11 Май 2024събота16:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България трябва да подслони 2100 бежанци

Мнозинството в ЕП подкрепи предложените от Еврокомисията задължителни квоти за разселването на мигранти

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 15

Мнозинството в Европейския парламент подкрепи предложените от Европейската комисия задължителни квоти за разселването на 160 000 бежанци, пристигнали в Италия, Гърция и Унгария.
Според новото предложение България следва да приеме още 1600 души. През юли в Съвета на ЕС бе постигнато споразумение нашата страна да приеме 500 души. Така общата бройка разселени бежанци, които се очаква нашата страна да подслони, е 2100 души.
Квотите ще бъдат задължителни. Страните, отказващи да приемат бежанци, ще бъдат санкционирани финансово, съобщи Би Би Си. Най-големият дял от общо 160 0000 разселени бежанци е определен за Германия - 31 443 бежанци или 15,43 на сто от разселените.
От името на Европейската народна партия Манфред Вебер заяви, че ЕС трябва да осигури помощ на пристигащите и да изпълни човешките си задължения. Нямаше да бъдем толкова горди с Европа, ако защитавахме правата единствено на християните, добави той.
Председателят на групата на социалистите и демократите Джани Питела призова за решения на основата на солидарността. Трябва да инвестираме в Африка в дългосрочен план, отбеляза Питела.
Сайед Камал от Европейските консерватори и реформатори отбеляза, че е необходима честност пред избирателите. Има нужда да бъдем реалисти, ясно да различаваме бежанците от икономическите имигранти.
Ги Верхофстат от Алианса на либералите и демократите уточни, че същността на проблема е в липсата на политическа воля. Отношението към бежанците в Унгария не прави чест на Европа, коментира той. Според него е необходимо обособяването на режим на единна "синя карта" в ЕС, както в САЩ е въведена "зелена карта" за предоставянето на право на работа на имигрантите. Той призова за полагане на усилия за постигане на решение на конфликта в Сирия.
Габриеле Цимер от Европейска обединена левица (Северна зелена левица) подкрепи виждането, че са необходими възможности за законова имиграция в ЕС. Тя също подкрепи квотите, предложени от ЕК.
Филип Ламбертс (Зелени) предложи централата на ЕП в Страсбург да бъде временно преотстъпена на бежанците. Той също подкрепи предложените квоти.
Найджъл Фараж от групата "Европа на свободата и пряката демокрация" заяви, че "Ислямска държава" използва мигрантските пътища, за да влее джихадисти в ЕС. Трябва да избавим обществата си от тази опасност, трябва да спрем лодките, както направи Австралия, призова той. Ако Великобритания не получи обратно контрола на границите си, догодина ще гласува за напускане на ЕС, заяви Фараж.
От името на групата "Европа на нациите и свободата" Флориан Филипо обаче посочи, че предложените квоти представляват нарушаване на демократичните права на европейците.
След големите обещания, свързани с кризата с бежанците, очакваме действия. Това заяви лидерът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев след речта на Юнкер. "Въпреки че често имаме различия, съм доволен да видя, че днес Юнкер подкрепи предложенията на европейските социалисти и демократи за обща европейска политика на убежище", подчерта той. Станишев подкрепя използването на европейски средства и създаването на постоянен механизъм за релокация за постигането на тези цели. "В същото време от огромно значение е да се адресират първопричините за тази миграция, за да се намери път към политическа стабилност в Близкия Изток и Африка", добави Станишев.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел заяви, че интеграцията на бежанците ще е главен приоритет, но подчерта, че те трябва да спазват съществуващите в страната правила, предаде РИА "Новости". "На бежанците им е нужна нашата помощ, за да се интегрират бързо", заяви Меркел. При това тя подчерта, че тези, дошли в Германия не заради политически гонения, а по икономически съображения "няма да могат да останат в Германия".
"Мнозина идват от съвършено различни култури и е необходимо да разберат, че тук трябва да спазват правилата, които съществуват. Не можем да затворим очи пред формиращите се групи, които отхвърлят интеграцията и формират паралелни общества. Тук не може да има толерантност", заяви тя.


Солидарност към бежанците! Страните членки трябва да действат сега! - това бяха част от призивите на европейските депутати по време на речта на Юнкер
БГНЕС

ООН:
850 000 в Европа до края на 2016 г.


По данни на Агенцията за бежанците към Организацията на обединените нации до края на тази и през следващата година се очаква по море да пристигнат в Европа около 850 000 имигранти. Само до края на 2015 г. ще пристигнат не по-малко от 350 000 души, а през следващата година се очаква значително нарастване на броя им. От Агенцията поискаха адекватни мерки за справяне с проблема.


Йотова: Недопустимо е страни като България да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци

"Идеята на някои европейски лидери за създаване на т.нар. "центрове за административно задържане на мигранти" в страни от външната граница на ЕС е безумна", заяви българският евродепутат Илияна Йотова в пленарната зала на Европарламента. Тя подчерта, че е недопустимо страни като нашата да бъдат превръщани в санитарен пояс за бежанци. "Това не само че не решава проблемите, а ще ги задълбочи още повече", заяви Йотова. Според нея подходът трябва да бъде напълно различен - държавите от външната граница на ЕС трябва да бъдат облекчени и да се ползват с особен статут при разпределението на бежанците, защото и без това на тяхна територия вече пребивават няколко хиляди.
Йотова е един от авторите на доклада на парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, чийто зам.-председател е българският евродепутат, за преместване на бежанци от Италия и Гърция в останалите държави членки.
Всички предлагани мерки няма да имат съществени резултати, ако Европа не се намеси активно при разрешаването на конфликтите в държавите, от които идват мигрантите и бежанците, убедена е Йотова.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 879

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 930

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 880

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 921

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 877

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ