специално техният гард Дий Бост и Александър Янев, които имаха много силен мач", призна колегата му от Косово Арбен Красники.