Банките отпускат все повече големи кредити
/ брой: 211
Банките в България отпускат все по-големи жилищни кредити тази година, което е свързано с повишаващите се цени на жилищата. Това показва регулярната анкета за кредитната дейност на търговските банки в страната, провеждана от Българската народна банка (БНБ) в рамките на икономическия си преглед.
В доклада си централната банка не забравя да подчертае, че това се случва и на фона на спад в броя на сключените сделки за покупко-продажба на имоти тази година. Един от изводите е, че банките отчитат спад на търсенето на жилищни кредити заради "перспективите за пазара на жилища и състоянието на макроикономическата среда".
Към всичко това се забелязва, че банките леко затягат стандартите за отпускане на ипотечни заеми, които на практика представляват вътрешни насоки и критерии за одобрение преди договарянето на условията по кредитите. По отношение на лихвите, БНБ отчита, че рестриктивната лихвена политика на Европейската централна банка (БНБ) все още не се пренася в България, а повишението на задължителните минимални резерви за банките, които БНБ повиши административно през лятото, има "ограничен ефект".
Основните причини за слабото навлизане у нас на новата европейска политика е високата ликвидност в банките и силната конкуренция за пазарен дял, особено за домакинствата. Така лихвите по жилищните кредити, които се задържат на историческо дъно в България, както и високата инфлация стимулират гражданите да купуват имоти с цел съхраняване на стойност или алтернативна форма на спестяване и инвестиция.
Позовавайки се на статистиката, БНБ посочва, че решенията за придобиване на жилище все повече се основават не на причина за отдаване под наем, а за евентуална продажба в бъдеще с цел печалба или като актив за съхранение на стойност.