26 Юни 2024сряда12:00 ч.

Баскетболистите паднаха и от Турция

visibility 300

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол претърпя втора загуба в груповата фаза на ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Росен Барчовски не успяха да се справят с другия фаворит в своята група - Турция и отстъпиха с 87:101 (29:31, 23:19, 19:25, 16:26) в зала “Арена Тбилиси”. В първия ден от шампионата българите не успяха да се справят и със световния шампион Испания, като тогава претърпяха крушение с 87:114.
Националите ни се представиха на изключително високо ниво през първото полувреме и дори водеха с 52:50 на голямата почивка, но през вторите 20 минути тимът ни не успя да издържи на темпото и физическата игра на комшиите.
По този начин Турция излезе на първо място в група “А” с перфектен баланс от 2-0 след първите си два мача, докато България е на дъното на таблицата с 0-2. Белгия и Черна гора са с равни активи от 1-1, а по-късно тази вечер Испания и домакините от Грузия се изправят един срещу друг, за да затворят втория кръг.
Двубоят започна на много високи обороти, като в откриващите минути от срещата националите ни залагаха на стрелба от далечна дистанция. Първите два изстрела на Александър Везенков не сполучиха, но Чавдар Костов и Станимир Маринов бяха точни зад дъгата и нашите поведоха с 6:4. Резултатността беше много висока в откриващите фрагмени от срещата, като селекцията на Ергин Атаман използваше по-голяма разнообразност в офанзивен план, която им носеше точки.
"Лъвовете" обаче продължаваха да са под пара от тройката  в началото, след като Дий Бост наниза трети успешен изстрел и изведе България с 11:8. Високоскоростната гонитба между двата тима нямаше как да бъде спряна в откриващата четвърт, като съперниците прескочиха границата от общо 40 отбелязани точки при оставащи около 4 минути до края на първия период. България разполагаше с крехък аванс при 21:19, но грешки в нападение попречиха на селекцията на Росен Барчовски и помогнаха на турците да запишат серия от 6 безответни точки и те поведоха с 25:21.
Националите ни реагираха светкавично, като Чавдар Костов и Александър Везенков отбелязаха следващите 5 точки в мача, за да изведат "лъвовете" напред при 26:25, преди играта на серии да продължи и с такава за Турция, която взе аванс от 26:31 в последните секунди. Тройка на Димитър Димитров постави края на откриващия период при 29:31.
Александър Везенков продължи да бъде изключително агресивен срещу турската защита и се превърна в първия играч на терена с двуцифрен точков актив - 12 точки при 6/10 стрелба от игра. Резултатът продължаваше да бъде равен, преди Дий Бост отново да покаже своята класа и да напомни за себе си с хубава стрелба от средно разстояние, извеждайки България напред при 35:33. Натурализираният американец имаше 7 т. и 5 асистенции на сметката си след първите 12 минути игрово време.
Плеймейкърът на турския Галатасарай продължаваше да тормози защитната линия на съперниците не само с отличния си мерник, но и с фантастичните си плеймейкърски качества, след като първо вкара нова тройка, а след това намери свободния Димитър Димитров на пресечка за 40:35 в полза на България в средата на втората четвърт. Страхотното представяне на българския тим в офанзивен план продължи и "лъвовете" поведоха  със 7 точки при 44:37, след като Иван Алипиев и Дий Бост реализираха своите опити.
Съставът на Ергин Атаман обаче покачи успеваемостта си от далечно разстояние точно в края на първото полувреме, след като Джеди Осман и Буграхан Тунджер отбелязаха общо 3 тройки, за да върнат паритета на таблото при 48:48 около 40 секунди преди края на втората четвърт. Все пак българският отбор стигна до крехка преднина в края на полувремето, благодарение на добрата преценка на Алипиев, който поднесе под коша и изведе "лъвовете" напред при 52:50. След края на първите 20 минути момчетата на Росен Барчовски бяха допуснали само две грешки в нападение, което бе аргумент за доброто им представяне до този момент.
Националите ни не успяха да поставят добро начало на третата част, тъй като инкасираха серия от 5 безответни точки. Все пак стрелбата от тройката отново помогна на момчетата на Росен Барчовски, които си върнаха предимството с два снаряда на Александър Везенков и Чавдар Костов за 58:55. Турците не останаха по-назад и също отговариха с точен мерник зад дъгата чрез Буграхан Тунчер за 60:61 в актива на символичните гости.
Офанзивното представяне на българския тим забуксува и нашите допуснаха тройка от Шехмус Хазер и 2 точки от Джеди Осман, преди лидерът ни Александър Везенков да възстанови едноточковата дистанция - 65:66 в полза на Турция към края на третата четвърт. Малко по-малко възпитаниците на Ергин Атаман започваха да трупат по-голямо преимущество в мача.
Алперен Шенгюн и Мелих Махмутоглу комбинираха за серия от 1:7 и резултатът набъбна 66:73. Шенгюн демонстрираше своята индивидуална класа, но от другата страна съименниците Александър Янев и Александър Везенков държаха България близо до своя опонент - 71:75 след края на третата четвърт.
Финалните десет минути от срещата започна кошмарно за България, защото нашите много трудно стигаха до отворени стрелби заради страхотната защита на турския тим. Алперен Шенгюн пък продължаваше да доминира под коша на "лъвовете", а заедно с тройка на Мелих Махмутоглу разликата между двата тима се качи до двуцифрените размери при 73:84 с оставащи малко под 6 минути до сирената.
Първата тройка в срещата на Александър Везенков доближи "лъвовете" до своя опонент, но прекалено сериозната огнева мощ, с която южните ни съседи разполагаха, казваше своята дума. Този път звездата на клубния Анадолу Ефес Шейн Ларкин излезе на сцената с няколко ефектни отигравания, за да удържи набезите на българския отбор - 77:89 при преполовяването на последната четвърт. Турският отбор контролираше темпото в последните минути и можеше да си позволи леки експерименти, тъй като разполагаше с двуцифрен аванс при 83:96. Крайният резултат бе оформен при 87:101 в полза на момчетата на Ергин Атаман.
Джеди Осман бе най-резултатен за победителите с 25 т. и 8 борби. Алперен Шенгюн добави 20 т. и 9 овладени топки, Шейн Ларкин вкара 13, а Шехмус Хазер и Буграхан Тунджер реализираха по 10.
Александър Везенков бе над всички в мача с 28 т., 15 борби и 4 асистенции. Чавдар Костов вкара 15 т., а Дий Бост също приключи с дабъл-дабъл - 12 т. 5 борби и 13 завършващи подавания.
"Бях сигурен, че ще играем по-добре от първия мач с Испания. Очаквах труден мач. Загубихме го в последната част. Там лидерите ни Бост и Везенков бяха уморени, падна организацията и това ни попречи. Ние не разчитаме на защитата, нападателен отбор сме, но е нисък и процентът ни на стрелба от три точки. Сигурен съм, че утре ще сме сме по-добри. Нямахме сили да направим няколко защити поред. Вкарват ни пак над 100 точки, ние трябва да вкараме 105. Трябваше да имаме по-добър процент на стрелба", обяви селекционерът Росен Барчовски. Относно многото минути на паркета на Бост и Везенков, той каза: "Тези турнири са така - мач след мач. Професионалисти сме, имаме добър екип и трябва да ги възстановят до мача. В предишни турнири имаше само 1 почивен ден, сега има 2 и няма да е проблем. Както казах, те са професионалисти това е играта, да се правят смени. Според мен, най-добрите трябва да са на терена. Ясно е, че има умора при двамата (Везенков и Бост), 37 минути е много, ако има как да компенсираме - ще".
коментира Барчовски и след доброто включване на Емил Стоилов в началото и края на мача, той обясни, че причината да не играе повече минути е тактическа: "Ние стояхме добре с лек състав, Емил ще играе, тепърва. Срещу Черна гора ни очаква още един труден мач, те нямат само Дублевич, видяхме ги днес," отбеляза Барчовски за срещата в неделя.
"Ние втори мач по ред вкарахме 87 точки, даже днес ги вкарахме в реално време, тъй като мачът почти през цялото време беше близък. Но, ако не започнем да пазим, ако не започнем да се борим, да ги извадим от зоната на комфорт, абсолютно няма да победим никой. Ако ни вкарат 100 точки, ние не можем да вкараме 110. Даже и тези 87 са с много усилия, много добър баскетбол, но с по-добри отбори няма как да победим така. Срещу Румъния и Кипър, ако играем така в нападение, можем да победим с 30 точки, но с тези отбори, ако не пазиш, няма как да победиш.
Ние знаем какво трябва да правим, но големият въпрос е дали можем. Трябва да се съберем и да пробваме, защото още от началото знаехме, че тези два мача са по-трудните, а сега идват мачовете, в които реално имаме шанс и трябва да покажем добра игра. Черна гора са много опитен отбор. Имаме малко време за почивка, а утре трябва да излезем и да се бием докрай.
Хубавото на това Европейско първенство е, че всеки мач е различен, всеки мач е нов ден. Ние знаем за какво сме дошли тук, знаем в кои мачове имаме повече шанс и ако играем така в нападение, имаме шанс, но ако е така в защита – нямаме.
Боян Дублевич е изключителен състезател с много голям баскетболен капацитет, но Черна гора има и други много добри играчи и ние трябва да спрем като цяло техния отбор. Да се опитаме да ги лимитираме и да спечелим борбата. И аз, и Дий Бост знаехме, че ще играем по много и ще се борим докрай. Доколкото имам сили и краката ме държат, и съм полезен да отбора, аз ще се боря. После ще имаме време, сезонът започва след един месец. Сега се интересувам от отбора и да се представим колкото може по-добре. Опитахме се да не става разлика в края, за нас е важно да играем добре, да спечелим поне един мач, ако може и още един," коментира Везенков за сметките за точкова разлика, които вече стартираха при други от отборите в нашата група.