05 Юни 2025четвъртък12:11 ч.

Сблъсъци, спорове и пререкания съпътстваха тържественето честване на 9 май пред Паметника на Съветската армия

България почете Деня на победата и на Европа

Паметникът на Съветската армия беше залят с жълта и синя боя, сблъсъци и напрежение съпътстваха празника

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 531

България почете 9 май - Деня на победата и на Европа. По случай 77-та годишнина от победата над фашизма политици, общественици и граждани обсипаха с цветя и венци Паметника на незнайния войн в София. Сред тях бяха вицепримиерът и министър на икономиката и индустрията и лидер на БСП Корнелия Нинова. Заедно със зам.-председателя на НС Кристиан Вигенин и с председателя на ПГ "БСП за България" Георги Свиленски тя се поклони пред саможертвата на загиналите за свободата на България. Венец пред мемориала поднесоха и президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Видинчани се включиха в "Безсмъртният полк", организирана от Руски клуб "Видин - 2002". Шествието завърши с поклонение и поднасяне на цветя пред паметните плочи на погребаните на видинска земя 140 руски войници и офицери от Трети украински фронт. Инициативата се проведе и в много други градове на страната, където беше отбелязан Денят на победата и на Европа


От Паметника на незнайния войн тръгна традиционното мирно шествие "Безсмъртният полк". Стотици хора носеха портрети на свои загинали роднини в антифашистката борба. Те се отправиха към Паметника на Съветската армия като развяваха българското и руското знаме. Пред мемориала в Борисовата градина хората бяха посрещнати от двайсетина души, които скандираха "фашисти" и "червени боклуци". Двете група влязоха в пререкание, което прерасна в бой. Един от участниците в инициативата "Безсмъртният полк" беше ударен с дървена дръжка на знаме, а възрастна жена беше повалена на земята. До сериозни сблъсъци не се стигна благодарение на кордона от полицаи.
Пред мемориала бяха членове на ПГ "БСП за България", на ръководството на ГС на БСП в София и общински съветници. Слово произнесе Станислав Младенов, член на ИБ на столичната организация на левицата. Цветя пред Паметника на Съветската армия поднесе и руският посланик у нас Елеонора Митрофанова. "Денят на победата е свещен за руснаците. Почти няма семейство, което да не е засегнато от войната. Днес наблюдаваме безпрецедентна по своя мащаб кампания по пренаписване на историята", подчерта дипломатът и припомни, че хитлеристка Германия е създала концентрационни лагери. "В Деня на победата над нацизма ние се борим за нова победа. Пътят към нея е труден, но не се съмняваме, че ще победим. Неонацизмът надига глава в редица европейски държави", заяви Митрофанова и благодари, че пазим руските паметници и гробове.
Рано сутринта стана ясно, че едната от фигурите на Паметника на Съветската армия е оцветена с помощта на дрон с цветовете на украинското знаме - жълт и син. Надписът "На съветската армия освободителка" беше задраскан с червен спрей, но беше бързо почистен. На 4 и 5 май активисти опитаха да опаковат паметника с български и украински знамена, но бяха спрени от полицията.
По случай Деня на Европа знамето на Европейския съюз беше издигнато пред президентската институция. Преди началото на тържествената церемония Румен Радев прие почетния караул на Националната гвардейска част.
Вярвам, че Европа ще демонстрира своята сила и единство, защото само заедно можем да се справим с предизвикателствата и да излезем от тях още по-сплотени, написа в социалната мрежа премиерът Кирил Петков по повод Деня на Европа. По думите му основите на обединена Европа са поставени от истински визионери, преживели ужаса на двете световни войни, разделението и огромната човешка мъка. Но те имаха куража да загърбят болката и реваншизма, да погледнат смело напред в бъдещето и да поставят началото на единението, посочва премиерът.


Корнелия Нинова:
Да бъдем признателни на героите и да градим силна Европа

Да бъдем признателни на героите и да градим силна Европа, заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията и лидер на БСП Корнелия Нинова, след като поднесе венец на Паметника на Незнайния войн.
"Днес свеждаме глава пред хилядите, дали живота си в борбата срещу хитлерофашизма. Техният подвиг направи възможен и днешния ден на Европа. Нека на този ден не се делим и противопоставяме. Да бъдем признателни на героите и да градим единна и силна Европа", призова Нинова.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ