28 Март 2024четвъртък14:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лечители

Бащата на аптекарството Гален бил лекар на гладиаторите

Той изучава философия, математика, естествени науки, медицина, събира мъдрост по света, практикува и проповядва, че болестите трябва да се лекуват със силите на самия организъм

/ брой: 23

автор:Иван Беловски

visibility 3572

Преди повече от 2000 години в град Пергам, столицата на Пергамското царство, се ражда основателят на аптекарската наука Клавдий Гален. По онова време Пергамското царство е провинция на Римската империя и целият културен и обществен живот е под силното влияние на могъщия Рим. Родителите на бъдещия лекар Гален са заможни хора и не жалят средства техният син да получи солидно образование.
Отначало Клавдий Гален изучава философия, математика и естествени науки. Осемнадесетгодишен той се захваща с медицина. По това време в Пергам има много добри лекари и не е трудно да се намери известен учител по медицина. Трудността е другаде - всеки доктор има свои представи за здравето и болестите, които смята за единствено верни, и с все сили се мъчи да обори становищата на колегите си. Често юношата Гален чува по един и същи въпрос съвсем противоречиви мнения.
Когато става на 21 години, умира баща му. Младият Гален получава богато наследство и първото нещо, което предприема, е да тръгне на път, да обиколи Александрия, Смирна, Коринт, остров Кипър, Лемнос, Сирия, Палестина. Навсякъде по време на пътуванията си младият доктор Гален старателно записва лекарства, рецепти, начините на приготвянето им, случаите на употреба. Цели седем години той събира мъдрост по света, като само в египетския град Александрия прекарва пет години. Александрийските учени-медици се славят с познанията си по анатомия и от тях Гален научава много полезни неща.

Тайните на човешкия организъм нямат край

 Когато се завръща в Пергам, Клавдий Гален става лекар на гладиаторите. В Римската империя гладиаторските битки са главното развлечение. Има огромни арени, в които понякога по цял ден се сражават стотици гладиатори. Гладиаторите се бият и с диви животни и много често боевете завършват с тежки рани, счупени кости, дори смърт. Гален постоянно има работа - лекувайки ранените гладиатори, той придобива богат опит.
След няколко години доктор Гален се премества в Рим и става придворен лекар. Той не само лекува, но и пише научни трудове. Неговите писмени изложения са повече от петдесет пергаментови свитъка. Ако се отпечатат днес, би се получило огромно научно творчество от 80 тома! За голямо съжаление само една част от ръкописите му са запазени до наши дни, а за другите научаваме от неговите съвременници.

"Да живее" или "Да умре" - тълпата решава

Едно от главните съчинения на Клавдий Гален е озаглавено "За предназначението на частите на човешкото тяло". В него авторът описва анатомията и физиологията на човека. Той смята тези две науки за основа на лекарската работа и затова им отделя голямо внимание. Лекарят Гален със своите многобройни опити върху животни полага началото на физиологията. Естествено, в онези древни времена науката все още не е в състояние да даде отговор на много основни въпроси, и затова в съчиненията на Гален има сериозни пропуски и грешки.
Хиляди години преди Клавдий Гален се знае, че животът и кръвта са неразривно свързани. Обаче каква е ролята на кръвта, какъв е нейният път в тялото, на тези въпроси никой не може да отговори. Твърдо е прието становището, че "кръвта тече само във вените, а в артериите има въздух". Напористият лекар Гален не се побоява да се опълчи не само срещу съвременниците си, но и срещу такъв велик авторитет на древността като Хипократ. Практиката му на хирург многократно доказва, че кръвта тече и във вените, и в артериите. Но все пак трябва да се отговори на въпросите как попада кръвта в артериите, как се движи по тялото, по какво се отличава венозната от артериалната кръв, какви процеси се извършват в сърцето, в белите дробове, в черния дроб и бъбреците...
Гален разбира, че природата не прави нищо безцелно. Всеки орган има свое строго предназначение. Организмът има различни "сили", чийто носител е "пневмата" - загадъчно невидимо вещество. "Пневмата" е три вида: "жизнена" (в сърцето), "физична" (в черния дроб) и "психична" (в мозъка).
Никак не е трудно да бъдат открити погрешните положения в теорията на Гален. Той правилно отбелязва, че венозната кръв е по-тъмна и по-гъста, а артериалната - яркочервена и по-рядка. Гален узнава и някои подробности за строежа на мозъка и дори опитно доказва, че нервите са проводници на възбудата и че възбудата изхожда от мозъка. Трите "пневми" обединяват всички части на тялото в едно и човек е здрав, докато не се наруши равновесието между тях. Болестите трябва да се лекуват със силите на самия организъм. Необходимо е да се слагат лекарства с "противоположно" действие.
Следва да се отбележи, че Клавдий Гален правилно забелязва същността на явленията. Той допуска грешки само в обяснението на фактите.
В лекарската си практика Гален използва много лекарства, някои доста сложни. Приготвя ги главно от растения - настойки, отвари, сиропи. Той фактически се явява баща на аптекарската наука - фармакологията, поради което името му съвсем справедливо и с признание се употребява за названието на много медикаменти, наричани "галенови" препарати.

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 186

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 207

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ