Знание
България пред втори опит за скок
Ще преобърне ли статуквото новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност"
/ брой: 106
Тази година, освен на избори за европейски парламент, е и първата от новия програмен период (2014-2020 г.) за страните членки на ЕС. Миналата седмица на портала за обществени консултации на Министерския съвет бе публикуван проектът на оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК). Тя ще продължи започнатото от действалата през първия програмен период ОП "Конкурентоспособност". За периода 2007-2013 г. в рамките на програмата България разполагаше с бюджет от 2,273 млрд. лв. За ефектите от инвестирането на тези средства (към момента са разплатени 1,449 млрд. лв.) още е рано да се говори, т.к. проектите се изпълняват и част от тях ще приключат през 2015 г. Независимо от усвояването на почти 64% от изглеждащата внушително сума, конкурентните предимства на родната икономика и към днешна дата се формират на основата на ниските цени на труда, природните ресурси и енергията, а не на базата на фактори като иновации, производителност, висококвалифицирана работна сила, научни изследвания и технологично развитие.
Най-голям принос в брутната добавена стойност на страната ни имат производството и разпределението на електро-, топлоенергия и газ (около 20%), производството на хранителни продукти (около 10%), на облекло (около 7%), на изделия от неметални минерални суровини (около 6%), на метални изделия (около 6%), добив на метални руди (около 4%). Нито една от тези икономически дейности не попада в класификацията на високотехнологичните, които са основният двигател на "икономиката, базирана на знанието". Експортът на страната ни е съставен от продукти, които са под средното световно ниво на технологично усъвършенстване. От наличните данни за външната търговия се вижда, че най-голям е делът в износа на суровините и материалите: 43,3% от общия износ за 2012 г. Следват потребителските стоки с 23,3% и инвестиционните стоки с 16,7%. Високотехнологичните промишлени сектори реализират 6,1% от общия износ (при средно 16% за ЕС). По отношение на бизнес сложност и иновации България е на 108-о място от 148 държави,
последна по иновационно представяне
в ЕС и предпоследна по дял на малки и средни предприятия (МСП), реализирали на пазара нови продукти или услуги (17% при 39% за ЕС).
Бюджетът на "Иновации и конкурентоспособност" е с 21,5% по-голям от приключващата ОП "Конкурентоспособност" от първия програмен период и възлиза на 2,765 млрд. лв. Новата оперативна програма ще има две приоритетни оси: "Иновации, предприемачество и потенциал за растеж" и "Енергийна и ресурсна ефективност". Първата ос е насочена към засилване на научно-изследователската дейност в полза на предприятията, технологичното развитие и иновациите и повишаване на конкурентоспособността. Програмата ще се фокусира върху насърчаване на предприемаческата активност, експортната ориентация и засилването на производствения и управленския капацитет на предприятията паралелно със създаването на благоприятна среда за разработване, внедряване и трансфер на знания и технологии. Всички тези мерки са с цел да се формира критичната маса, която да даде "летящ старт" на научните изследвания и иновациите и да подсили допълнително капацитета за тяхното разработване, внедряване и използване. Оста има три инвестиционни приоритета:
1. Технологично развитие и иновации.
Целта е повишаване на иновационната дейност на предприятията с минимум 4% до 2023 г. Подкрепата ще бъде насочена към развитие на сътрудничеството за иновации между предприятията, между бизнеса и научните среди за подобряване на условията за комерсиализация на научните изследвания; ще се подкрепя разработването и внедряването на нови продукти, процеси и бизнес модели. Мерките са насочени към предприятия, разработващи и внедряващи иновации, вкл. и съществуващи предприятия, целящи затваряне на производствения цикъл или диверсификация на продуктовото си портфолио. Подкрепата за развитие на инфраструктура за иновации и изследвания ще включва създаване, развитие и акредитация на тематично фокусирани лаборатории за сертифициране, изпитвания и доказване на концепции на опитни образци и полезни модели, включително Фаза 2 на проекта за технологичен парк "София Техпарк".
2. Предприемачество.
Търсеният ефект тук е насочен към повишаване на предприемаческата активност на населението с 2% до 2023 г. с оглед достигане на средните за ЕС стойности; създаване на нови предприятия, чрез които да се компенсират установени секторни дисбаланси в икономиката; реализиране на нови бизнес идеи; успешно и ускоряващо развитие на съществуващи предприемачески фирми, водещи до икономическа стабилизация и растеж. Целевата група, към която са ориентирани тези мерки, са новорегистрирани предприятия, желаещи да реализират бизнес идея на стойност над 25 000 евро; предприемачи, търсещи възможности за развитие и реализация на по-висока добавена стойност; предприятия, които се стремят към пазарно развитие и устойчивост.
3. Капацитет за растеж на МСП.
Специфичната цел на този приоритет е засилване експортния потенциал на българските МСП с минимум 10% до 2023 г. Очакваният принос от изпълнението на мерките е свързан с подобряване на конкурентоспособността и пазарното присъствие на българските МСП чрез внедрени технологии за оптимизиране и подобряване на производствения процес, намаляване на производствените разходи и оптимизиране на производствената верига. Подкрепата ще бъде насочена към разработване, внедряване и сертифициране на системи за управление на качеството, опазването на околната среда, енергийния мениджмънт и сигурността на информацията.
Изборът на втората приоритетна ос
"Енергийна и ресурсна ефективност"
е продиктуван от факта, че българските предприятия са на първо място по енерго- и ресурсоемко производство на единица продукция и на едно от последните места по екологосъбразност. Високите нива на енергийни разходи и на природни суровини и материали в производството, както и ниската степен на екологосъобразност се дължат както на физически и морално остарели технологии, така и на ограничения достъп до нови практики и системи, които са енергийно ефективни и екологосъобразни. Подмяната на съществуващото ресурсо- и енергоемко морално остаряло оборудване е крайно наложителна, но тя изостава поради липсата на достатъчен финансов ресурс, както и поради относително бавната възвращаемост на вложенията в ново такова. Насърчаването на предприятията да пристъпят към инвестиции за повишаване на ресурсната и енергийна ефективност ще доведе до намаляване на разходите за производство на единица продукция, ще допринесе за въвеждане и развитие на екологосъобразни производства и до повишаване на конкурентоспособността.
Тази ос ще има два приоритета.
1. Енергийни технологии и енергийна ефективност.
Целта на мерките е намаляване на енергийната интензивност на икономиката с минимум 5% до 2023 г. В резултат от изпълнението на предвидените дейности се очаква увеличен дял на предприятията с нисковъглеродни производства, увеличен брой на производствените и търговските сгради с по-висока енергийна ефективност и положителен енергиен баланс, на предприятията, използващи възобновяеми източници за собствено потребление, което да доведе до понижаване на енергийната интензивност както на ниво отделни производствени единици, така и като цяло за икономиката.
В рамките на приоритета ще бъде възможна и подкрепа за проекти в сферата на "синия" растеж, предвид търсенето и разработването на потенциала за "синя" енергия (енергия от вълни, течения, приливи и отливи, ползване разликата между концентрацията на сол във водите и др.).
2. Ресурсна ефективност.
Специфичната цел е повишаване на ресурсната ефективност на МСП с минимум 0,25% до 2023 г. Този инвестиционен приоритет е насочен към увеличаване на ресурсната ефективност чрез подкрепа на дейности, свързани с оползотворяването на отпадъците и намаляване на тяхното образуване. Ще се подкрепят мерки за подобряване на ресурсната ефективност и устойчиво използване на суровините: внедряване на високотехнологични решения за оптимизиране на производствените процеси и на съвременни технологии за влагане на отпадъците като суровина в ново производство и други алтернативни приложения, включително производството на биогорива от ново поколение; внедряване на съвременни безотпадни технологии, вкл. и подмяна на морално остаряло и ресурсоемко оборудване. Основните целеви групи са МСП от преработващата промишленост.
Фирмите, декларирали намерения да кандидатстват по ОП "Иновации и конкурентоспособност" през стартиращия програмен период 2014-2020 г., са 52%, а на работещите в сферата на ИКТ и други организации - 80% от информираните за действалата до 2013 г. ОП "Конкурентоспособност". Според плана на правителството финализирането на проекта на новата оперативна програма и изпращането му в ЕК за стартиране на официални преговори е насрочено за юни 2014 г. България се готви за втори опит за скок по отношение на иновативността и конкурентоспособността на икономиката. Ще успее ли, предстои да видим.
Разпределение на средствата между приоритетите на ОП "Иновации и конкурентоспособност" в проценти
1. Иновации и предприемачество
1.1. Технологично развитие и иновации 20,88%
1.2. Предприемачество 12,75%
1.3. Капацитет за растеж 38,26%
2. Енергийна и ресурсна ефективност
2.1. Енергийна ефективност 22,57%
2.2. Ресурсна ефективност 2,59%
3. Техническа помощ 2,95%