02 Май 2024четвъртък14:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България подкрепи 15% глобален данък печалба

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 192

България е сред 130-те държави в света, които на 1 юли са одобрили въвеждането на минимум 15% глобален данък печалба от 2023 г. Това става ясно от съобщение на разширения формат на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Г-20. Планът за действие въз основа на договорката се очаква да бъде финализиран през октомври 2021 г. В момента ставката на корпоративния данък у нас е 10%, което значи, че най-вероятно ще се наложи промяна в облагането.

Новата минимална ставка от 15% обаче ще се прилага за компании с оборот над 750 млн. евро. Споразумението не изисква от държавите автоматично да определят нова ставка на корпоративния си данък, но дава право на останалите страни да прилагат допълнителна ставка върху приходите на компании, идващи от държава с данък печалба под 15%. Очаква се това да повиши приходите от облагането в световен план с около 150 млрд. долара годишно. През юни "клубът на богатите" Г-7 на среща на върха във Великобритания одобри въвеждането на глобален корпоративен данък от минимум 15%, след като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че световният минимален данък "ще сложи край на надпреварата към дъното в корпоративното данъчно облагане". Германия приветства сделката като "колосална стъпка към данъчната справедливост". За Франция то е "най-важното от столетие".

Промяната, за която са се разбрали 130-те държави, се състои от два стълба, става ясно от съобщението. Минималната ставка от 15% е вторият стълб, а първият включва правила за по-справедливо разпределение на печалбите на мултинационалните корпорации според държавата, от която идват постъпленията им. Вторият стълб ще се прилага за компании с глобален оборот над 20 млрд. евро. Ако въпросното мултинационално дружество има поне 1 млн. евро приходи от дадена юрисдикция, то ще трябва да плаща данък върху печалбата там. От споразумението са изключени добивната промишленост и регулираните финансови услуги.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ