19 Април 2024петък11:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Балонът на банките ще гръмне икономиката

/ брой: 97

автор:Светлана Велева

visibility 1107

Лошите кредити отбелязаха нов рекорд. По данни на БНБ в края на март те минават застрашителните както за банковата система, така и за икономиката 23%. Номинално обемът на проблемните заеми е достигнал рекордните 9.7 млрд. лв. Най-тежко е положението при заемите за бизнеса, където делът на лошите кредити достига 25.46%. По данни на експерти банковата система може да понесе максимум 25% проблемни кредити, след това започват да гърмят бушони.
На фона на тези данни твърденията за стабилна банкова система звучат също толкова кухо, колкото и рефренът "излизаме от кризата, бележим ръст". А ръст скоро няма да отбележим, ако се погледнат и другите дългове на бизнеса. Рекордни, оказва се, са просрочените задължения на фирмите към НАП - 9,6 млрд. лева. И как да си плащат налозите, след като дълговете помежду им са 157 млрд. лв., което само за година е ръст от 9 млрд. Страната ни вече води по най-висок корпоративен дълг в ЕС - борчовете на бизнеса надхвърлят 2,3 пъти БВП. И резултатите са видими - съкращаване на производства, намаляване на заплати, на персонал, оттам - спад в потреблението. А то на свой ред води до генериране на още по-голяма задлъжнялост между фирмите, които все по-трудно ще плащат дълговете си към банките и към служителите - неизплатените заплати са вече 2 млрд. лв. Това увеличава бедността, расте безработицата. А с изтънели джобове хората все повече забавят изплащането на кредитите, лошите заеми нарастват. Така порочният кръг се затваря, дълбаейки единствено надолу.
Тези данни са стряскащи - не само за потребителите, но и за банките. Спиралата на влошаване на кредитните портфейли води до намаляване на печалбите на банките и застрашава сигурността им. "В такава ситуация банките могат да издържат 6-9 месеца, но не е ясно докога ще продължи кризата. След това може да се стигне до сериозни затруднения в банковия сектор", предупреди банкерът Стоян Александров. Кои банки първи ще фалират - тези, чиито централи са в съседна Гърция или тези, дали най-много ипотечни кредити? И докато банкери повтарят, че системата е добре капитализирана, те спасяват пробойни в портфейла си, като разпродават масово жилища на трайно задлъжнели кредитоползватели. Просрочиятa при ипотечните кредити показват, че всеки пети у нас ще загуби жилището или автомобила си заради невъзможността да си плаща заемите. Банките се спасяват, като оставят хората на улицата. В последните месеци около 30% от имотите на пазара се продават именно заради финансови затруднения на длъжниците.
Всъщност този капан - лесни кредити, финансово невежи кредитополучатели, високи цени на имотите и ниски лихви, беше изкуствено създаден. Това бе началото на балона на имотния пазар, в който цените изкуствено се вдигаха, до етапа на неговото спукване през 2007/8-а, когато те поеха логичния си път надолу. Доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие показва, че именно порочните жилищни политики в много страни са допринесли за началото на финансовата криза. Тарикатите банки сигурно ще оцелеят, но за смeтка на затъналия в дългове българин и свиващия се бизнес. Като резултaт - икономиката колабира, а без икономика няма генериране на печaлба, няма депoзиране в банки, паричните пoтоци не се въртят... няма държава. Който излезе последeн, да загаси осветлението.
 

 



 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

БНБ призна: Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 1

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 1

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ