Български акционер във фалиралата австрийска банка
/ брой: 202
Българските институции потънаха в пълно мълчание за българската връзка по случая със затворената австрийска банка Euram Bank. Тя прекрати дейността си миналия вторник, след като Службата за надзор над финансовия пазар на Австрия (FMA) я обвини в нарушаване на законовите разпоредби за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма. Оказа се, че "една от най-богатите българки" е акционер в Euram Bank, а през годините различни българи са работили там на мениджърски позиции в частното банкиране, пише "Медиапул". Разкритията не предизвикаха реакция от нито една българска институция в момент, когато България се надява да бъде извадена от сивия списък за пране на пари на FATF.
Според разследване на австрийското сп. "Profil" един от 12-те акционери в банката, с 9,9% от капитала, е Цветелина Бориславова. Информацията е потвърдена пред "Медиапул" от два независими източника. От офиса на Цветелина Бориславова, която у нас е шеф на надзора, както и сред действителните собственици на Българско-американската кредитна банка (БАКБ), не са отговорили на въпросите на изданието.
Euram, която се рекламира като предлагаща "креативни финансови решения", не обявява имената на акционерите в годишните си отчети, а повечето от тях имат дял под 9,9%, вероятно за да избегнат регулаторните изисквания за задължително одобрение над прага от 10%, посочва австрийският в. "Дер Щандард".
"Дер Щандард" съобщи, че австрийската Федерална криминална служба ще провери всички клиенти с гарантирани депозити в Euram Bank. Очаква се схемата за гарантиране на депозитите да изплати 36 млн. евро на 750 клиенти, но 326 от тях са заподозрени в пране на пари. Затова плащането ще стане след проверка на звеното за финансово разузнаване, макар че според европейското законодателство гарантираните депозити се изплащат в най-кратки срокове - след 7 дни.
Банката е управлявала активи на обща стойност 1,2 млрд. евро през 2021 г., а собствените й активи са в размер на 720,6 милиона евро. Основен фокус на дейността на Euram Bank са сделките с недвижими имоти.
Решението за ликвидиране на банката бе взето от акционерите, след като те не успяха да изпълнят нареждането за увеличаване на капитала й с 25 млн. евро.