29 Март 2024петък15:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Банка или бухалка

/ брой: 93

автор:Евгени Гаврилов

visibility 796

Информацията от последните дни, че държавната Българска банка за развитие е била превърната в касичка на доскорошния депутат от ДПС Делян Пеевски и при капитал от 1,4 милиарда лева е дала 1 милиард от тях на негови фирми, общо взето не е новина. Отдавна е известно, че ББР се използва от Пеевски и близки на него и ДПС фирми и лица за финансиране на бизнеси, които не отговарят на целите, за които бе създадена банката - да помага на малки и средни фирми. Това логично я превърна в източник на постоянни скандали.

Примери има в излишък. ББР рефинансира кредитите на "Водстрой" през лятото на 2014 г. веднага след организирания фалит на КТБ. ББР финансира и рефинансира "Булгартабак", докато беше жива компания. След това изля пари на "Лафка" и "Техномаркет" - все фирми, свързани с Пеевски. Според публикации в печата експозицията на "Техномаркет" към ББР надхвърля 250 милиона лева. Търговската верига бе придобита по мистериозен и съмнителен начин от Едуардо Миролио, а впоследствие - от Пеевски за около 10 милиона евро. Толкова е бил оборотният кредит на компанията към КТБ.

Врътката с финансирането на "Техномаркет" също е интересна.

За да получи 100 милиона лева заем, "Техномаркет" формално е извадена от групата "Булгартабак", която вече имала близо 150 милиона лева кредити от ББР. Преди години банката рефинансира около 30 милиона лева задължения на "Булгартабак холдинг". Тя финансира с над 8 милиона лева покупката на две мандри от "Лодис инвест". Все компании, свързани с Пеевски.

Заемът, отпуснат от банката на Румен Гайтански-Вълка, също се оказа странен. Тя го дава за финансиране на фирма на Гайтански, която купува друго предприятие на Гайтански. Според някои то струвало около 5 милиона, но е оценено на 150 милиона лева. Скандален бе и кредитът за 75 милиона лева за световно неизвестна колекторска фирма.

ББР бе принудена да купи част от Първа инвестиционна банка, за да я спаси. Оправданието бе, че това е необходимо, за да изпълним критериите за влизане в чакалнята на еврозоната. Преди време изтекоха записи от разговор между бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев и бившия депутат от НДСВ и бизнесмен Димитър Ламбовски. В тях двамата обсъждат евентуалното финансиране от ББР на енергийни компании с манипулиране на данни за оборудването им. Ламбовски казва как дори да са малки проекти, "тука щипнеш 400-500, там нали 200-300" и предлага "лично да разкаже на Шиши" (когото не бил виждал от десет години) за идеите, които представя на Мавродиев, за да има "гръб" и "протекции". 

Банковите регулации са сложна материя, но едно правило е просто и ясно - банка не може да отпуска на лице или икономическа група по-големи заеми от една четвърт от собствения си капитал. Логиката е да се намали рискът за кредитора от трусове и фалит на кредитополучателите. Това правило явно не е важало за ББР. Тя бе създадена през 1999 г. като Насърчителна банка да помага на малките фирми след финансовата криза от 1997 г.

Днес ситуацията е коренно различна. От ЕС получаваме по европрограми доста пари за бизнеса. В този смисъл възниква въпросът дали е необходима изобщо институция като ББР. Защото тя явно, освен като банка, е била използвана и като финансова бухалка.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ