30 Юни 2024неделя00:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България не е "лидер" по сърдечни болести

Между 20 и 30% е изкривена статистиката, твърдят кардиолози

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 63

Мит е твърдението, че България е в челото на сърдечносъдовите заболявания, предаде Дарик радио, позовавайки се на доц. Добрин Василев от Националната кардиологична болница. Той изказа мнението си по време на симпозиум по остър коронарен синдром в Пловдив и даде за пример САЩ, където 0,5% от населението получава инфаркти, в у нас то е три пъти по-малко.
Статистиката на смъртността от сърдечносъдови заболявания е изкривена и причината е, че 70% от болните умират в домовете си, коментира доц. Василев. Той уточни, че не става дума за грешни диагнози, а най-вероятна причина за смъртта при хора със съответни симптоми, открити починали вкъщи. Към думите му се присъедини и националният консултант по инвазивна кардиология доц. Иво Петров. Специалистите определиха статистическото изкривяване в диапазона между 20 и 30% от смъртните случаи.
Около 50% от болните от сърдечносъдови заболявания се обръщат към специалист едва когато болестта е напреднала, сочат наблюденията на кардиолозите. Липсва и практика за обучение на хората как да реагират при случай на инфаркт или инсулт на техни близки. Специалистите обаче са категорични, че страната ни има последователна политика за лечение на острия коронарен синдром. За последните пет години има двойно намаление на миокардния инфаркт в страната.
В Световния ден на сърцето, който се отбелязва в последната неделя на септември, доц. Иво Петров, председател на Дружеството на кардиолозите в България, потвърди, че основният убиец у нас са сърдечносъдовите заболявания с основните си две фатални проявления - миокардният инфаркт и мозъчният инсулт. У нас, за разлика от други европейски страни, повече са инсултите в сравнение с инфарктите. "Средно по статистика в България има около 12 000-13 000 инфаркта и между 25 000-30 000 инсулта, тоест два пъти повече", обясни доц. Петров. Той посочи, че смъртността от двете заболявания, ако не се лекуват навреме и правилно, надвишава 25%. Все пак усилията на дружеството, съвместно с МЗ и НЗОК, дават резултат в лечението на острия миокарден инфаркт и през последните години над 2 пъти е редуцирана смъртността от него, коментира доц. Петров.
От 2010 г. насам намаляват хоспитализираните пациенти с остър инфаркт на миокарда, сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. Проучване на ДУМА показва, че през 2009 г. са хоспитализирани 12 107 души (от тях 1284 са умрели) и едва на 2540 от приетите в болница е направена коронарна ангиопластика, докато през 2010 г. са приети в болница с остър инфаркт на миокарда 12 236 души. От тях на 3966 е направена коронарна ангиопластика. Но следващата година хоспитализираните са 9886 и на близо половината е направена коронарна ангиопластика. През м.г. са регистрирани 9495 хоспитализации с остър инфаркт на миокарда, като на 5298 от пациентите е направена ангиопластика. Според данните на НЦОЗА през 2012 г. смъртността при приетите в болница пациенти с инфаркт вече е под 8.4%, докато в предишни години е около 10%.     

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ