29 Март 2024петък16:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Банките ни сурвакаха с по-високи такси

Само за 11 месеца на 2021 г. те са спечелили над 1,3 млрд. лв. от тях

/ брой: 2

автор:Дума

visibility 703

С нови, по-високи такси ще ни сурвакат част банките от Нова година. Други вече сториха това през декември. Финансовите институции продължават да вдигат цените на най-използваните от гражданите услуги като разкриване на банкови сметки, внасяне и теглене на пари, преводи и използване на банкови карти. По този начин в последните години таксите, които банките събират от клиентите си, се превърнаха във все по-значим приходоизточник за тях на фона на падащите лихви по кредитите. Така дори и в коронакризата, когато много хора и фирми загубиха работата и бизнеса си, банките бележат впечатляващ ръст на печалбите си - за тази година печалбата на банковата система се е увеличила с близо 50% спрямо миналата година. Досега банките вдигаха предимно таксите за парите в брой - за внасяне и теглене, както и за преводите. Затова много клиенти на трезорите започнаха да използват повече техните онлайн услуги. Сега обаче някои банки започват да повишават и тарифите си за онлайн услуги.

Уникредит Булбанк

Най-много промени от началото на 2022 г. прави Уникредит Булбанк. От днес банката повишава редица такси за използване на банкомати. Таксата за теглене от банкомат на същата банка се увеличава от 30 ст. на 0,16% от сумата, но не по-малко от 30 ст. Така, ако човек изтегли 1000 лв., ще плати такса от 1,60 лв., при 30 ст. досега. Първо Банка ДСК въведе такса за теглене от банкомат, която не е фиксирана, а зависи от изтеглената сума. Сега това прави и Уникредит Булбанк. Заради по-високите лимити по новите банкови карти и високите такси много хора започнаха да теглят наведнъж по-големи суми. С новите условия обаче при теглене на по-големи суми и таксата става по-голяма.

За теглене с дебитна карта на Уникредит Булбанк от банкомат на друга банка таксата става от 1,50 лв. на 0,2% от сумата, но не по-малко от 1,50 лв. Така, ако изтеглите 1000 лв., ще платите 2 лв. такса. Банката вдига и таксата за преиздаване на ПИН код на дебитните карти от 3 лв. на 5 лв. Таксата за използване на картите на Уникредит Булбанк в системата за онлайн плащания ePay.bg нараства от 20 ст. на 50 ст. За картите Visa, за които досега тези плащания са били безплатни, също се въвежда такса от 50 ст. Банката повишава и таксите за справка през банкомат за салдото по дебитна или кредитна карта - от сегашните 50 ст. на 1 лев. За справка през банкомат за последните 5 трансакции таксата също ще бъде удвоена - от 50 ст. на 1 лев.

Уникредит Булбанк вдига и такси за внасяне и теглене на пари на гише в офис на банката. За теглене на суми до 2000 лв. таксата нараства от 6 лв. на 0,5%, но не по-малко от 6 лв. Така, за да изтеглите 2000 лв., ще платите 10 лв. При автоматично плащане на сметки за вода, ток и парно чрез директен дебит таксата се увеличава от 2 лв. на 3 лв., ако и двете сметки са в Уникредит Булбанк, и от 5 лв. на 6 лв., ако парите трябва да отидат по сметка в друга банка.

Банката намалява прага, при който за съхранение на по-големи суми събира такса от клиентите си. Такса за съхранение ще плащат гражданите, ако имат над 200 хил. лв. в Уникредит Булбанк. В момента такса има за хората, които имат по разплащателни и спестовни сметки в банката общо над 400 хил. лв. От 5 януари 2022 г. годишна такса в размер на 0,7% ще се плаща за превишението на средствата на един клиент над 200 хил. лв.

Банка ДСК

Нови такси от 1 януари въведе и Банка ДСК. За внасяне на пари по дебитни и кредитни карти чрез банкомат от граждани банката въвежда нова такса в размер на 20 ст. За внасяне на пари чрез банкомат по фирмени карти таксата ще бъде 0,10% от сумата, но не по-малко от 1 лв. Банката въвежда и нова такса за теглене на пенсиите. От 1 януари за теглене на пари от сметка, в която НОИ превежда пенсия, се прилага стандартната такса за теглене от банкомат на банката, която е 0,15% от сумата, но не по-малко от 30 ст.

ЦКБ

Няколко поредни увеличения на таксите през 2022 г. са подготвени за клиентите на ЦКБ. От 4 януари влезе в сила нова месечна такса за обслужване на разплащателна сметка на граждани без дебитна карта към нея. Тя става 3,80 лв. при 3,50 лв. в момента. Таксата за обслужване на спестовни сметки пък нараства от 1,50 лв. на 2 лв. Ако човек иска да изтегли от 100 лв. до 2000 лв. от разплащателната си сметка в ЦКБ, ще трябва да плати такса от 4 лв. при 3,50 лв. сега. За по-големи суми таксата става 0,5% при 0,4% в момента. Така, ако човек иска да изтегли 10 хил. лв. в брой, ще трябва да плати на банката 50 лв. Ако бизнес клиент на банката реши да внесе пари по сметката си, ще плати такса от 0,25% при 0,2% сега. От 26 януари ЦКБ повишава таксата за теглене от банкомат на друга банка от 1,30 лв. на 1,50 лв., като това важи за граждани и за бизнес клиенти. Повече промени влизат в сила от 10 февруари. От тази дата таксата за обслужване на спестовни сметки става 2,50 лв. Вдигат и таксите за банкови преводи. Въвеждат и нова такса за получаване на средства в левове или евро от страна от ЕС в размер на 5 евро. Ако човек получи превод от страна извън ЕС или от страна от общността, но във валута различна от евро, таксата ще бъде 40 евро.

Алианц България

В началото на декември Алианц България значително увеличи тарифата си за граждани. Например, таксата за обслужване на разплащателна сметка без издадена дебитна карта към нея скочи от 2,20 на 4 лв. на месец. Безплатното доскоро внасяне на пари в брой на гише вече струва 1 лв., ако сумата е до 3000 лв. При внасяне на по-големи суми таксата се вдига на 0,1% до 0,5%. Тегленето на пари на каса поскъпна от 3 лв. на 4,50. Алианц Банк единствена официално е въвела отрицателни лихви за големите спестители, без да го прикрива с "такса съхранение". До 1 декември минусови лихви имаше за сметките над 1 млн. лв. Сега прагът е свален на 500 хил. лв. За клиенти със суми между 500 хил. и 1 млн. лв. лихвата е -0,25%, а за хора със суми между 3 млн. лв. и 10 млн. лв. е -0,55%. За по-големи суми достига до минус 1,2%.

Първа инвестиционна банка

От началото на февруари Първа инвестиционна банка също въвежда значителни промени в тарифата си. Поскъпва откриването на банкова сметка в офис - от 2,50 на 5 лв., а месечното обслужване се вдига от 3,90 на 4 лв. Поскъпва и банковият пакет "Моят избор" от 5,90 лв. на 7,90 лв. месечно. Таксата за внасяне на пари в брой се вдига от 1 лев на 1,50 лв. за суми до 3000 лв. Поскъпват преводите между сметки както в самата банка, така и към други банки.

Също от началото на февруари клиентите на ПИБ със спестявания над 200 000 лв. вече ще бъдат "обложени" с 0,7% годишна такса. В момента тази "наказателна" такса е за спестителите с над 400 000 лв. Оттогава поскъпва ползването на дебитна карта на ПИБ. При всяко теглене на по-големи суми от банкомат на ПИБ вече ще се начисляват 0,1%, но не по-малко от сегашните 0,30 лв. При теглене от АТМ на друга банка таксата ще е 0,2%, но не по-малко от сегашните 1,50 лв. За справка за наличност по картата ще се начисляват 0,50 лв.


Трезорите отново с огромни печалби 

Печалбата на банките у нас се върна на нивата отпреди пандемията. По данни на БНБ в края на ноември положителният финансов резултат на банковата система надхвърля 1,3 млрд. лв., а това е с 53% повече от същия период на миналата година. През 2020 г. банките реализираха по-малка печалба в сравнение с предни години заради негативните последици от ковидкризата върху редица бизнеси и домакинства. Тогава банките заделиха и по-големи резерви в очакване на ръст на лошите кредити, беше наложен и временният мораториум върху издължаването на най-пострадалите кредитополучатели - граждани и фирми.

Според последните данни на Централната банка търговските банки значително са увеличили пстъпланиятаси от такси и комисиони. За единадесетте месеца на 2021 г. те са събрали от граждани и фирми 1,338 млрд. лв. Това е с 220 млн. лв. повече отпреди година. През изминалата вече 2021 г. увеличение има и на отпуснатите кредити. Кредитният портфейл на банките се увеличава с 809 млн. лв. (1,1%) до 75,3 млрд. лв. към края на ноември. Нарастват кредитите за нефинансови предприятия (с 426 млн. лв., 1,1%), за домакинства (с 301 млн. лв., 1%) и за други финансови предприятия (с 81 млн. лв., 1,6%).


 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ