02 Юни 2024неделя05:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българската Динозаврия

Или как село Дорково задмина цяла Европа с най-голямото струпване на животински кости отпреди 5 милиона години

/ брой: 217

автор:Павлета Давидова

visibility 4212

Рев на динозаври, живели преди около 5 милиона години. Зъб, колкото човешки юмрук. Гигантски бивни на отдавна изчезнало същество. Макет на мамут, който в пъти надвишава човешкия ръст. Всичко това може да се види от всеки, а за разходката в една отминала епоха не трябва да се отправяте на пътешествие в далечни страни. В китното родопско село Дорково днес отваря врати не българският "Джурасик парк", а по-скоро една Динозаврия, или иначе казано - Плиоцен парк. Който, без съмнение, предлага на посетителите невероятно пътешествие в отдавна изгубен свят на големи бозайници и бързи тревопасни видове. Подобен парк, който да събира на едно място диорама със скулптура, с разкопки, с витрини, няма никъде в Европа.
Дорково се намира на около 100 км от София и на 70 - от Пловдив. Спа столицата на Балканите, Велинград, е само на 14 км от него. Днес, в присъствието на президента Росен Плевнелиев, на гости от България и Франция, шефа на Националния природонаучен музей към БАН проф. д-р. Николай Спасов, който ще заведе и колеги от академията, кметът на Дорково Николай Ковачев ще открие музей, който пресъздава плиоценската епоха. На площ от около 300 кв. м ще бъдат изложени останки на динозаври, саблезъби тигри, трипръсти коне хипариони, примати и други животни, живели преди милиони години. Посетителите ще попадат в своята Динозаврия веднага щом прекрачат прага на интересната кръгла сграда, приютила в себе си музей.
Покривът на съоръжението е стъклен, за да влиза достатъчно светлина. Сградата е изградена от метал, стъкло и дърво, проектирана е от арх. Явор Йорданов. В центъра на експозиционната зала 4-метров

ръст извисява мастодонт

от рода Аnancus Аrvernensis. Около него в естествен ръст оживяват и фигурите на други древни същества, чиито кости са открити само на няколко метра от музея. От Франция са докарани реставрирани и консервирани 4-метрови бивни на бозайник от плиоцена, открит край Дорково. Експозиционната зала представлява 10-метрова диорама - умален макет на местността около селото в късния плиоцен. Благодарение на нея и на монтираната озвучителна видеотехника посетителите ще могат да се впуснат в незабравимо пътешествие в един отдавна изгубен свят.
В залата освен звуците, издавани от животните, чиито останки са намерени край Дорково, ще бъдат прожектирани и научно-популярни филми. Експозицията е по концепция и под ръководството на проф. Николай Спасов. Скулптурите са направени от Симеон Стоилов, Ивайло Аврамов и Тодор Нанев. Диорамата и всички рисунки в музея са дело на художника-анималист Велизар Симеоновски. Научната концепция и ръководството на създаването на достоверния модел на мастодонта са осъществени от д-р Георги Марков и проф. Спасов. Реализацията е по проект със средства по програма "Регионално развитие".
Преди 4,5 милиона години районът край Дорково е бил със субтропичен климaт, а Чепинската котловина е била дъно на езеро. На мястото на днешните чамови гори са се разхождали саблезъби тигри, примитивни мечки, лъвове и мастодонти. През дъждовния период днешната река Мътница е добивала размерите на езеро, но през сухия период водите й намалявали осезаемо. Учените смятат, че останките на съществата, загинали при голямо засушаване, са били отнесени от прииждащи води през дъждовния сезон и са затрупани в речен завой. Костите са се запазили, запечатани в 3 слоя глина - зелена, жълта и кяфява. При разкопки палеонтолозите откриват на терен от около 15 кв. метра над 600 кости от повече от 30 вида животни.
 
Никъде в Европа

няма подобно струпване на кости, категорични са експертите.
Първият, който обръща внимание на останките още през 30-те години, е местният учител Манол Чолев. През 1984 г. екип геолози попада на кости от древни животни и съобщава за намереното в Националния природонаучен музей. Година по-късно българо-френска научна експедиция започва разкопки на палеонтологическото находище. От българска страна ръководител е настоящият директор на природонаучния музей проф. Николай Спасов, а от френска - световноизвестният палеонтолог проф. Ерберт Тома.
Днес вкаменелостите, които експертите са открили, ще оживеят в новия Плиоцен парк. Хижата край крепостта "Цепина" вече функционира като информационен център. В него посетителите ще могат да получат информация както за живота преди 5 милиона години, така и за крепостта на сестриния син на цар Калоян - деспот Алексий Слав. "Цепина" е преминавала от български във византийски ръце, без да е превземана. Император Теодор II Ласкарис, който 3 пъти я атакува безуспешно, я получава с Регинския мирен договор през 1256 г. Нарича я "чутовна' и "непревземаема". "Цепина" е известна като средновековната столица на Родопите. След 9-месечна обсада тя е една от последните български твърдини, паднали под турско робство.


Плиоцен парк предлага на посетителите невероятно пътешествие в отдавна изгубен свят


Макет на мастодонт е сърцето на музея
Снимка Национален природонаучен музей



Крепостта "Цепина"

 

Кметът на Дорково Николай Ковачев:

Готвим нови атракции за туристите

- За проект от типа на български "Джурасик парк" се говори от години. На какво се дължи забавянето на реализацията му?
- Идеята за музей на открито е още от 1986-1987 г. За съжаление не е реализирана и само е отлагана във времето. За наша радост музеят вече е факт.
- Планирате ли да развиете проекта с нововъведения към вече направеното?
- Вече имаме конкретни идеи. Обмисляме да направим някои допълнения, например самото място на палеонтологичното находищe да се разкрие, за да се виждат вкаменените кости в естествения им вид, в земята. В момента в музея има много сполучлива възстановка на разкопките, но може да се направи още.
- Фестивал за автентичен фолклор, крепостта "Цепина", музей с мастодонт, каква е следващата стъпка?
- Фестивалът за автентичен фолклор се провежда в рамките на два дни, през които Дорково успява да привлече голям брой изпълнители и зрители. Като туристическа атракция крепост "Цепина" съществува отдавна. В същия проект, с който изградихме музея с палеонтологичното находище, включихме и нея, по-точно хижата, която вече ще се превърне в туристическо-информационен център.
Следващата стъпка е да помислим и да подготвим нови атракции, които да привличат повече туристи. В Дорково има почва за развитие на селски и алтернативен туризъм, трябва да развием това, с което разполагаме. Има възможност да свържем крепост "Цепина" и палеонтологичното находище с пешеходна или велоалея, дано успеем да го реализираме на по-късен етап. За наша радост се работи по пътя от Дорково до стената на язовир "Батак", до местността "Дъното". Би трябвало до края на 2014 г. да е завършен. По този начин ще се осигури по-лесно придвижване на хората и достъп до Дорково по още един маршрут. С едно пътуване туристите ще могат да съчетаят язовир, посещение на музей с мастодонт и да завършат разходката в минерален басейн.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ