21 Май 2024вторник06:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България е поискала неустойка за газовата връзка с Гърция

Страната ни губи по 1,5 млн. лв. на ден заради забавянето на проекта

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 288

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев и енергийният министър Александър Николов са изпратили писмо до проектната компания на новата газова връзка с Гърция ICGB и изпълнителя на проекта AVAX с искане за неустойка заради забавянето на изграждането на газовата връзка. По договор неустойката е в размер на 90 хил. евро на ден. Писмото ще бъде разгледано на следващото заседание на борда на ICGB. Това обясни енергийният министър, който бе изслушан в парламента по казуса. Акционери в компанията с равен дял са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и IGI Poseidon, в което акционери са гръцката държавна газова компания DEPA и италианската енергийна група Edison. Решенията се взимат единодушно.

Газовата връзка се бави вече 12 години, а тя е входната точка, договорена за газа от Азербайджан. Тя трябваше да бъде построена до април 2021 г., но заради забавяния, свързани с пандемията от коронавируса, този срок беше удължен до края на 2021 г. В крайна сметка 50 километра от газовата връзка на територията на България още не са положени. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро. "Каквито и компенсации да има от забавянето, те не могат да бъдат повече от 14 милиона евро", каза Драгомир Стойнев от БСП. Николов не се ангажира с размера на неустойката.

Енергийният министър беше категоричен, че липсата на газовата връзка е удобно обяснение за високата цена на природния газ у нас. Според него цената на газа не зависи от трасето, по което се доставя суровината. Николов заяви, че няма ограничения по отношение на капацитета и трасето за алтернативни доставки на газа от Азербайджан, но няма желание от страна на доставчика те да се използват.

Трудно може да се даде точна цифра какви са пропуснатите ползи от нереализацията на проекта, тъй като зависи от променливи компоненти - цената на газа на европейските борси и на алтернативните горива (петролни продукти). Николов обаче посочи, че пропуснатите ползи са директна загуба за българското общество и може да достигнат до 1,5 млн. лева на ден. 

Опасенията са, че реализацията на проекта ще се забави още и едва ли ще влезе в експлоатация до есента на тази година. Това означава, че още месеци България няма да може да получава в пълен обем (по 1 млрд. куб. метра газ годишно)договорените количества газ от Азербайджан, чиято цена в момента е по-ниска, отколкото на "Газпром Експорт". Заради липсата на IGB в момента България получава малко над 1/3 от договорените количества - 350 млн. куб. метра годишно.

Николов обясни още от парламентарната трибуна, че се водят активни преговори за ускоряване на строежа на връзката, като са планирани срещи с гръцкия енергиен министър Костас Скрекас и инспекции на строежа. Темата е била обсъдена и по време на срещата на премиера Кирил Петков с гръцкия му колега Кириакос Мицотакис. България ще настоява да бъде спазен срока за въвеждане в експлоатация 1 юли 2022 г. Получено е искане за поредно отлагане на реализацията на проекта, но то няма да бъде уважено, категоричен беше Николов.

Енергийният министър призна, че проектът е структуриран правилно и това е начинът за реализацията на газовата връзка. Трасето у нас обаче е много усложнено, включително и минаване под язовир "Студен кладенец" и под река Марица, което също е една от причините за бавното изпълнение, смята Николов.

"Не мисля, че имам право да говоря за саботаж", каза енергийният министър, но призна, че България търпи сериозни финансови вреди заради невъзможността да бъде изпълнен договорът с азербайджанския доставчик. От парламентарната трибуна той спомена и името на компанията - Azerbaijan Gas Supply Company (AGSC), което доскоро беше пазено в тайна. Името обаче се появи в писмо на Българската газова асоциация, заради което и "Булгаргаз" поиска от ДАНС да разследва изтичането на информация по договора. 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ