25 Август 2025понеделник19:26 ч.

Бащите ще имат право на двумесечен платен отпуск до навършване на 8 години на детето

автор:Дума

visibility 8506

Бащите вече ще имат право на платен отпуск от два месеца до навършване на 8-годишна възраст на детето - това предвиждат промени в Кодекса на труда, които са публикувани за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство. Отпускът ще се ползва наведнъж или на части. Същото право на два месеца отпуск ще имат и осиновителите, информира БНР.

Новият вид отпуск произтича от европейската директива относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите, коментира националният секретар на КНСБ Величка Микова:

Мотивът за приемането на този вид отпуск е, че до този момент жената майка имаше право на повече по вид отпуски за отглеждане на дете. Докато бащата като че ли можеше да ползва единствено отпуск при раждане на детето си и неплатен отпуск за отглеждане на детето до осемгодишна възраст“.

Правото ще се ползва, ако бащата не е ползвал отпуск, прехвърлен му от майката на детето. За да получи отпуска, той трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни предварително.

Обезщетението ще му се изплаща от Държавното обществено осигуряване, като тепърва предстои да се уточни размерът му.

По сега действащото законодателство всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск до навършване на 8-годишна възраст на детето, от които 5 месеца могат да бъдат прехвърляни на другия родител.

Предвижда се промените да влязат в сила от 1 август.

Българската двуеврова монета ще е като сегашната от 2 лева

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 157

Цените на плодовете се вдигат на едро

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 157

Шоколадът ще става още по-скъп

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 157

Нидерландия изпадна в политическа криза

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 157

По-малко български туристи в Турция

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 157

Буря взе жертви в Румъния

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 157

Накратко

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 157

Позиция на коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА"

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 157

Рани в съвестта ни

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 157

Живата съвест на днешния ден

автор:Евгений Белий

visibility 339

/ брой: 157

Как тибетската култура остава непокътната в модерния свят

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 157

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ