16 Юли 2025сряда21:16 ч.

Няколко думи

"Балкан" и "Хемус"

/ брой: 11

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1622

В географски смисъл Балкан и Хемус са синоними. Иначе при съчетаването им се получава оксиморон. В политически аспект те са противоположни, защото с тях се обозначават различни инфраструктурни проекти. В икономически смисъл пак се доближават, защото, въпреки обещанията, и двата проекта няма да бъдат завършени в срок.

"Балкански поток" ще бъде открит, когато са готови всички други големи енергийни проекти, които са част от газов хъб "Балкан", казва Бащицата, когато го питат защо не реже лентичката на газопровода. За да не разсърди новия по-голям брат, Борисов се прави на леко разсеян, независимо че по тръбата отдавна тече руски газ за Сърбия през България. Той продължава да поддържа спорната теза, че продължението на "Турски поток" през България е част от газов хъб "Балкан". Макар имената на двата проекта да са сходни, практически нямат нищо общо. Идеята на хъба е да бъде платформа, през която да се търгува газът, преминаващ през България от всички източници, като формално и суровината през "Балкански поток" ще се търгува там. Но реално проектът от границата на Турция до Сърбия ще пренася 90% руски газ и ще изпълнява ролята на транзитна тръба.

Борисов многократно е твърдял, че "Балкански поток" е част от вътрешната ни газова мрежа и заедно с другите проекти ще доведе до разнообразяване на източниците. Как ще стане това? Само той знае, след като при търговете преди време "Газпром" резервира директно 80% от обема на тръбата до Сърбия. Други 10% са запазени за швейцарската фирма МЕТ, която отново е свързана с руската компания. И остават 10%, които засега не е ясно как ще се запълнят, тъй като интерконекторът с Гърция е далеч от завършване. Цялата риторика на правителството, че разширението на газопреносната мрежа ще доведе до диверсификация на газовите доставки на Балканите и че през нашите тръбопроводи ще преминава всякакъв газ, е нереалистична, защото ще има само руска суровина, която ще преминава през тази тръба. Азерският газ засега остава само в мечтите Му.

Що се отнася за магистрала "Хемус", и там закъснението е необратимо. Очертава се, че магистралата няма да е готова нито през 2023 г., както първоначално обеща Борисов, нито година по-късно. Причината е, че в момента се работи само по първите три участъка - от пътен възел "Боаза" до разклона за Плевен/Ловеч. В по-напреднала фаза е изграждането на първия участък от "Боаза" до възел "Дерманци" с дължина малко над 15 км, където бяха положени първите пластове асфалт преди Нова година. Дори и този участък през 2021 г. няма как да бъде открит, защото в момента се изграждат съоръженията. По другите два лота до разклона Плевен/Ловеч, с обща дължина около 37 км, се извършват земни и пътни работи. Там доскоро не бяха приключили всички отчуждителни процедури. Участъкът между Велико Търново и пътен възел "Буховци" все още не е проектиран. Това се прави тепърва, а след това има куп дейности - парцеларни планове, отчуждения, археологически разкопки и т.н., преди строителите да започнат да строят.

Остана да видим дали коронакризата ще бъде оправдание за закъснението, както при газовата връзка с Гърция. Е, идват избори, трябва да се лъже.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ