Банките ще похарчат 400 млн. лв. за въвеждане на еврото
/ брой: 237
Сравнително добро представяне на българската икономика през 2024 г. с умерен ръст на БВП и продължаващ плавен спад на инфлацията, както и постепенно успокояване на затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка, което ще доведе до плавно покачване на лихвите. Това са очакванията, около които се обединиха представителите на БНБ и търговските банки на конференцията "Банките и бизнесът". В този контекст кредитирането ще продължи да расте и през следващата година, макар и с по-умерени темпове, а ръстът на лихвените проценти по кредити и депозити ще остане плавен, прогнозираха банкерите, като подчертаха и стабилността на системата.
Според представителите на сектора влизането на България към еврозоната от 1 януари 2025 г. е постижима цел, при липсата на нови шокови събития за икономиката, като банковата система има готовност за присъединяването. Банкерите обаче отчетоха необходимостта от по-мащабна разяснителна кампания за ползите от приемането на единната валута и се ангажираха с провеждането на такава през 2024 г. от страна на съсловната им организация. По думите на председателя на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова ориентировъчната цена, която кредитните институции ще платят общо за присъединяването към валутния блок, е над 400 млн. лв. Освен това банкерите очакват процесите на консолидация в системата също да продължат, движени от увеличаващата се цена на бизнеса и засилената конкуренция.
"Българската икономика се представи изключително добре през изминалата година. За 2024 г. базовият ни сценарий е за 2.5% ръст на БВП, като очакваме инфлацията да намалее до 5% - в контраст с европейската икономика, за която очакваме растежът да е около 0.5%, а инфлацията - от порядъка на 2.5%", посочи Питър Рубен, който е кънтри мениджър на белгийската KBC Group в България и главен изпълнителен директор на ОББ.