19 Юни 2024сряда22:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е трета в Европа по добив на злато и мед

Общо добитите полезни изкопаеми са се увеличили с 10% за година, огромен спад отчита обаче браншът при течните горива - с близо 50%

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 124

България се нарежда на трето място в Европа по добив на злато и мед. Това става ясно от предварителните резултати за дейността на минерално-суровинната индустрия в България за миналата година, представени от Българската минно-геоложка камара (БМГК). През миналата година България е била първа по добив на мед и злато в Европа, а за предходната година сме били втори по добив на злато.
Данните на БМГК сочат, че страната ни е сред лидерите в Европа в сектора на добивната промишленост. Също така според индекса "добив на глава от населението" България попада в определението "минна държава", а показателят й е над средния дори в световен мащаб.
През 2014 г. добивната индустрия у нас е продължила развитието си в положителна посока. Общият добив на полезни изкопаеми спрямо предходната 2013 г. се е увеличил с 9,94 млн. тона или с 10%. Ръст на резултатите е постигнат във всички подотрасли. Изключение прави единствено добивът на течни горива, където е отчетен рязък спад от 48%. Във всички останали обаче тенденциите са положителни.
Най-сериозно увеличение на добива се наблюдава при скално-облицовъчните материали, където скокът е с 18%. При инертните и строителните материали през 2014 г. резултатите са с ръст от 15%, а при добива на индустриалните минерали той е 14 на сто. При твърдите горива е отчетено увеличение от 9%, а при металните полезни изкопаеми - 7%. Макар и да растат с най-бавни темпове, последните два подотрасъла на минното дело в България формират 2/3 от общия добив в страната ни през 2014 г., който възлиза на над 99 млн. тона.
Прогнозите на сектора обаче са били за още по-голям ръст от отчетените 10%. Основната причина е била в очакваното стартиране на 3 нови проекта през 2014 г., от които обаче е бил реализиран само един. Според БМГК останалите два обаче ще се случат през тази година, което ще доведе до допълнително увеличение на рудодобива у нас с повече от миналогодишните 10%. Ще бъдат разкрити и над 1000 нови работни места, и то в райони с висока безработица.
През миналата година добивната индустрия у нас е добила полезни изкопаеми на обща стойност почти 2,37 млрд. лв. Въпреки увеличеният добив обаче стойността на произведената продукция е с 8% по-ниска от тази през предходната 2013 г. Причината е в понижението на цените на металите по световните пазари с около 16%, което е довело и до по-ниските приходи от произведената продукция. И въпреки че точно на металните полезни изкопаеми се дължат 56% от общия добив на България, по-ниските продажни цени са довели и до по-малкото приходи. След тях се нареждат въглищата, които генерират 28 на сто от оборота в сектора.
От общата сума над 1,3 млрд. лв. са приходите от продажба на металните руди. На второ място са въглищата с 665,9 млн. лв. Неметалните материали и суровини са генерирали 349 млн. лв. от приходите в добивната индустрия за миналата година. На спомагателните дейности в сектора се падат останалите 25 млн. лв.

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 375

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 353

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 392

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 338

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ