02 Май 2024четвъртък22:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българската литература - срещи и диалози

Значими имена и събития от Средновековието до средата на XX в. проследява документална изложба

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 470

Изложбата "Българската литература - срещи и диалози със света", организирана от Националния литературен музей, представя значими имена и събития в многовековния културен диалог между България и света. Нейни автори са Катя Зографова, директорка на Националния литературен музей, и Анна Свиткова. Художник е Ивелина Велинова, координатор - Соня Кирицова.
Софиянци и гости на столицата могат да видят богатото българско литературно наследство до 5 март в залата за гостуващи изложби на Националната галерия за чуждестранно изкуство. Показани са ценни ръкописи, книги, документи, вещи и снимки, обвързани с огромната тема за духовните връзки между българската, европейската и световната литература.
Експозицията започва своя разказ с най-значимия ни принос в световната култура - делото на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Богомилското учение от Х век е представено със своя път към Западна Европа и влиянието му върху шедьоври на световната литература като "Ад" на Данте Алигиери и "Изгубеният рай" на Джон Милтън. Една от най-интригуващите и неизследвани досега теми е тази за български мотиви в европейската  литература. Първите мостове през Възраждането са учебниците по френски, немски, гръцки, италиански - дело на Иван Богоров, Иван Вазов, Константин Величков и др.
Как нашите писатели видяха света и обратната информация - доколко светът познава българската литература, са сред акцентите в изложбата,  осъществена по спечелен проект в програма "Мобилност" на Министерството на културата.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ