20 Февруари 2026петък06:29 ч.

България е на второ място в ЕС по брой жертви по пътищата

ЕС иска до 2050 г. смъртните случаи от такива инциденти в Европа да бъдат сведени до нула

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 13377

България се нарежда на второ място по смъртност при катастрофи в целия ЕС. Страната ни е със 74 жертви на един милион жители (при средно 45 за ЕС), като по-висок дял от фаталните катастрофи се случват в селските райони. Другите две държави в челната тройка са Гърция и Румъния.
Това показва последният доклад на Европейската комисия за напредъка на държавите членки към ключовата цел - намаляване наполовина на загиналите и тежко ранените по пътищата до 2030 г. Анализът очертава смесена картина: от една страна, в рамките на Европейския съюз се наблюдава устойчив спад на жертвите, а от друга - разликите между отделните държави остават съществени.
През 2024 г. по пътищата на ЕС са загинали близо 19 900 души - с около 440 по-малко спрямо предходната година и с 12% по-малко в сравнение с 2019 г. Въпреки това темпът на намаление остава под необходимото годишно понижение, нужно за постигане на целите до края на десетилетието. Всяка година приблизително 20 000 души губят живота си при катастрофи, а до 100 000 получават тежки наранявания с дълготрайни последици.
В национален план докладът отчита, че България постига напредък по редица стратегически направления, включително чрез мерки, заложени в националната стратегия за периода 2021-2024 г. Въпреки това редица ключови политики се реализират по-бавно от планираното. Като основни причини се посочват ограниченият финансов ресурс, отлагането на инвестиции в инфраструктура и безопасност, забавянето на общински програми за уязвими участници в движението, както и недостатъчният обхват на кампаниите за превенция. Допълнителни затруднения създават честите смени на правителства, довели до забавяне на законодателни промени, както и дефицити в техническите ресурси, контрола и системите за събиране и анализ на данни.
На европейско ниво пътната безопасност се разглежда не само като социален, но и като икономически приоритет. Разходите, свързани с пътнотранспортните произшествия - включително здравни грижи, загуба на производителност и щети по инфраструктурата - се оценяват на около 2% от брутния вътрешен продукт на ЕС годишно. Затова Съюзът поставя акцент върху технологиите за активна и пасивна безопасност, интелигентните транспортни системи и по-строгите регулации.
Дългосрочната визия остава амбициозна - до 2050 г. смъртните случаи по пътищата в Европа да бъдат сведени до нула.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ