01 Септември 2024неделя09:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българското културно наследство в чужбина представя изложба

Учените са посетили над 50 места на памет в 10 държави

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 875

Изложбата "Българско културно наследство в чужбина: места и практики" се открива на 9 август в 13,30 ч. в Националния етнографски музей.

Учени от ИЕФЕМ-БАН обходиха и проучиха десетки места в Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Албания, Русия, Италия, Унгария и Чехия, свързани с българското национално културно наследство - военни гробища и паметници, български църкви и манастири, крепости, паметници на именити българи. Сред изследваните обекти са българските военни гробища в Северна Македония и Добруджа; местата, свързани с паметта за Кирил и Методий и техните ученици в Италия, Германия, Чехия, Албания и Северна Македония; следите от Волжка България и паметта за Алцек в Италия; гробът на цар Самуил на остров Св. Ахил; българските църкви в Румъния; стъпките на Гоце Делчев, Пейо Яворов и Капитан Петко Войвода в днешна Гърция и много други. В изложбата учените представят в образи и думи резултатите от мащабното изследване, опитвайки се да структурират, въобразят и визуализират българската културна територия отвъд днешните държавни граници.

На откриването на изложбата ще бъде представена едноименната брошура, в която изследователите са включили някои от най-интересните случаи на възстановяване и поддържане на българско културно наследство в чужбина, сред които пограничните манастири в Северна Македония и Сърбия, военните паметници в Добруджа, паметта за Мара Бунева в Скопие, Босилеградския погром, честванията на Кирил и Методий в Рим, Елванген и Микулчице и пр.

Границите на Балканите винаги са били динамични, а България и днес преживява травмата от отнети след войни и мирни договори земи и от големите потоци бежанци и преселници от Македония, Тракия и Добруджа. Извън днешната българска територия откриваме пластовете на наследствата от Средновековието ни, от времето на Османската империя и Българското възраждане, от победни битки и изоставени завинаги градове и села. Там, отвъд, са и следите от стъпките на множество български интелектуалци, артисти и спортисти, прославили името на България в Европа и света. Тези пространства, определени от конструираното наследство и маркираните места на памет, наричаме културна територия. Тя е означена с паметници и паметни плочи, но и изградена чрез трансгранични възпоменателни и поклоннически маршрути и ритуали.

Експозицията е разположена на ет. 1 в Източното крило на бившия Княжески дворец и може да бъде посетена до 8 септември. Тя се реализира в рамките на проекта "Конструиране на културно наследство зад граница: трансгранични поклоннически и възпоменателни практики" с финансовата подкрепа на Фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката на Република България.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ