26 Април 2024петък21:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България се сети да защитава киселото мляко и сиренето

Досега гърците изкупуваха българска продукция, преопаковаха я и я продаваха в ЕС

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 1270

След 14 години членство в Евросъюза Бългрия се сети да защитава родното кисело мляко и бяло саламурено сирене. Министерство на земеделието съобщи, че най-сетне е изпратило Брюксел  заявления за вписване на "Българско кисело мляко" и "Българско бяло саламурено сирене" като защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни. Инициатор на защитата е сдружение "Български традиционни млечни продукти". Голямото закъснение идва след  нехайство на българските чиновници и заблудата на млекопреработвателния бранш, че имат защита от българското патентно ведомство. Част от българските млекопреработватели очакваха на пазара на ЕС да продължават да важат защитите им за наименованията "българско кисело мляко", "бяло саламурено сирене", "лютеница" и др., които имат пред българското патентно ведомство. Но, реално тази защита за общия пазар на ЕС се оказа, че е отпаднала още през 2008 г. и българските чиновници са бездействали в първата година от членството ни, през която са могли автоматично да се пробват да защитят съществуващите на българския пазар наименования на традиционни продукти.

Вместо това до 2019 г. патентното ведомство прилагаше защита само за българския пазар в разрез с еврорегламентите и затова си навлече наказателна процедура от Брюксел. Проблемът лъсна през 2018 г., когато в парламентарната икономическа комисия бяха внесени поправки в Закона за марките и географските означения, с които се предлагаше заличаване на националната защита за тези продукти, за да не се стигне до евросанкции. Именно, от аргументите на Брюксел стана ясно, че България е могла до 12 месеца след присъединяването си в ЕС да защитава на пазара на ЕС съществуващите национални географски указания, но чиновниците не са се възползвали от този срок. Тогава лъсна и факта, че защитата на патентното ведомство е важала само при спор между български фирми, но не и ако друга компания от ЕС реши да продава у нас продукт с име "българско кисело мляко". През всичките тези години и българските млекопреработватели не стартираха подобна процедура за защита.

Препъникамък пред българската защита могат да се окажат останалите страни-членки в ЕС. Например, Гърция вече е защитила своята "фета" и може да възрази, че българското бяло саламурено сирене е нейна разновидност. През годините българският млечен бранш многократно се оплаква, че гърците изкупуват готово българско сирене от Южна България, преопаковат го като фета и го продават в ЕС. Твърдеше се дори, че такова сирене стига чак до далечна Австралия. "Странджански манов мед" - "Манов мед от Странджа" бе първият български продукт със Защитено наименование за произход. По отношение на вината, на европейско ниво са регистрирани 54 български вина - 52 със защитено наименование за произход и 2 със защитено географско указание.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ