26 Декември 2024четвъртък21:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

България се нуждае от национална доктрина

Трябват ни държавници с българско самосъзнание

/ брой: 37

автор:Крум Лазаров

visibility 1649

Крум ЛАЗАРОВ*


Пред нашата страна стоят много тежки въпроси за решаване, свързани с националната ни сигурност. На първо място е демографският проблем. За решаването му е нужно нацията ни да бъде обединена с една обща идея. И това е  създаването на Национална доктрина, в която да се включат най-важните стратегически задачи, които стоят за решаване пред страната ни в следващите 30-50 години. Създаването и приемането на такава доктрина не е самоцел. Националната доктрина е теоретически обоснована система от официално възприети в резултат на политически консенсус възгледи и положения, критерии и принципи за състоянието и перспективите, за историческите стремежи, идеали и цели на нацията. Такива национално обединяващи концепции имат повечето уважаващи себе си народи. 

Нека да вземем за пример 

големия нов брат - САЩ. На 12 декември 1823 г. президентът Джеймс Монро обявява пред Конгреса на САЩ новата американска доктрина, в която са залегнали  принципите на американската външна политика. Нейната основна задача е да бъдат отстоявани с всички средства интересите на САЩ в западното полукълбо. В началото на ХХ век през 1904 г. друг президент - Теодор Рузвелт я доразвива, заявявайки, че в Западното полукълбо на света придържането към доктрината Монро "може да застави САЩ в случай на вътрешни безредици в латиноамериканските страни да осъществяват функцията на международни полицейски сили". В наше време САЩ се придържат стриктно към тази доктрина, като разпространяват действието си вече и в двете полукълба, залагайки на фразеология от рода на "в интерес на международната общност". Понятие, разтегливо и удобно.

Съседна Гърция от възстановяването си като модерна държава винаги отстоява "Хеленики" идеята. И когато трябва да се защитават националните й интереси, всички партии се обединяват независимо от политическата си окраска. Показателен е фактът с какво единство целият гръцки народ, управляващи и обикновени граждани, отстояваха гръцката истина за името Македония пред нашите западни съседи и пред всички европейски институции,като успяха да наложат техния вариант за наименование на западната ни съседка, а именно Северна Македония.

Сръбската национална доктрина се базира от "Начертанието" на Илия Гарашанин от 1884 г. Румъния има три национални доктрини, Албания има доктрини "Велика илирия"и "Велика Албания", Турция се ръководи от доктрината от 1925 г. "Мир в страната, мир в света" на Кемал Ататюрк.

Трябват ли още допълнителни аргументи, за да се докаже необходимостта от наша национална доктрина?

Нашите възрожденски революционни дейци Петко Каравелов и Васил Левски в своята "Програма" от 1.05.1872 г. са заложили основите на българската национална доктрина. В Програмата четем: "Нека сяка народност, както и секи човек учува своята свобода и да се управлява по своята собствена воля. Ние не желаем чуждото, т.е. това що не е наше, но не желаеме да дадеме и другиму своето". Въпреки че тези слова са писани преди повече от 140 години, са актуални и днес. За съжаление цялата ни трагична история, свързана с некадърното управление на Сакскобургготската династия и обслужващите ги политици, сринаха всичките идеи за обединена България.

Когато се разглеждат националните доктрини на съседните ни страни се вижда, че в разработването им 

решаваща роля играят техните най-добри учени

Съгласно Конституцията на Р. България териториалната цялост на страната е неприкосновена. Интересно какво са чувствали депутатите от всички политически разцветки в един от предишните парламенти, гласувайки закон, позволяващ на чужденци извън страни от ЕС да закупуват наша земя?

Нека за сетен път припомним, че първите си земи в Палестина израелците просто закупиха от местните араби. Те имат в това отношение опит как се създава държава на новоусвоена територия.

Повечето от сегашните политици показват и казват, че чакат указания от началниците в Брюксел какво да правят. Редица държавници, ръководещи страни, равняващи се по територия и население на България, доказаха, че могат да отстояват националните си интереси, без това да се отразява на членството им в ЕС и НАТО.

По оценка на бивши военни експерти армията ни не е в състояние да изпълнява задачите си за защита на родината. Създаде се армия от наемници. Наемникът е войник, който служи за пари. Който му даде повече пари, той ще служи на него. Интересно за наемника ще важат ли такива понятия като дълг пред Родината, защита на отечеството и т.н.? Защото родината е тук, а не в пясъците на Близкия и Среден изток.

Основите  на държавата ни - българският език и култура, българската наука, българската армия, се ерозират. Очевидна е липсата на цялостна национална доктрина, съдържаща фундаменталните принципи за бъдещето на българската нация в следващите 30-50 години. А такава доктрина може да се изготви само с помощта на учени от БАН, СУ "Св. Климент Охридски", други научни институции и патриотични обществени организации. Нужна е обаче държавна институция, нужни са държавници с българско самосъзнание, които да поемат тази инициатива.

И днес важат думите на великия Апостол на свободата Васил Левски: "Ние сме във времето и времето е в нас". Но то, времето, не ни чака. И ако трябва да перифразираме една друга максима, че който народ не иска своя армия, ще храни чужда, то тя би могло да звучи така: "Който народ не желае да изготви и изпълнява своя национална доктрина, ще се принуди да изпълнява чужда такава, която ще му бъде наложена насилствено".

Като национално отговорна Партия БСП би трябвало да включи в своята Програма и инициативата за създаване на национална доктрина. Това ще бъде в пълно съответствие с основните задачи, които партията си поставя за решаване в следващите 10-15 години.

*Авторът е председател на Славянското дружество в България   

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ