05 Юни 2025четвъртък10:51 ч.

Барабар Петко с мъжете

/ брой: 56

автор:Мая Йовановска

visibility 24633

Понякога случващото се показва липсата на връзка с действителността, между реалната полза и натрапваното ни от политиците. Друг е въпросът, че вероятно зад фасадата се крият икономически лобита с финансовите си интереси. Имам предвид зелените екощуротии, по които управляващите в Европа, включително и тези у нас, започнаха доста да се поувличат.
Вчера бе съобщено, че първият офшорен вятърен парк в Германия ще бъде демонтиран заради спрените субсидии за зелена енергия. Става въпрос за перки, разположени в морето, на около 40 километра северозападно от Боркум, включени в електроенергийната мрежа преди 15 години. Проект, в който са инвестирани 250 млн. евро. Германия обаче решава да прекрати щедрите субсидии за производство на ток от вятъра и проектът вече не е рентабилен. Няма привилегии - няма бизнес.
У нас през последната година осезаемо усетихме недостига на базови мощности за производство на електроенергия. Това наду и цените, защото се наложи да внасяме от съседите, без да му мислим колко ще ни струва. Върнахме в производство спрени блокове на ТЕЦ. Въпреки това през последните години хора на отговорни позиции в държавата ритаха да затворим колкото може по-бързо тецовете си. Само преди две-три години германците и австрийците отвориха техни спрени ТЕЦ. Дали го правят само от глупост, която не кореспондира с новите велики зелени икономически наративи?
Впрочем подобни безумия бяха тиражирани години наред и по отношение на ядрената енергетика. И докато добре развитите държави отваряха нови ядрени централи, които впрочем изцяло влизат в зелената концепция, ние успяхме да закопаем проекта си за втората ядрена централа "Белене".
Време е да преосмислим какви ги вършим и накъде вървим. А не само да се дуем "барабар Петко с мъжете" и да твърдим, че трябва да останем енергиен фактор на Балканите. Какъвто вече не сме.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1042

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1034

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1038

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ