26 Април 2024петък21:56 ч.

България смълча РСМ в Скопие с победа за честта

visibility 350

България приключи участието си в тазгодишното издание в Лигата на нациите с успех с 1:0 на стадион „Тоше Проески“ в Скопие срещу Северна Македония. Кирил Десподов вкара безценния гол, като беше точен в 50-ата минута. Тогава той се възползва от много добро извеждащо подаване на Радослав Кирилов. Актуалният футболист №1 на България вече е с 8 гола и 5 асистенции във всички турнири този сезон.
Това всъщност е първи успех на България като гост от септември 2018 г. насам, когато бихме Словения. С успеха си гарантираме и място в четвърта урна за европейските квалификации.

А още преди да беше започнал мача домакинските привърженици посрещаха родните фенове, както и футболистите ни с възгласи "Българи, татари". Със сигурност нещо, което не се чуваше по трибуните към футболистите на Северна Македония в предходния мач в Разград между двата тима. Грозните постъпки и изяви от жителите на домакинската страна продължиха, след като "Мила родино" беше освиркан по особено циничен и грозен начин на ст. "Тоше Проески". Така беше през целия мач но в крайна сметка устата на домакините бяха затапени!

С тази победа нашите се изкачват на втората позиция в крайното класиране с актив от девет точки, на две пред северномакедонците. Грузия спечели групата 16 точки, като единствено България взе точка от грузинците. Гибралтар е последен с една, която спечели именно от домакинството си срещу българите.

В началните десет минути двата тима се опознаваха и не създадоха сериозни положения пред някоя от двете врати.
В 14-ата минута Северна Македония остана с човек по-малко след брутално влизане на Тодор Тодоровски в областта на бедрото на Марин Петков, за което получи заслужен директен червен картон.
Това доведе до промяна в състава на домакините и Стефан Ашковски замени Александър Трайович в 22-ата минута.
В 25-ата минута Стефан Ристовски нанесе техничен удар от дистанция, но Даниел Наумов показа невероятен рефлекс и изби в корнер.
Три минути по-късно Антон Недялков изведе Радослав Кирилов в наказателното поле, той пусна към Кирил Десподов, който излезе на отлична позиция сам срещу вратаря, но не успя да си спре топката и не нанесе удар.

„Лъвовете“ поведоха в резултата в 50-ата минута, когато Ради Кирилов от Симитли пусна ювелирен пас към Десподов, роден в Кресна, който перфектно си овладя топката и с техничен удар прати топката в мрежата. Шест минути по-късно Десподов опита отново да вкара с плътен удар по земя от границата на наказателното поле, но Димитриевски улови.
В 59-ата минута след разбъркване при ъглов удар Антон Недялков нанесе удар с глава, който бе избит на сантиметри пред голлинията.
Северномакедонците отговориха три минути по-късно, когато Езджан Алиоски нанесе удар от воле, но Валентин Антов изчисти също пред голлинията.
В 66-ата минута Филип Кръстев проби опасно през центъра и нанесе тежък удар, Димитриевски първоначално изпусна топката, но впоследствие я хвана
Три минути по-късно и Антон Недялков пробва късмета си от дистанция и с по-слабия си десен крак нанесе хубав удар, който мина много близо до вратата на Северна Македония.
В следващите минути срещата се укроти и България имаше контрол върху случващото се на терена, но без нещо интересно пред вратата на Димитриевски.
В 81-ата минута България извади късмет, когато Алиоски нанесе удар от движение, който премина опасно близо до вратата на Даниел Наумов.
Пет минути по-късно Филип Кръстев опита далечен удар, който бе блокиран от бившия защитник на Левски и Славия Гьоко Зайков.
В 88-ата минута Енис Барди избута в гръб Радослав Кирилов, което доведе до свада между футболистите на двата тима и жълти картони за двамата играчи.

Съставите:
Северна Македония: Столе Димитриевски, Егзон Бейтулай, Гьоко Зайков, Висар Мислиу, Тодор Тодорски, Александър Трайковски (22 - Стефан Ашковски), Енис Барди, Елиф Елмас, Езджан Алиоски, Боян Миловски (61 - Стефан Спировски), Малин Ристовски (61 - Люпче Дориев)

България: Даниел Наумов, Виктор Попов (83 - Йоан Стоянов), Пламен Гълъбов, Валентин Антов, Антон Недялков, Марин Петков, Янис Карабельов (46 - Никола Илиев), Илиян Стефанов (46 - Филип Кръстев), Илия Груев, Радослав Кирилов (89 - Георги Русев), Кирил Десподов (90+3 - Иван Йорданов)