11 Ноември 2024понеделник20:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

БСП настоява:

Нужно е единно управление на водите

Проектите на общините за ВиК, които са готови по инвестиционната програма, да бъдат разписани спешно, призова Иван Иванов

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 3507

„Наличието на трима министри и представители на още едно министерство показва едно – размита отговорност. Това е проблем, за който говорим от години". Това заяви по време на изслушването в Народното събрание за водната криза зам.-председателят на ПГ „БСП за България” Иван Иванов. То се проведе по настояване на социалистите и в него участваха министрите на околната среда и водите Петър Димитров, на регионалното развитие Виолета Коритарова, на земеделието Георги Тахов и зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов.
Добре е, че ГЕРБ са узрели за отдавнашната идея на левицата да се създаде единен орган за управление на водния сектор. Сега МОСВ носи едни отговорности, МРРБ - други, МЗХ - трети, Министерството на енергетиката - четвърти, а координацията между тях е тотално объркана, възмути се Иванов. Той призова за политическа воля час по-скоро, защото този парламент е изчерпан и най-късно в началото на следващия трябва да се вземат законодателни решения, за да има един единен орган за управление на водния сектор и да се знае кой носи отговорността за всичко случващо се там.
Иванов посочи, че от изслушването е станало ясно, че другите наболели проблеми са стара водоснабдителна и напоителна мрежа и липса на стратегия за развитие на сектора. Като отговорност не на служебния кабинет, а на всички партии той изтъкна липсата на санитарно-охранителни зони на язовирите, които се използват за питейни нужди, и проблемите с разрешителните за водоползване.
Иванов обърна внимание на министър Коритарова да се използва възможността общините да реабилитират поне част от инфраструктурата си и проектите, които са готови по инвестиционната програма, да бъдат разписани, за да могат да бъдат започнати. Иванов припомни, че и в Националния план за възстановяване и устойчивост също има средства за напояване. Той апелира да се направи преглед на съществуващите напоителни съоръжения, за да има яснота какво е състоянието им и какво е необходимо да се направи, за да функционират те пълноценно.
Според отговорите на министрите виновници за безводието са остаряла инфраструктура, рекордни горещини и липса на инвестиции. Юни бил най-топлият месец от 1930 г. насам, оправда се екоминистърът Петър Димитров. Според него има огромни загуби на питейна вода, но в последните близо 30 години липсват инвестиции във ВиК сектора.
Земеделският министър Георги Тахов заяви, че тази година е суха, а язовирите са с намалени обеми и разполагат с 43,5% обем на водите.
Според регионалния министър Виолета Коритарова  проблемът е в нерегламентираното ползване на питейна вода. Не бива да се мият улици и да се поливат градини, настоя тя. Коритарова призна, че един от основните проблеми са остарялата инфраструктура, която е над 75 хил. км.
Зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов обяви, че работата на ВЕЦ през лятото е изцяло подчинена на нуждите на напояване, а производството на ток е допълнителен ефект и не отнема вода, предназначена за земеделците.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ